Neděle 14.07.2024
Albánie je mezi Čechy čím dál populárnější destinací, důvody mohou být pro mnohé překvapivé
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

Albánie je mezi Čechy čím dál populárnější destinací, důvody mohou být pro mnohé překvapivé

Na žebříčku nejoblíbenějších destinací, kam míří Češi v létě na dovolenou, sice Albánie zatím nevystřídala Chorvatsko, ale již atakuje třetí příčku. Poznejte tuto krásnou jihovýchodoevropskou zemi.

V létě bývá zvykem vyrazit k moři, ochutnávat zahraniční kuchyni, poznávat nová místa a dlouhé dny si užívat na maximum. Jestli vám letos došly nápady, kam se k moři vypravit, rozhodně byste měli zvážit Albánii. Důvodů, proč je to báječný nápad, existuje hned několik.

Nádherné pláže jako z katalogů

Rovnou začneme jedním obrovským lákadlem: plážemi. Ty albánské jsou skutečně jako vystřižené z katalogu o dovolené snů. Jsou nekonečné, písčité či s malými oblázky a sousedí s čistým a tyrkysově modrým mořem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ČEŠI ČÍM DÁL VÍCE VOLÍ EXOTICKÉ DESTINACE, DŮLEŽITÉ JE VŠAK MÍT PŘED CESTOU VŠECHNY POTŘEBNÉ INFORMACE

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Dovolená vás přijde na hubičku

V Albánii zažijete parádní pobyt, ale zaplatíte za něj zlomek toho, co by vás stála dovolená například na Maledivách. Přičemž zážitek to bude srovnatelný. Chcete-li si užít dovolenou u moře se vším všudy, ale nezaplatit za ni mnoho, Albánie je tou pravou destinací.

Zamilujete si albánskou kuchyni a kávovou kulturu

Rádi na cestách poznáváte nové chutě a vůně? Během dovolené v Albánii budou vaše chuťové pohárky v sedmém nebi. Albánská kuchyně je kombinací řecké, turecké a italské. Těšit se tedy můžete na čerstvou zeleninu, zejména na rajčata, okurky, papriky a olivy. Dále na čerstvé ryby a mořské plody, čerstvé bylinky a chléb.

Významnou roli v albánské kuchyni hraje také skopové maso, které je součástí většiny typických pokrmů. Na své si ale v této zemi přijdou i milovníci sladkého. Při návštěvě pekárny neváhejte ochutnat petully (kousky smaženého těsta), baklavu (těsto s medem a ořechy) a kadaif (sladké válečky polité sirupem).

Obyvatelé nedají dopustit ani na svou kávu. Přestože se v Albánii žádná nepěstuje, kávová kultura je zde hojně rozšířená. Ve všudypřítomných kavárnách narazíte zejména na espresso a tureckou kávu. Posaďte se v některé kavárně, objednejte si místní kávu a skutečně si ji vychutnejte do posledního doušku.

Toulky krásnou přírodou bez davů turistů

Ačkoliv je Albánie nádherná země, stále není turisty tolik vyhledávaná. Pokud už do ní lidé zamíří, často zůstanou v přímořských oblastech a nevydávají se na průzkum dalších míst. Což je na jednu stranu škoda, na druhou výhoda. Když se totiž rozhodnete Albánii blíže prozkoumat, budete mít většinu míst sami pro sebe.

Tirana je kombinací moderny i historie

V hlavním a současně i největším městě Albánie na vás dýchne historie i moderna. V architektuře jsou stále patrné osmanské i socialistické prvky, ale kontrast k nim vytváří neustále vznikající nové budovy.

Tirana je městem dvou zcela odlišných tváří. Navštívit můžete bohaté a luxusní čtvrti, ale hned za dalším rohem narazit na rozpadající se domy a pouliční prodejce. Zároveň je město položeno na úpatí hor, které vytvářejí nádhernou scenérii.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Tím nejznámějším místem v Tiraně je Skanderbegovo náměstí, nejikoničtější stavbou pak slavná socialistická Pyramida. Hlavní město Albánie má velmi pozoruhodnou a bohatou historii. Mezi zajímavosti patří:

  • Základní kámen Paláce kultury při své návštěvě v roce 1959 položil Nikita Chruščov.
  • Z bývalé čtvrti zasvěcené komunistické elitě je moderní a barevná část města zvaná Blok, kam místní vyrážejí za zábavou.
  • V Tiraně leží jak mešita, tak i katedrály pravoslavných i katolických křesťanů. Všechna tato náboženství totiž mají v zemi silné zastoupení.

Vydáte se letos do Albánie a poznáte kousek cizí kultury? Z Prahy poletíte dvě hodiny a země vás přivítá s otevřenou náručí. Domů se vrátíte plní dojmů a se zásobou nezapomenutelných zážitků.


Zdroj: albanie-cestovani.cz, regent-holidays.co.uk, joinmytrip.com, mundo.cz

Napsat komentář