Neděle 14.07.2024
Sbohem, Iris Apfel! Loučíme se s módní ikonou a inspirativní ženou, od které se můžeme hodně učit
Fotografie: MiamiFilmFestival, CC BY-SA 2.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)
FASHION

Sbohem, Iris Apfel! Loučíme se s módní ikonou a inspirativní ženou, od které se můžeme hodně učit

„Nemám žádná pravidla, jen bych je porušila!” Tento výrok vystihuje vše, co Iris Apfel v módě představovala, a svým způsobem také ilustruje, jak sama žila. Iris Apfel zemřela ve věku 102 let, ale její styl zůstane. Nelze jej jednoduše popsat dvěma nebo třemi slovy. Stála za velkými náhrdelníky, křiklavými náramky a obrovskými brýlemi, a přesto byla mnohem víc než jen extravagantní vzhled.

Kdo byla Iris Apfel?

Iris Apfel se narodila a vyrůstala v New Yorku jako jedináček. Svou vášeň pro látky a doplňky objevila už v dětství a začala se přehrabovat v babiččině skříni. Po studiu dějin umění pracovala pro interiérovou designérku a později spolu se svým manželem Carlem zařizovala prostory pro mnoho vlivných klientů pod hlavičkou vlastní firmy. Za Carla byla provdána téměř 70 let až do jeho smrti v roce 2015.

Poté, co Metropolitní muzeum umění uspořádalo výstavu některých jejích velkolepých outfitů, se Iris Apfel ve svých 80 letech stala světoznámou. Její svět se skládal z módy, politiky, umění, vědy i byznysu. Iris tedy nebyla jen extravagantní nebo stylová, ale patřila k nejinspirativnějším lidem naší doby. Do jejího dlouhého, pestrého a rušného života můžete nahlédnout i ve filmu Iris. Iris Apfel zemřela 1. března 2024 ve věku 102 let.

Z jejích manter si lze vzít příklad

Iris Apfel byla známá zejména svým výrazným stylem oblékání a také vybavením domácnosti. Měla smysl pro humor, byla chytrá a působila, jako by byla nestárnoucí. Držela se několika moudrých a inspirativních manter.

  1. „Buďte nadšení životem a oslavujte ho – bez ohledu na věk.”
  2. „Móda, umění a architektura patří k sobě.”
  3. „Buďte laskaví a uctiví.”
  4. „Neberte se tak vážně.”
  5. „Neomezujte se pravidly.”
  6. „Hledejte a najdete.”
  7. „Neplánujte si všechno.”
  8. „Dělejte rozhodnutí a stůjte si za nimi.”

Inspirací i po smrti

I po své smrti bude Iris Apfel nadále inspirovat, možná vás, určitě nás, návrháře a mnoho dalších. Dokonce i ty, kteří se o módu možná nezajímají. Způsob a otevřenost, s jakou Iris Apfel žila svůj život, stojí za bližší pohled a ukazuje, že je možné víc, než se zdá. Iris si zachovala svůj šarm a sebeironii až do vysokého věku a pochopila, co je v životě skutečně důležité.


Zdroj: graziadaily.co.uk, time.com

Napsat komentář