Neděle 21 duben, 2024
Proč rozhodně mít v jídelníčku superpotraviny? 3 tipy na některé z nich
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Proč rozhodně mít v jídelníčku superpotraviny? 3 tipy na některé z nich

Superpotraviny – co se vlastně pod tímto zvláštním pojmem skrývá? S rostoucím zájmem o zdravý životní styl se i tyto potraviny dostávají do popředí více než kdy dřív. Zahrnují celou řadu různých typů a my vám představíme 3 z nich, které vám mohou pomoci zlepšit každodenní stav nejen vašeho těla, ale i mysli.

Superpotraviny jsou bohaté na živiny a obsahují značné množství minerálů, vitamínů i antioxidantů. Z minerálů jsou nejčastěji přítomny měď, zinek a selen. Z vitamínů pak vitamíny A, C a E. V případě antioxidantů se jedná o polyfenol a flavonoid, které jsou i v běžném ovoci, zelenině nebo třeba v zeleném čaji. Právě antioxidanty jsou velmi důležité pro neutralizaci volných radikálů, které mohou přispět ke vzniku srdečních onemocnění či rakoviny. Díky všem přítomným složkám pomáhají superpotraviny posilovat obranyschopnost a imunitu obecně. Pokud jsou superpotraviny součástí jídelníčku, je možné dosáhnout pevnějšího zdraví, zpomalit stárnutí, a zároveň i předejít chronickým onemocněním.

Chia

Chia semínka jsou původem z Mexika a mimo jiné představují velký zdroj vlákniny. Chuť je spíše jemná (lehce oříšková) až neutrální a je velmi snadné semínka zařadit do jídelníčku, neboť se nemusí tepelně upravovat. Jsou vhodná například do cereálií, pudingů, jogurtů či salátů. Doporučená denní dávka chia semínek je cca 15 g, což odpovídá 2 zarovnaným polévkovým lžicím. Kromě toho, že mají semínka vysoký obsah vlákniny, jsou také vynikajícím zdrojem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin. Nutričně jsou velmi kvalitní potravinou, která mimo jiné umí navodit pocit sytosti. Semínka jsou schopná absorbovat vodu až na 12násobek své váhy. 

Tip: Chia puding je jeden z nejjednodušších receptů vůbec. Stačí jen pár kroků: nasypat chia semínka do misky či skleničky, přilít mléko, osladit lžicí medu (není nutné) a zamíchat. Přes noc semínka v lednici nabobtnají. Před podáváním je možné přidat ještě ovoce.

Fotografie: Archiv redakce

Goji (kustovnice čínská)

Tyto asijské červené plody jsou právem řazeny mezi superpotraviny. Jsou bohaté na velké množství aminokyselin, minerálů a vitamínů. Plody goji mají výrazné antioxidační účinky na lidský organismus, pomáhají se vypořádat se stárnutím a volnými radikály. Goji je vhodná do jogurtů, cereálií, pudinků i samostatně. I tuto superpotravinu je možné zařadit do jídelníčku takřka bez problémů, taktéž ji totiž není nutné tepelně upravovat. Doporučená denní dávka je jedna hrst. Tato dávka umí dlouhodobě pozitivně působit na vitalitu těla, nastartovat imunitu a podpořit zdraví jako takové. Mimo jiné je goji odbourávač stresu a nespavosti, potravinou posilující dobrý zrak a dobrým pomocníkem při hubnutí, neboť omezuje chuť na sladké.

Tip: Příprava čaje z goji zabere jen pár chvil. Potřebujete 250 ml vařící vody, 1 lžičku plodů goji, pár kapek citronové šťávy a dle chuti med. Louhování je asi na 15 minut – během něj plody nasají vodu a změknou.

Moringa 

Moringa pochází z Indie a v našich zeměpisných šířkách se s ní setkáváme ve formě zeleného prášku, ač je původně stromem. Využívají se její kořeny, listy, květy i semena. Chuť moringy je poměrně specifická až travnatá a najdou se její fandové i odpůrci, ostatně jako asi u všeho. Doporučená denní dávka jsou 1-2 polévkové lžíce. Moringa byla užívána už v tradičním léčitelství při zažívacích problémech, jako tlumič bolestí, křečí, horečky, zánětů, jako pomocník pro srovnání hladiny hormonů nebo jako podpora tvorby mateřského mléka. Dnes se používá mimo jiné také k udržení správné hladiny glukózy v krvi a moringový olej je populární přísadou v kosmetickém průmyslu – zabraňuje totiž stárnutí a léčí pokožku. 

Tip: Moringa může být přísadou do jídel i nápojů. Zkuste ji přidat klidně 1 čajovou lžičku do čisté vody, případně do smoothie. Může být použita i jako dochucovadlo do polévky anebo se z ní dá připravit pomazánka. Doporučený poměr pro přípravu pomazánky je 1 čajová lžička na cca 120 g másla.

Fotografie: Archiv redakce

Máte se superpotravinami nějaké zkušenosti?

Napsat komentář