Neděle 14 duben, 2024
„Nemám problém s tím, že je můj syn na internetu vidět,“ říká Petra Langrová
Fotografie: Se souhlasem Petry Langrové
INTERVIEW

„Nemám problém s tím, že je můj syn na internetu vidět,“ říká Petra Langrová

Bavilo ji sledovat ostatní maminky na Instagramu, a tak si řekla, že sdílet svůj život zkusí taky. Ačkoliv nečekala, že by se v záplavě podobných profilů mohla uchytit, dnes má přes 18 tisíc sledujících. Co za tím stojí? Co si Petra Langrová myslí o sdílení dětí na sociálních sítích a kde jsou pro ni hranice? Jak vnímá spolupráce, potažmo spolupráce, do kterých jsou zapojené děti? A co nám prozradila o své lásce k módě a vlastní značce oblečení?

Péťo, s aktivní online tvorbou na Instagramu jsi začala zhruba v době, kdy jsi otěhotněla. Co tě vedlo k tomu začít se svému profilu více věnovat?

Hrozně mě bavilo koukat na ostatní maminky, které se tomu na Instagramu věnovaly, a stejně tak mě v té době bavilo koukat na různé youtubery, a tak jsem si řekla, že to můžu zkusit taky. Baví mě fotit, natáčet a jsem strašně ráda, že jsem to zkusila. Samozřejmě jsem do toho šla s tím, že nemám nějaké velké šance se uchytit – už v té době tady byla obrovská konkurence a takových profilů byla spousta. Nečekala jsem, že by se to mohlo rozjet a jsem za to hrozně vděčná. Protože dělám něco, co mě opravdu baví a naplňuje.

Dnes, přibližně 2 roky poté, tě sleduje přes 18 tisíc lidí. Kdy jsi začala zaznamenávat větší nárůst sledujících? Šlo o postupný proces, nebo nastal nějaký zlomový bod?

Zlomový bod nastal v době, kdy se Nathaniel narodil. Tohle vnímám už delší dobu u více profilů, že nárůst je v okamžiku narození očekávaného miminka větší. Stejně to bylo i u mě.

Potom to tak postupně rostlo, byly krásné reakce na fotky jak z porodnice, tak už potom doma, a v ten moment se z mého profilu stal čistě maminkovský. Protože to bylo tehdy jen o Natýskovi.

Na svém profilu jsi velmi otevřená – sdílela jsi celý průběh svého těhotenství a nyní patří velká část prostoru tvému synovi Nathanielovi. Jak to máš nastaveno, co se soukromí týče? Kde jsou pro tebe hranice toho, co sdílet a co už ne?

Ano, jsem otevřená, sdílím velkou část svého, a celkově našeho života, ale zdaleka ne všechno. Jsem jen obyčejný člověk, který má taky sem tam špatné období, špatnou náladu a tu negativní energii sdílet nechci. Sama nemám ráda, když na mě někdo svou špatnou náladu přenáší – tak by to mělo být i na Instagramu. Ano, někdy ukážu i tu “reálnou” stránku, že není všechno tak, jak se na první pohled a na sociálních sítích zdá, ale jen v určité míře. Instagram by měl být pohodové místo, kam se člověk chodí “odreagovat” a načerpat inspiraci, motivaci nebo chuť něco vytvářet.

Fotografie: Se souhlasem Petry Langrové

Spousta maminek je kritizována za to, v jaké míře sdílí na sociálních sítích fotografie svých dětí a informace o nich. Setkáváš se s takovou kritikou také? Přemýšlela jsi někdy o tom, že bys Natýska vůbec v online prostředí neukazovala, nebo tě to nikdy nenapadlo?

Tohle je téma, které nerada otevírám, jelikož na tohle má asi každý svůj názor. Ohledně tohoto mi přišly dohromady asi tak 2 zprávy, tuším? Ale jak říkám, každý na to má svůj názor. Můj názor je, ať každý dělá, co uzná za vhodné. Natýsek je část mě, je to část mého života. Navíc miluju focení, obzvlášť focení jeho. Naty rád spolupracuje, směje se, ale neříkám, že je to tak úplně vždy. Nicméně ho do ničeho nenutím. Nemám problém s tím, že je na internetu vidět. A myslím si, že tohle má taky své hranice – úplnou nahotu, vykonávání potřeby do nočníku a podobně… 

Čas od času můžeme na tvém profilu vidět nějakou spolupráci. Jak spolupráce online tvůrců a influencerů ty sama vnímáš?

Spolupráce už si teď nějakou dobu opravdu vybírám a přemýšlím nad nimi, aby zapadaly do mého profilu, aby to dávalo smysl a aby to zajímalo i mé sledující. Nejsem z těch, kteří odsuzují ostatní nebo se nějakým způsobem předhánějí, kdo má lepší spolupráci. Je to každého věc. Každopádně jsem za spolupráce moc ráda, obzvlášť za ty dlouhodobé, které mám už opravdu nějakou dobu a jsou spokojené obě strany – jak já, tak firma. Což je další věc, které si u některých firem hrozně moc vážím – že mě sledují i jako člověka a zajímají se o náš společný život, okomentují nějaké fotky, reagují na videa, i přesto, že se nejedná přímo o naši společnou spolupráci. Mám ráda takový kamarádský vztah, což teď ve většině případů s firmami mám. 

Opět narážíme na téma kritiky „mama blogerek a influencerek“ – myslíš si také, že některé maminky své děti zaprodávají reklamě na sociálních sítích? Jak to máš ty, co se týče spoluprací, které nějak souvisí s tvým synem?

Já jsem hrozně nekonfliktní člověk, proto jsem tohle téma nikdy nikde neřešila a vyhýbám se mu. Ale odpovím stejně jako před chvílí, že je to každého věc, jak každý uzná za vhodné. Nevadí mi, když je můj syn tváří nějaké značky, ba naopak mě to těší. 

Ale obecně si myslím, že se to řeší zejména jen na Instagramu, nikdy jsem neslyšela, že by někdo nadával na rodiče dítěte v nějaké větší televizní reklamě, a přitom se jedná o to samé.

Nutno říci, že tvůj profil nyní není zaměřen jen na mateřství – je zjevné, že tvou velkou vášní je móda. Jak bys popsala svůj styl?

Ano, chtěla jsem svůj profil tak nějak víc rozjet ve více směrech – ať už je to móda, bydlení, DIY, dekorace, anebo mateřství. Věřím, že to může být více zajímavé a můj profil si tak najde více sledujících. Ne vždy se každému líbí zrovna to nebo to, proto jsem chtěla, aby můj profil byl zaměřený na více věcí.

Móda je mou velkou vášní, to je velká pravda! Taky se moc ráda inspiruji právě na Instagramu či Pinterestu a podobně. A styl? No, nějak jsem propadla zemitým barvám a boho, takže u mě v šatníku se nenajde nic moc barevného. Miluju spíše světlé a jemné barvy jako je například béžová, bíla, hnědá, ale někdy se tam najde i černý kousek.

Fotografie: Se souhlasem Petry Langrové

Bavila tě móda vždycky? A co tě na ní baví nejvíc?

Móda mě bavila vždy! Ještě před těhotenstvím jsem pracovala v jedné agentuře jako fotomodelka, to o mně moc lidí neví, taky mám už za sebou módní přehlídku a řadu focení. V tomhle jsem se našla vždy.

Momentálně mě baví to, jak se vrací zpátky taková ta retro móda. Pamatuju na doby, kdy mi rodiče dávali vždy každé triko, rolák nebo svetr do kalhot, aby mi netáhlo na ledviny, v té době to samo sebou nebylo “in”, takže jsem u toho zrcadla jen řvala a protestovala. Teď je to ovšem úplně jinak a například takové nízké kalhoty, kdy mi lezly bedra, bych si na sebe už nikdy nevzala, a naopak nenosím nic jiného než věci s vysokým pasem. (smích)

Už nějaký čas se čím dál více řeší téma „fast fashion“ versus „slow fashion“. Jak to máš v tomto ohledu ty?

Abych byla upřímná, tak o tom jsem ještě nic moc extra neslyšela. (smích) Až teď jsem si pojem fast fashion a slow fashion vyhledala na internetu. Ale jestli jsem to dobře pochopila, tak se tyto dva koncepty můžou porovnat s rychlým občerstvením – fast foodem a zdravějším jídlem. Jako takhle, vzhledem k tomu, že jsem o tom nic moc ještě neslyšela a nezajímala se o to, tak asi nemůžu říct přímo názor. Ráda nakupuju obyčejné kousky, ale taky se někdy zaměřím na kvalitní oblečení, obzvlášť pro malého. 

Je tomu přes čtvrt roku, co spatřila světlo světa tvá vlastní kolekce. Představíš nám ji?

O mé kolekci jsem snila hrozně dlouho. Vzhledem k tomu, že mě móda moc baví, jsem měla i v hlavě dlouhou dobu nějaké návrhy. Potom, co se mi narodil syn a sháněla jsem neokoukané, krásné a designové kousky, jsem si všimla, že víc na internetu najdeme spíš takové ty klasické dětské kousky s barevnými obrázky, princeznami či autíčky. Proto mě napadlo vytvořit pro děti nějaké krásné kousky, které tady ještě úplně nejsou. Jednoho dne jsem svůj nápad představila své dlouholeté kamarádce, která mě zrovna oslovila na spolupráci s jejím novým e-shopem ZENAVICO, který je zaměřený právě zejména na děti a maminky. Nápad se jí hrozně líbil, a tak jsme se do toho pustily. Nutno podotknout, že nebýt jí, tak kolekce se asi ani nezrealizuje – dala do toho spoustu úsilí, a proto jí patří mé obrovské díky!

Kolekce nese název 25.10 , jelikož je to datum narození mého syna a nebýt jeho, tak ten nápad ani nevznikne. U oblečení také dbáme na kvalitu, protože to jsou kousky pro děti. Jsem z kolekce nadšená a všechny kousky se mi moc líbí. Taky jsem hrozně ráda, jakým způsobem se to rozjelo a že se kousky líbí i ostatním maminkám.

Plánuješ nabídku produktů nějak rozšiřovat? Můžeš nám prozradit, co chystáš nebo bys ráda chystala a zatím se o tom neví?

Určitě! Už teď se šijou novinky, takže se máte na co těšit!

Fotografie: Se souhlasem Petry Langrové

Před rokem jste s tvou kamarádkou Marketou Jakubowskou založily společný YouTube kanál, kde ale najdeme pouze jedno, úvodní, video. Proč tento projekt nepokračoval?

Bylo to takové unáhlené a bohužel nám to potom nevyšlo kvůli tomu, že jsme nenašly moc společného volného času.

Co tě na YouTube dráze lákalo a zanevřela jsi na to úplně?

Já vlastně ani nevím. Mě baví natáčet na Instagramu, nevadí mi mluvit a lákalo mě zkusit něco nového a být aktivní i někde jinde než čistě jen na Instagramu. Uvidíme, zatím se na pokračování na YouTube nechystám. Ale co není, může být.

Víme, že s Market jste se poznaly díky Instagramu. Dal ti Instagram více přátelství? O čem dalším můžeš říct, že ti to dal Instagram?

Jasně, že jo! A jsem za to moc ráda. Navázala jsem díky Instagramu spoustu přátelství, u některých holčin je mi až líto, že žijí tak daleko od nás, ale věřím, že se setkáme a seznámíme i osobně. V tom je Instagram skvělý, zejména tedy na to přátelství.

Díky mému působení na Instagramu jsem se vlastně dozvěděla o tom, jak fungují právě ty spolupráce a že to opravdu není jen tak něco jednoduchého. Spousta lidí si myslí, že dostaneme nějaké produkty nebo zaplaceno jen za fotku anebo natočení stories. Je v tom ale mnohem víc – vymyslet, jak to nafotit, vše si rozepsat, naplánovat, mnohdy ani to focení nevychází podle plánu, potom to natočit, něco o tom říct, hezky to představit, dodržovat nějaké termíny. Není to jen o tom, že něco dostaneme, doma uděláme jednu fotku a hotovo.

Nemůžeme se ještě nevrátit k tvému instagramovému profilu, který se slibně rozvíjí, a navíc je úplnou pastvou pro oči. Co ti pomáhá vytvářet vizuálně tak lákavý obsah – jaké používáš aplikace, nástroje,..?

Moc děkuji! Mně osobně se moc líbí sladěné feedy, proto to takto vedu i u sebe a musím říct, že jsem už tak trochu závislá. Pokud vyfotím nějakou fotku a malý kousek na fotce mi nesedí, protože by to prostě neladilo, tak ji nezveřejním a nafotím jinak. Jsem v tomhle hrozný perfekcionista, ale to jsem takhle i v jiných věcech. Dělám si své vlastní presety, které tvořím v aplikaci Lightroom, a hrozně moc mi v tom pomohl právě YouTube, kde jsou různé tutoriály a díky nim jsem se v tom dokázala zorientovat. 

Už nějaký čas sleduješ náš instagramový profil, a tak si na závěr nemůžeme odpustit otázku – co si myslíš o našem projektu BloggersRE?

Projekt se mi moc líbí, hlavně co se týče právě presetů… Vzhledem k tomu, že i já mám denně několik otázek, jak a kde si upravuji fotky a že by lidé chtěli mít také nějaký svůj preset, tak si myslím, že tohle je skvělá cesta, jak si můžou vybrat právě ten svůj, který můžou používat na všechny fotky a hezky si sladit feed. A je super, že je váš profil a projekt taky zaměřený ve více směrech a může si tak najít více sledujících.


Instagram | Instagram

Napsat komentář