Středa 22.05.2024
9 tipů, díky kterým budou vaše plavky stále jako nové
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FASHION

9 tipů, díky kterým budou vaše plavky stále jako nové

Po dni stráveném na pláži nebo u bazénu pravděpodobně i vy řešíte stejný problém – jak vyprat plavky? Hodit je rovnou do pračky, nebo je oprat v ruce? Materiál plavek je citlivý a v žádném případě nechcete, aby vaše plavky vybledly, roztáhly se nebo se jinak poškodily. Pokud chcete mít z plavek dlouho radost, musíte se o ně správně starat.

Prozradíme vám nejen to, co všechno je třeba zvážit, proč je lepší prát vaše milované letní kousky v ruce, ale také to, co má jedlá soda společného s plavkami.

Jak často je potřeba prát plavky a bikiny?

Pot, opalovací krém a voda (chlór i slaná voda) působí na materiál. Nejen proto, ale také z hygienických důvodů byste měli bikiny a plavky po každém použití vyčistit.

Před praním: Plavky namočte do octové vody

Plavky se dnes vyrábějí v různých pestrých barvách. Pokud chcete zachovat jejich zářivost, můžete použít jednoduchý trik:

  • Naplňte misku studenou vodou, přidejte trochu octa v poměru 5:1, vložte do ní plavky a nechte je tam alespoň 10 minut. Ocet přirozeně chrání barvy před vyblednutím a změnou barvy. A nebojte se, materiál nepoškodí. A zápach lze také snadno odstranit následným vypráním.

Co doporučuje výrobce?

Znáte ten štítek, který je na každém kousku oblečení a který obvykle odstřihneme? Tentokrát si ho nejdříve zkontrolujte. Vždy byste totiž měli věnovat pozornost symbolům péče a dělat to, co doporučuje výrobce. Nic víc a nic míň.

Jak správně prát plavky

Je zřejmé, že bikiny a plavky je třeba prát v ruce. Tento způsob je šetrnější nejen k materiálu, ale také ke všem ozdobám jako jsou perly, flitry nebo výšivky.

Tip: Pokud přece jen upřednostňujete pračku, použijte síťku na prádlo a perte v programu na jemné prádlo.

Jaký prací prostředek je vhodný na plavky?

Bělící prací prostředky jsou pro citlivé materiály jedem. Vhodnější jsou jemné prací prostředky nebo speciální prací prostředky na aktivní a sportovní tkaniny. Pokud jste na dovolené a nemáte po ruce žádný prací prostředek, můžete použít také jemný šampon. Absolutním tabu je však aviváž. Změkčuje vlákna a způsobuje zbytečné roztahování tkaniny.

Proč se plavky a bikiny natahují?

Pokud perete plavky v pračce, zvolte nejnižší stupeň. Plavky však nikdy neždímejte. Vlákna se tak mnohem snadněji opotřebují.

Jaký je nejlepší způsob sušení plavek

Vysoké teploty v sušičce extrémně poškozují vlákna. Plážové oblečení proto vždy nechte uschnout na čerstvém vzduchu. Materiály by se měly předtím mírně stlačit (ale ne vyždímat), aby se odstranila přebytečná voda. Poté je nejlepší sušit plavky naležato. Na prádelní šňůře by váha mokré látky bikin látku roztáhla.

Co pomáhá proti skvrnám na plavkách?

V ideálním případě by se do plavek neměly dostat žádné škodlivé látky. Pokud se tak stane, mohou pomoci různé soli proti skvrnám, které lze zakoupit v drogeriích. Pokud takový speciální prací prostředek nemáte k dispozici, může pomoci i další babský trik:

  • Navlhčete bikiny nebo plavky, na postižené místo naneste jedlou sodu a nechte ji působit asi 10 minut, než věci začnete prát jako obvykle.

Tip: U tmavých plavek byste neměli nechat prášek působit déle než 2 až 3 minuty, abyste předešli vyblednutí.

Pozor na plísně

Pokud po koupání mokré plavky ihned zabalíte do igelitového sáčku nebo tašky, může se v nich při vysokých teplotách rychle vytvořit plíseň. Předtím, než plavky někam uložíte, byste je měli nechat zcela usušit.

Shrnutí na závěr

  • Plavky by se měly po každém nošení prát v ruce.
  • To, zda lze plavky nebo bikiny prát v pračce, závisí na různých faktorech jako je například materiál.
  • Vyplatí se věnovat pozornost symbolům péče (štítku) od výrobců.
  • Plavky je nejlepší prát ručně.
  • Plavky nevěšte, mohly by se roztáhnout. Sušte je raději ve vodorovné poloze.
  • Se skvrnami mohou pomoci speciální odstraňovače skvrn, sůl nebo jedlá soda.

Napsat komentář