Sobota 20 duben, 2024
„Inspirací jsou mi lidé kolem mě, hlavně ženy,“ prozrazuje Martina Badinská
Fotografie: Mária Badinská
INTERVIEW

„Inspirací jsou mi lidé kolem mě, hlavně ženy,“ prozrazuje Martina Badinská

Martina byla vždy člověk, který rád tvoří, vymýšlí, předělává, a i když měla spoustu nápadů, nikdy nezvažovala cestu založit si vlastní oděvní značku. Jednoho dne se ale rozhodla posadit k šicímu stroji a od té doby se od něj ani nepohnula. Dnes Martina pod značkou Lotos Handmade nabízí unikátní ručně šité šaty, sukně či culottes – nejen na běžné nošení, ale i pro slavnostní příležitosti. Odkud pochází nápady na její střihy? Který produkt prodala jako první? A jak vypadá Martinin šatník?

Co je Lotos Handmade v pár větách?

Lotos jsou šaty, sukně, topy a kalhoty na běžné nošení či slavnostní příležitosti. Cílem značky je i prostřednictvím módy oslavovat a zamilovat si každodenní den.

Jak bys charakterizovala styl značky?

V podstatě šiji věci, které bych chtěla sama nosit, a zároveň jsou to kousky, které pomáhají ženám cítit se přirozeně a žensky. To pro některou ženu mohou být pouzdrové šaty s puff rukávy a pro jinou volné oversized šaty, ve kterých se cítí pohodlně. Základem je ženskost, jednoduchost a pohodlí.

Fotografie: Mária Badinská

Kdy ses aktivně začala věnovat šití a proč ses rozhodla vytvořit vlastní oděvní značku? Byla jsi vždy tvůrkyní?

Tento rok Lotos oslavil 10. výročí. Na začátku to byla touha tvořit, vytvářet něco vlastníma rukama. Něco, co se bude dát použít, nosit, co bude lidem přinášet radost. A tak se postupem času z toho, co přinášelo potěšení mně, stalo něco, co přináší potěšení i jiným lidem. A z tohoto vzájemného potěšení postupně vznikla značka – Lotos.

Pamatuješ si na svůj první produkt, který jsi prodala? Co to bylo?

Na konkrétní věc si nevzpomínám, ale vzhledem k tomu, že na začátku jsem šila jen sukně, jsem si dost jistá, že to byla nějaká sukně – v té době zřejmě ještě s gumičkou v pase. (smích)

Odkud pocházejí nápady na design? Je někdo nebo něco konkrétního, co tě inspiruje?

Inspirací jsou mi lidé kolem mě, hlavně ženy. Když vidím, jak umí jeden kousek použít v různých zajímavých kombinacích. A někdy je to konkrétní látka, se kterou samy od sebe přicházejí nápady, jak by se dala využít a jaký kousek z ní ušít.

Fotografie: Mária Badinská

V tvých oblecích se často opakuje vzor květů a bylinek. Mají pro tebe nějaký speciální význam?

Úplně speciální význam květiny a rostliny nemají, ale myslím, že se velmi hodí ke střihům, které jsou v lotosové nabídce.

Jak dlouho ti trvá vytvoření jednoho oděvu?

Šití samotné netrvá dlouho, hlavně u modelů, které už mám v rukou. Ale výběr látky, praní, žehlení a sušení může zabrat trochu více času. U nových střihů je pak i samotné šití delší proces. Trochu párání a zkoušení, až se dostanu k nějakému výsledku.

Co je tvým oblíbeným handmade kouskem?

Z lotosové dílny jsou to jednoznačně kalhoty Iris. Nejraději bych je nosila všude a stále.

Fotografie: Mária Badinská

Jak vypadá tvůj šatník? Máš v něm jen věci, které sis sama ušila? Nosíš jen ručně šité oblečení, nebo chodíš i nakupovat?

Řekla bych, že můj šatník je obyčejný a možná trochu nudný. Převládá černá a nejvíc vzorovaná věc, kterou mám, je károvaný top. Paradoxně v šatníku nemám ani jednu květovanou věc. Vlastním věci, které se dají mezi sebou dobře kombinovat, a to je pro mě základ. Co se týče (ne)nakupování, šaty ani sukni jsem si v obchodě nekoupila už několik let, ty si šiju, ostatní věci nakupuji podle toho, jak je potřebuji. Co nejvíce se snažím vyhýbat fast fashion obchodům, takže 99 % věcí, které kupuji, jsou ze second handů nebo jsem je našla přes insta bazáriky.

Jaké dovednosti jsou, podle tebe, potřeba pro to, aby se někdo stal „handmakerem”?

Asi se to nedá pokládat za dovednost, ale pro mě je to odvaha a zdravá dávka naivity. A pak vytrvalost, protože začátky nejsou lehké, ale je třeba vydržet.

Co tě na šití nejvíc baví?

Asi je to celý ten proces od toho, jak je na začátku jen kus látky a na konci je to něco, co se dá nosit.

Fotografie: Mária Badinská

Máš nějaké vysněné spolupráce, projekty nebo nápady, které se ještě nerealizovaly?

Nechci, aby to znělo jako klišé, ale pro Lotos je vysněná spolupráce každá nositelka, která má nebo bude mít svůj lotosový kousek. Samozřejmě, i z každé spolupráce s jinou značkou či tvůrcem mám obrovskou radost a jsem za ně velmi vděčná. A nápadů mám poměrně dost, ale jenom jedny ruce, a tak se učím trpělivosti. Všechno má svůj čas, i tyto nápady a projekty.

Jak bys popsala dnešní módu a jaké pocity v tobě vyvolává aktuální módní průmysl?

Popravdě, až tak módní průmysl a aktuální trendy nesleduji, nevím, co je právě v módě a co se nosí.

Samozřejmě, registruji všechny tyto negativní věci o módním průmyslu a často mi je z toho těžko. Zároveň mě to ale vede k tomu, abych v móde byla čím dál zodpovědnější – ať už jako nositel, nebo tvůrce. Vede mě to k tomu, abych si mnohem víc promyslela věci, které si chci koupit, a vymýšlela stále nové způsoby, jak v Lotosu vytvořit co nejméně odpadu a jak ten, který vznikl, co nejefektivněji využít.

Co pro tebe znamená móda?

Móda je pro mě radostí. Ať už šití věcí, nebo jejich nošení. Vytvářet krásu a přinášet ji do světa a přes lotosové oblečení připomínat ženám, že jsou krásné – to je pro mě smysl módy.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář