Neděle 14.07.2024
Začal měsíc knihy: Inspirujte se tituly, které si dokázaly získat prvenství v redakci GrapesMag
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Začal měsíc knihy: Inspirujte se tituly, které si dokázaly získat prvenství v redakci GrapesMag

Čtení je sexy! To bezesporu. Ví to Emma Watson, která před lety založila Our Shared Shelf Group, a ví to i slovenská múza Ema Müller, která má rovněž svůj bookclub. Březen je měsíc knihy – kdy jindy se tedy více zaměřit na čtení. Jak si dokáže poradit redakce GrapesMag s úkolem vybrat a doporučit jen jednu knihu?

Kateřina Spacek: Nelly Sachs – Zatmění hvězd

„Musím říct, že je pro mě opravdu těžké přijít jen s jednou oblíbenou knihou. Jsem milovnice poezie, beatníků a zakázaných knih jako je Obratník Raka od Henryho Millera až po Bukowskiho nebo Bergmana. Přesto bych ale ráda vyzdvihla jednu ženu a její dílo, které mě v poslední době zaujalo.

Tou ženou je Nelly Sachs s knihou Zatmění hvězd. Jedná se o opravdu temnou sbírku básní, kterou jsem si vlastně vybrala tak nějak intuitivně. Když jsem procházela své oblíbené knihkupectví, chtěla jsem něco, co jsem ještě nečetla. Autora nebo autorku, které neznám a ruka mi padla právě na Nelly Sachs. Jedná se o německou autorku, která s rodiči utekla z nacistického Německa, aby prožila život plný traumat, bolesti a pocitu viny, že právě ona přežila holocaust a další hrůzy. Zatmění hvězd z těchto témat čerpá a básnický jazyk sbírky je plný metafor, a dokonce narážek na Bibli. Je to opravdu temná a hluboká sbírka, která v každém něco zanechá.”

Dominika Blchová: Makenna Goodman – The Shame

„Existuje několik důvodů, proč jsem si oblíbila právě The Shame. Velmi mě zaujal styl psaní autorky – je živý a emotivní, okamžitě mě vtáhl do děje, a přestože nemám děti, cítila jsem se hluboce spjatá s hlavní hrdinkou. Témata, která jsou v knize zkoumána, se mnou rezonovala na osobní úrovni a byla pro mě výzvou k zamyšlení nad vlastními přesvědčeními a hodnotami. Jde o příběh, který ve mně něco zanechal ještě dlouho po dočtení, a knihu vřele doporučuji všem, kteří hledají dojemné a podnětné čtení.”

Káťa Matoušková: Sósuke Nacukawa – Kocour, který zachraňoval knihy

„Skvělých knížek existuje ohromné množství. Pokud bych ale měla doporučit pouze jednu, rozhodně by to byla kniha japonského autora Sósuke Nacukawy s názvem Kocour, který zachraňoval knihy.

V prvé řadě bych ji doporučila proto, že japonští autoři mají specifický styl psaní. Dále proto, že je knížka velmi milá a příběh má ohromný přesah, ze kterého si každý čtenář odnese, co potřebuje. Vydejte se společně s mladým středoškolákem, kterému právě zemřel dědeček, na dobrodružnou výpravu do magického světa knih.”

Klára Turková: Jack London – Tulák po hvězdách

„Mou oblíbenou knihou je Tulák po hvězdách, což je velmi silný, ačkoliv pochmurný příběh, který mě hodně zaujal a dlouho po přečtení ve mně zanechal hluboké pocity. Zamýšlí se na podstatou života a lidskou svobodou. Dobrodružný filozoficko-vědeckofantastický román napsal Jack London v roce 1915. Proslavil se dobrodružnými knihami, on sám taktéž vedl dobrodružný život, vystřídal mnoho povolání a Spojené státy americké procestoval jako tulák. Na této knize se mi nejvíc líbilo, že hlavní hrdina utíká před svým utrpením ve vězení tím, že dokáže oddělit od těla svou duši, a ta cestuje do mnoha minulých životů.”

Natálie Ripplová: David Michie – Dalajlámova kočka

„Mezi tolika skvělými knihami je náročné vybrat pouze jednu. Mám několik oblíbených titulů, ke kterým se pravidelně vracím a každé jejich přečtení mi přinese něco nového. Dalajlámovu kočku jsem objevila teprve nedávno, ale zaujala mě tolik, že jsem ji přečetla dvakrát po sobě. Je to přesně ta kniha, po které sáhnete, když hledáte v životě odpovědi na hlubší otázky. Sáhnete po ní ale i tehdy, když chcete nenáročnou milou knihu, co se čte sama. Zdánlivě obyčejný příběh kotěte se promění, jakmile jeho nešťastný osud zvrátí samotný Dalajláma. Impozantní osobnost duchovního vůdce má na kočku zásadní vliv. Stává se svědkem rozhovorů mezi Dalajlámou a jeho váženými hosty. Kočka tak přichází na to, co je v životě nejdůležitější a jak dosáhnout štěstí. Autor David Michie napsal o této osvícené kočce příběhů několik.”

Jakou knihu byste zvolili vy, pokud byste mohli zmínit jen jednu oblíbenou?

Napsat komentář