Neděle 21 duben, 2024
Lexikon módy: Jak se staly malé černé šaty módní klasikou?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Lexikon módy: Jak se staly malé černé šaty módní klasikou?

Nejlepší je vlastnit oblečení, které je všestranné a nadčasové a dá se znovu a znovu kombinovat novými způsoby. Sotva existuje kousek, který by to dokázal lépe než „LBD“, tedy malé černé šaty, které si našly své pevné místo v šatnících po celém světě. Mají klasický střih a končí těsně nad koleny. Jaký je jejich příběh a které ženy z nich udělaly módní klasiku a neodmyslitelný „must-have“?

LBD a jejich historie

Černá byla velmi dlouho barvou, jejímž primárním účelem bylo vyjádřit smutek. Zejména po První světové válce ji nosily mnohé manželky padlých vojáků.

Za to, že se černé šaty navzdory jejich hořké příchuti přece jen dostaly do společnosti, vděčíme zejména Coco Chanel, která kolem roku 1926 v americkém VOGUE poprvé předvedla šaty úzkého střihu z černého hedvábí. Tehdy se tyto jednoduché šaty staly jakousi uniformou pro všechny dámy s vkusem, a najednou je chtěla vlastnit každá.

Protože tento první střih s dlouhými rukávy byl velmi úspěšný, Coco Chanel jej brzy předvedla i v jiných modelech, které se měly stát ztělesněním nového a okouzlujícího ideálu krásy 20. let 20. století.

V 60. letech 20. století začaly ikony filmového plátna nosit malé černé šaty ve svůdných scénách, jako například Marilyn Monroe ve filmu „Some Like It Hot“ nebo Brigitte Bardot ve „Would you like to dance with me?“.

Kultovní status

Určitě znáte tu scénu z filmu „Snídaně u Tiffanyho“, kdy Holly (Audrey Hepburn) ospale vstane z postele, oblékne si černé šaty bez rukávů, nasadí si klobouk a perlové náušnice.

Věděli jste, že jí tehdy tyto šaty ušil na míru Hubert de Givenchy? Jejich dokonalost v kombinaci s charismatickou Audrey pomohly malým černým šatům dosáhnout jejich kultovního statusu, a to napříč národy i společenskými kruhy. Tyto šaty se dokonce staly sběratelským kouskem a v roce 2006 byly vydraženy za přibližně 600 000 eur.

Dnes jsou malé černé šaty neodmyslitelnou součástí šatníku většiny žen. Dají se jednoduše kombinovat, přestylizovat doplňky a hodí se pro každou příležitost. Ať už jako šaty na běžné dny, jako koktejlové šaty na párty, nebo jako večerní šaty na společenské události. Poselství malých černých šatů je však výlučně na jejich nositelce.

Jak nosit malé černé šaty

Pro běžné nošení doporučujeme šaty z lehčích materiálů jako len nebo bavlna a volnější střih, který vám umožní více pohybu. Večerní styling může být o něco elegantnější, extravagantnější. Středobodem pozornosti budete v šatech z hedvábí, saténu nebo kůže a s flitry.

A není třeba zapomínat ani na doplňky. Honosné šperky a vysoké podpatky jsou ztělesněním elegance. Naopak v kovbojských botách a kožené bundě získáte odvážný rockový vzhled.

Napsat komentář