Pondělí 22 duben, 2024
„Na sociálních sítích mě baví inspirace,“ říká Eliška Kopincová
Fotografie: Se souhlasem Elišky Kopincové
INTERVIEW

„Na sociálních sítích mě baví inspirace,“ říká Eliška Kopincová

Našla svou vášeň a neváhá ji rozvíjet. Eliška Kopincová se rozhodně řadí k lidem, kteří se nebojí přijímat výzvy a jít si za svými sny. Jak to u ní všechno začalo? Co nám prozradila o své dosavadní cestě, zápalu pro online svět a studiu v Anglii? V čem spatřuje spojitost mezi médii a psychologií a jsou podle ní blogy mrtvé? A jaké možnosti rozvíjet se člověk má, když sdílí stejné zájmy? Inspirujte se!

Tvá cesta k tomu, čemu se aktuálně věnuješ, začala nadšením pro umění a design. Kde se v tobě tohle nadšení vzalo a kdy a jak ses rozhodla ho rozvíjet?

Snad již v mateřské školce. Vždy mě bavilo kreslit a malovat. S příchodem na základní školu jsem začala navštěvovat výtvarný kroužek a účastnila se výtvarných soutěží, kde jsem si naštěstí vedla dobře. S přibývajícími roky a také zkušenostmi jsem opustila výtvarný kroužek a zkusila zkoušky ve Škole umění… A věděla jsem, že kromě sportu je právě toto cesta, kterou se chci vydat.

Z nadšení po letech vzešla pozice grafika. Jak přesně ses k ní dostala a co obnášela?

Myslím, že to bylo během prvního ročníku na střední škole. Účastnila jsem se každoroční výtvarné soutěže, odkud jsem hrdě odjížděla s diplomem, a díky tomu to vše začalo. Všimla si mě jedna firma a nabídla mi možnost být její součástí. Slovo dalo slovo a já měla možnost pracovat po boku jejich grafika. Podílela jsem se na tvorbě webových stránek a následně i na bannerech a reklamních materiálech, což mě přivedlo do světa online reklamy, a já věděla, kam se moje další kroky budou ubírat.

Teď už se dostáváme k tomu, že jsi z pozice grafika postupně přešla do role manažera sociálních sítí. Co přesně obnášela tahle práce?

Začala jsem se zajímat o sociální platformy a snažila se jim porozumět více do hloubky. S motivací a zájmem se zdokonalovat jsem dostala možnost spravovat firemní facebookový profil, a tím to všechno začalo. Nejprve jsem vydávala jen pár příspěvků blogového formátu, ovšem následně jsem se začala zajímat i o data a statistiky, a postupně jsem přešla do nové pozice “Social Media Manager” a spravovala tak i ostatní sociální sítě.

Fotografie: Se souhlasem Elišky Kopincové

Co tě na správě sociálních sítí, a vlastně na sociálních sítích celkově baví?

Inspirace. Možnost inspirovat ostatní, a zároveň se nechat inspirovat. Ten pozitivní feedback ve formě velkých dosahů a plného directu milých zpráv, že svojí tvorbou inspirujete a posouváte lidi dál, je úžasný. 

V čem naopak spatřuješ jejich stinné stránky?

Faleš. Fake News. Kyberšikana. Závislost. Najde se toho spousta, jelikož využívání sociálních sítí s sebou nese mnoho rizik. Musíme si uvědomit, že se mnohdy nejedná o realitu. Bohužel přibývá stále více lidí, kteří trpí psychickými problémy právě kvůli sociálním platformám. 

Zmíněnou pozici manažera sociálních sítí jsi ale opustila, protože tě čekala nová životní etapa – studium v Anglii. Proč ses rozhodla pro studium vysoké školy v zahraničí a jak složité bylo se tam dostat?

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu studovat v zahraničí, nevěřila bych mu. Přišlo mi to jako nemožný cíl. Můj přítel měl v tomto ale jasno a já si nedokázala představit, že každý budeme studovat v jiné zemi. Nemohla jsem se zbavit myšlenky to alespoň nezkusit. Pustila jsem se do toho bez jakéhokoli očekávání. Vždy dělám vše naplno, tudíž i do přihlášky jsem dala veškerou snahu a byla zvědavá, jak dopadne.

Přijímací řízení na školu, kterou jsem si vybrala, se skládalo z Personal Statement, což je v podstatě podobné jako motivační dopis, pohovoru a doložení jazykového certifikátu. Nemohla jsem uvěřit, když mi přišel dopis o podmínečném přijetí, poté mě ještě čekaly jazykové zkoušky a bylo hotovo.

Zvolila jsi obor psychologie, mnozí by jistě čekali spíše marketing nebo média, ty však spatřuješ v psychologii a světě sociálních sítí nemalé propojení – v čem přesně?

S psychologií jsem se poprvé setkala v prvním ročníku na střední škole. Začala jsem se o ni zajímat více a navštěvovala jsem i kurz Všeobecné psychologie. S postupem času jsem zjistila, že je všude okolo mě, a to i v online světě, kde jsem se poprvé setkala například s pojmem “mediální slepota”, a tak jsem se začala zajímat o synergii těchto dvou oborů. Přijde mi, že v Česku toto moc známé není, ale v zahraničí je to již zcela běžné – psychologie reklamy, psychologie marketingu, a právě i sociálních médií.

Fotografie: Se souhlasem Elišky Kopincové

Nemáš zkušenosti se studiem vysoké školy v České republice, navíc jsi většinu svého studia zatím absolvovala online, přesto nemůžeme vynechat tuto otázku – dokážeš nějak porovnat studium u nás a v zahraničí?

Na studiu v Anglii mě lákala jeho praktická stránka. Přijde mi, že v Česku je to spíše založené na teorii a “biflování se”. Proto toto oceňuji nejvíce, i když zatím nemůžu hodnotit z vlastní zkušenosti, jelikož během online studia jsme stejně měli nakonec spíše jen teoretickou výuku. 

Jinak oproti studiu v České republice nemáme semestry, ale trimestry. Také zakončení ročníku je poněkud jiné. Většina hodnocení je založena na písemných pracích. Odevzdáváme eseje a výzkumy po celou dobu školního roku, tudíž přímo “zkouškové období” nemáme.  

Poměrně nedávno ses rozhodla začít psát vlastní blog – co tě k tomu vedlo?

Moji přátelé! Vždy jsme mezi sebou sdíleli veškeré své zážitky a radosti z nich. To bohužel po mém odletu nebylo možné. I když jsme byli pravidelně v kontaktu, tak se do jednoho hovoru nevešlo vše, co jsem stihla prožít. Proto jsem si založila blog, kde mohu tyto zážitky, radosti z cest a života sdílet s ostatními.  

Myslíš si, že v dnešní době, kdy sociální sítě hrají prim, mají blogy ještě šanci? V čem mají podle tebe navrch?

Podle mého názoru mají sociální sítě i blogy své unikátní vlastnosti. I přes to, že sociální sítě dominují, blogy stále dokáží zaujmout nemalou část populace. Nejvíce na blogu oceňuji, že je to jedna z mála platforem, jejíž existence je založená převážně na textu, což je v dnešním světě plném fotografií a videí (Instagram, YouTube, TikTok) unikátní. 

Tvůj zájem o online svět tě přivedl do našeho projektu – jaká byla tvá motivace stát se součástí našeho týmu?

Zatím preferuji tvořit v jazyce země, ve které právě jsem, tudíž po příletu zpět do České republiky jsem chtěla tvořit v češtině. Již dříve jsem několikrát narazila na váš instagramový profil, a to mě přivedlo i na webové stránky, kde jsem si poté přečetla nějaký ten rozhovor i článek. Po sdílení vašeho InstaStory, kde byla otázka “Chceš se k nám přidat?” jsem zkusila své štěstí i já. Myslím, že prostor na zdokonalování je tu vždy, a proto se snažím nasbírat co nejvíce zkušeností a myslím, že toto je skvělá příležitost!

Fotografie: Se souhlasem Elišky Kopincové

Jaké pozice v rámci našeho týmu zastáváš a v čem spočívají?

V mém medailonku v sekci “O nás” pod mojí fotkou stojí “Social Media Manager & Article Editor”, nicméně do týmu jsem se nejprve přidala kvůli sociálním sítím, respektive Instagramu. Pravidelně s dalšími členy týmu pracujeme na tom, abychom neustále instagramový profil posouvali dál a šli s nejnovějšími trendy. Ovšem nyní přispívám i svými články, a to do rubriky “beauty”. 

Protože všechno, co děláš, děláš opravdu s velkým zájmem, rozhodně neváháš všeobecně využívat možnosti se dále rozvíjet a posouvat. Jaké kurzy a podobně jsi absolvovala? Co můžeš doporučit těm našim čtenářům, kteří by se rádi vydali podobným směrem jako ty?

Myslím si, že vše je o nadšení, zájmu a motivaci, bez které to prostě nejde. Pokud to cítíte stejně jako já, tak vám ani nepřijde, kolik času u toho strávíte, jelikož práce je vaší zálibou.

Snažím se vzdělávat a posouvat dál i ve svém volném čase, ráda se věnuji kurzům dle vlastního výběru na LinkedIn Learning a Coursera. Velké množství zkušeností také pochází ze stáží a meetingů, kterých jsem měla možnost být součástí a sbírat nové informace. Jinak co se týče profesního vzdělání, tak mám za sebou pár grafických kurzů, které jsem absolvovala během svého prvního zaměstnání.

Jak si představuješ svou další cestu? Ať už jde o studium, práci, nebo cokoliv jiného…

Právě jsem dokončila první ročník na univerzitě a těším se na léto plné nových zážitků. (smích) Nicméně do budoucna je mým hlavním cílem dostudovat, přičemž bych během těchto let ráda získávala nové pracovní zkušenosti. A co mi život přinese poté, to se zatím nechám překvapit…


Instagram | Blog | Facebook

Napsat komentář