Sobota 20 duben, 2024
4 důvody, proč nakupovat z druhé ruky
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

4 důvody, proč nakupovat z druhé ruky

Procházet obchod od obchodu a pátrat po nejnovějších trendy kouscích už dávno není v módě. Nyní je v kurzu vypadat vkusně, ale zároveň ušetřit a myslet udržitelně vzhledem k životnímu prostředí. Kupovat si halenku, svetr nebo tričko pouze na jednu sezónu jen proto, abychom oslnili okolí tím, že držíme krok s módou, a přitom na ulicích potkávat lidi oblečené v naprosto totožných outfitech, jaký máme sami na sobě, je již dávno passé. Pokud chcete zaujmout opravdu neotřelým kouskem, zabrouzdejte do second handů či vintage obchodů. Že tento druh nákupů není pro vás? A naše důvody, díky kterým objevíte kouzlo nákupů z druhé ruky, už znáte?

Budete vždy originální

Jistě se vám v minulosti stalo, že se vám v obchodě s oblečením zalíbil nějaký kousek, který jste si nakonec koupili a další den se s ním šli pochlubit do společnosti. Nový kus ve vašem šatníku vzbudil takovou pozornost, že si ho zakoupilo hned několik osob ve vašem okolí. Najednou se nákupy ve snadno dostupných konfekčních obchodech nezdají být tak skvělé. Jinak je tomu v second handech, kde visí na ramínkách naprosto odlišné kusy oblečení. Nestane se tedy, že byste v ulicích města, ve kterém žijete, narazili například na stejnou košili, kterou jste v sekáči ulovili.

Ušetříte peníze

Již dlouho sníte o kousku, kterým byste rádi obohatili svůj šatník, ale víte, že byste za něj museli obětovat značnou část své výplaty? Nemusíte. Stačí pouze najít butik nebo internetový obchod, který nabízí luxusní oblečení a módní doplňky z druhé ruky za velmi výhodné ceny. V klasických sekáčích možná nenarazíte na ty nejluxusnější značky, ale i přesto se vám dostanou do rukou kousky ušité mnohdy z vysoce kvalitních materiálů, a to za zlomek původní ceny. Dnes existuje nepřeberné množství obchodů se zbožím z druhé ruky a kdoví, třeba se v některém z nich může skrývat i váš vysněný kousek. Stačí jen hledat. A až se objeví, věřte, že z něj budete mít ještě větší radost.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Podpoříte udržitelnost

Ročně se vyrobí enormní množství oblečení, které se nestihne vynosit. Při jeho výrobě je potřeba ještě enormnější množství vody a je vyprodukována spousta odpadu, který je volně vypouštěn do přírody. Několik milionů tun nevyužitého oblečení je vyvezeno na skládku nebo spáleno. Pouze čtvrtina z tohoto množství je opětovně recyklována. Jedním nákupem oblečení z druhé ruky sice celý výrobní proces nového textilu nezastavíme, ale uděláme aspoň menší krok k udržitelnější budoucnosti. Navíc vdechneme nový život kousku, který by zmizel v zapomnění. Co jeden člověk vyhodil, může udělat radost někomu jinému.

Přispějete na dobrou věc

Pokud si vyberete second hand zaměřený na neziskovou a humanitární pomoc, koupí nového kusu oblečení uděláte radost nejen sobě, ale hlavně uděláte dobrý skutek. Spojení radosti s užitkem je přece dvojnásobné potěšení. Například pražský second hand Dobrý skutek daruje všechny peníze z prodeje na pomoc zvířatům a životnímu prostředí. Praha Thrift Store se zase kromě ochrany prostředí zaměřuje také na pomoc matkám samoživitelkám a bezdomovcům. Mezi další dobročinné obchody se zbožím z druhé ruky patří například Fashion For Help, který má po celé České republice hned několik poboček. Stačí si jen vybrat, komu chcete pomoct, a směle se pustit do nakupování.

Napsat komentář