Pátek 1 březen, 2024
Co všechno se v roce 2023 událo na módní scéně? Skandály, návraty i šílenství okolo Barbie
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Co všechno se v roce 2023 událo na módní scéně? Skandály, návraty i šílenství okolo Barbie

Co se týče módy, lze letošní rok označit za rok změn. Od personálních změn ve velkých módních domech přes hvězdy, které způsobily rozruch svými outfity, až po skandál s krádeží… Pojďme společně zhodnotit uplynulých dvanáct měsíců a podívat se na největší módní události, které se staly v roce 2023.

Sbohem Paco Rabanne, Jane Birkin a Davide Renne

3. února, 16. července a 10. listopadu se svět módy na chvíli zastavil. V těchto dnech nás opustili hvězdný návrhář Paca Rabanna, herečka, zpěvačka a módní ikona Jane Birkin a Davide Renne, který byl nedávno jmenován hlavním návrhářem u Moschina. Všechny tři osobnosti zanechaly díky svému individuálnímu citu pro módu a design v módním světě svou stopu a inspirovaly ostatní.

Skandál s krádeží u Balmain

Září se pro kreativního ředitele značky Balmain Oliviera Rousteinga stalo závodem s časem. Na svém Instagramu oznámil, že neznámí lidé přepadli řidiče a ukradli dodávku s více než 50 kousky z nové kolekce, která měla být představena na pařížském týdnu módy jen o několik dní později.

Přivítání i rozloučení s kreativními řediteli

Zůstaňme u tématu módních návrhářů. V letošním roce totiž došlo k výměně křesel v módních domech. Pharrell Williams nyní vyjadřuje svou kreativní stránku v pánské linii pro Louis Vuitton, u Toma Forda nahradil stejnojmenného zakladatele kreativní lídr Peter Hawkings. V Moschinu to bylo obzvlášť tragické, protože značku opustil Jeremy Scott a po něm nastoupil Davide Renne, který bohužel v listopadu ve věku 46 let zemřel.

Všechny oči upřeny na Phoebe Philo

Na tento návrat čekal celý módní svět s velkým očekáváním. Phoebe Philo se letos opět vrátila – bývalá šéfdesignérka značky Céline uvedla na trh svou vlastní značku. A jen sotva mohla začít lépe. První kousky se vyprodaly extrémně rychle.

Barbiecore

Svět módy byl v březnu 2023 infikován Barbie horečkou. Mistrovské dílo Grety Gerwig s Margot Robbie a Ryanem Goslingem v hlavních rolích překonalo po uvedení do kin rekord v nejrychleji utržené miliardě amerických dolarů. Humbuk se nevyhnul ani těm, kteří film na plátně neviděli. Barbie spolupracovala se společnostmi Zara, Primark, a dokonce i s Airbnb a Burger King. Není samozřejmě divu, že se kousky ve vzhledu ikonické panenky staly módním trendem.

Rok 2023 přinesl nespočet fascinujících událostí, které posunuly hranice módy – digitální módu, iniciativy v oblasti udržitelnosti, kolekce navržené umělou inteligencí a spojení módy a aktivismu. Nelze popřít, že módní průmysl nás bude i nadále překvapovat a uchvacovat svými inovacemi a dopadem. Co ve světě módy v roce 2023 nejvíce zaujalo vás?


Zdroje:

https://fashionunited.com/news/people/paco-rabanne-mary-quant-and-jane-birkin-the-fashion-personalities-that-left-us-in-2023/2023122857588

https://graziamagazine.com/articles/balmain-olivier-rousteing-collection-theft/

https://www.wmagazine.com/fashion/phoebe-philo-website-launch-new-brand-collection

https://people.com/style/barbiecore-fashion-trend-everything-to-know/

Napsat komentář