Pondělí 22 duben, 2024
„Ačkoliv je blog splněným snem, content na sociálních sítích má v současnosti větší smysl,“ říká Adéla Dolejší
Fotografie: Se souhlasem Adély Dolejší
INTERVIEW

„Ačkoliv je blog splněným snem, content na sociálních sítích má v současnosti větší smysl,“ říká Adéla Dolejší

Fashion a lifestyle blogerka Adéla miluje vše od módy, kosmetiky a cestování až po focení a psaní. Vyjadřovat se prostřednictvím slov ji neuvěřitelně naplňuje, a proto se rozhodla sdílet svůj život a myšlenky na svém vlastním blogu. Co ji inspirovalo k tomu, aby se stala blogerkou? Kde je hranice mezi inspirací a kopírováním? A který módní trend by nikdy nevyzkoušela?

Adél, pro ty, kteří tě neznají – které tři vlastnosti tě nejvíce vystihují?

Teda, musím říct, že vybrat pouze tři vlastnosti, které mě nejvíce vystihují, je těžší, než jsem si myslela. Vybrala bych ale asi to, že jsem hodně pečlivá – někdy až moc, jsem opravdu neskutečný puntičkář. (smích) Taky jsem laskavá, a aby to nebylo jen o těch dobrých vlastnostech, tak jsem i hodně tvrdohlavá.

Svůj každodenní život ses rozhodla sdílet se světem a všechno to začalo blogováním. Kdy vznikla myšlenka založit si blog a co všechno tomu předcházelo?

Úplně prvotní myšlenka vznikla asi v době, kdy jsem ještě chodila na střední. Vždycky jsem hrozně ráda četla různé lifestylové a fashion blogy, a kromě toho jsem také ráda sledovala i vlogy a různá fashion videa na YouTube. Vždycky jsem tam někde vzadu v hlavě měla tu myšlenku, že je to něco, co by mě strašně bavilo, a jaké by to asi bylo, kdybych i já se pustila do takové tvorby. Hodně dlouhou dobu jsem to ale považovala spíš za takový nereálný dětský sen. Až postupem času jsem téhle myšlence začala věnovat větší pozornost a dokázala jsem si představit, že něco takového začnu tvořit i já sama. Ještě teď si taky úplně detailně pamatuju moment, když jsem poprvé o tomhle mém “snu” řekla rodičům. Jejich názor pro mě je hodně důležitý a jsem jim neskutečně vděčná za to, že mě v tom tolik podpořili.

Jelikož ale pocházím z celkem malého města, od toho, abych s něčím takovým sama začala, mě hodně brzdily obavy, jaké asi budou reakce a odezvy ostatních z mého okolí – od příbuzných, spolužáků atd. A právě to byl ten důvod, proč jsem to tak dlouho odkládala. Až když jsem se přestěhovala do Brna, začala jsem si připouštět, že bych se do nějaké tvorby mohla pustit. Měla jsem pocit, že je to jedinečná příležitost, kdy začínám vlastně úplně s čistým štítem – v novém městě, v nové škole, mezi úplně novými lidmi. I tak mi ale ještě chvíli trvalo, než jsem se odhodlala podnikat konkrétní kroky k založení blogu. A musím říct, že asi největší zásluhu na tom všem má můj přítel, který mi vždycky byl a stále je neskutečnou podporou a podařilo se mu mě přesvědčit, abych konečně udělala ten první krok a začala.

Pamatuješ si na svůj první příspěvek a první reakce okolí?

Tak tenhle moment si pamatuju, jako by to bylo včera. Pamatuju si snad každý detail z toho dne. (smích) Ačkoliv založení blogu a první příspěvek byly vlastně jen začátkem celé té mojí cesty, pro mě to znamenalo mnohem víc. To, že jsem se nakonec opravdu odhodlala a dala stranou všechny své strachy, pro mě bylo už samo o sobě obrovským úspěchem.

Pamatuju si, jak jsem na vytváření blogu pracovala několik týdnů. Byl to pro mě obrovský krok do neznáma, ale když jsem pak začala psát první příspěvek, neskutečně mě to naplňovalo a já jsem si tak uvědomila, že je to opravdu něco, čemu se chci věnovat. Svůj blog společně s prvním příspěvkem jsem zveřejnila na podzim 2021. Byli jsme ten den s přítelem na výletě v Olomouci, ale já jsem vlastně celý den nepřemýšlela nad ničím jiným než nad tím, že odpoledne to všechno zveřejním. I když jsem se na to hrozně těšila, měla jsem stále obrovské obavy, jak asi lidé v mém okolí budou reagovat. Musím ale říct, že reakce byly jenom pozitivní. Opravdu jsem nedostala ani jednu negativní zprávu nebo komentář, a to ani v reálném životě ani na sociálních sítích. Naopak. Dostávala jsem samé krásné zprávy a spoustu podpory, a to jak od mých blízkých, tak od lidí, kteří mě znali pouze skrz sociální sítě. Bylo to pro mě opravdu moc důležité a doteď jsem za všechny ty milé zprávy moc vděčná, byly pro mě totiž velkou motivací k tomu, abych v tom pokračovala.

Fotografie: Se souhlasem Adély Dolejší

Vedle blogování sis zažila i instagramový profil a začala jsi tvořit obsah i tam. Co tě inspirovalo stát se fashion a lifestyle blogerkou?

Musím říct, že ačkoliv je psaní mojí obrovskou vášní a blog byl a stále je mým splněným snem, cítila jsem, že to není jediné, kam chci svoji tvorbu směřovat. Blog mi určitým způsobem dodal odvahu začít sdílet nějakou část svého života, ale tak nějak jsem věděla, že nechci skončit pouze u toho. Začala jsem tedy postupně tvořit obsah i na sociální sítě. Bylo to všechno ale takové pozvolné a přirozené, dělala jsem to tak, jak jsem to zrovna cítila.

Nejdříve jsem na Instagram přidávala příspěvky spojené právě s novým článkem na blogu, na který jsem se odkazovala, a postupem času už jsem i na Instagram začala tvořit samostatné posty. Pamatuju si ale, jak mi na začátku přišlo strašně zvláštní na Instagramu třeba označovat, co mám na sobě, nebo tam psát nějaké příspěvky o módě. Teď už se u těchto vzpomínek docela směju, protože když někdy outfit neoznačím, přijde mi x dotazů, odkud mám tohle a odkud tamto. (smích) A je to strašně super! Hrozně moc si vážím toho, jakou komunitu na Instagramu mám, a je to právě jedna z věcí, proč mě to sdílení tam tolik baví. Oproti blogu je to takové víc organické a autentické, nebo alespoň já mám z toho ten pocit. Na Instagram do stories sdílím útržky svých obyčejných dnů, díky čemuž mě moji sledující mohou i trochu lépe poznat a máme tam díky tomu k sobě takové bližší pouto než se čtenáři na blogu, kde je ten obsah už mnohem více promyšlený a ztrácí tak na autenticitě. Právě z těchto důvodů jsem svou tvorbu začala mnohem více směřovat právě na Instagram, a tak to zůstalo vlastně až do současnosti. Na Instagramu mě strašně baví to, že denně dostávám od holek zprávy, že se ode mě inspirují, že je baví moje tvorba nebo třeba že si koupily nějaký kousek na základě mého doporučení. To je fakt úžasný pocit, a zároveň neskutečná motivace do další tvorby.

Ačkoliv je blog opravdu mým splněným snem, vytvářet a sdílet content na sociálních sítích je v současnosti něco, v čem vidím tak nějak celkově větší smysl. Momentálně mě to i více baví a naplňuje a v dnešní době v tom upřímně vidím i větší potenciál, protože ačkoliv je to velká škoda, blogy už teď bohužel tolik nefrčí.

Kdy sis vypěstovala cit pro módu?

Hodně podobná otázka mi přistála nedávno v directu na Instagramu a musím říct, že mě strašně bavilo, se nad celým tím dlouhým procesem vlastně takto zpětně zamyslet. Hned na začátek je podle mě hodně důležité zdůraznit, že to byl hodně dlouhý proces. Úplně upřímně jsem módu určitým způsobem řešila snad úplně od malička. (smích) Dodnes si pamatuji, jak jsem už od školky řešila, co si vezmu na sebe. Oblečení mi tehdy chystala vždycky ráno na hromádku mamka, než odcházela do práce, a já jsem se pak každé ráno těšila, co tam najdu a jestli to bude hezká kombinace. (smích)

Vášeň pro módu se postupem času zvětšovala, já jsem začala různě experimentovat, sledovat trendy a hledat si ten “svůj” styl. Tahle cesta ale trvala hodně dlouho a já si moc dobře pamatuju doby, kdy jsem nosila výrazné barvy, třpytivé věci a celkově hodně extravagantní a výrazné kousky. Jednoduše řečeno, přesně takové věci, které bych si teď v žádném případě nevzala na sebe a v obchodě bych si jich ani nevšimla. No a když to zpětně vidím na nějakých fotkách, říkám si, že to byl někdo úplně jiný, nebyla jsem to já. Tenkrát jsem se sice hodně přesvědčovala o tom, že je to můj styl a přesně to, v čem se cítím nejlépe, ale někde v hloubi duše jsem věděla, že to tak není. Nechtěla jsem si to ale přiznat, protože jsem vlastně pořádně nevěděla, co jiného bych měla nosit a v čem bych se asi tak mohla cítit dobře, protože jsem právě trochu postrádala cit pro módu. Teď zpětně si ale uvědomuju, že i tahle etapa byla hodně důležitá pro to, abych si ten cit vybudovala. Myslím si, že bylo zásadní, abych si na sobě různé styly vyzkoušela, protože právě tak člověk nejlépe pozná, co se k sobě hodí, co se k sobě nehodí nebo co se s čím dá hezky kombinovat.

Tak nějak postupně jsem si pak vybudovala cit pro módu, a díky tomu jsem si našla i ten svůj styl, ve kterém se cítím nejlépe a tak, že jsem to stoprocentně já. Cit pro módu, který jsem si budovala opravdu roky, je pro mě momentálně něco strašně přirozeného. Když vidím nějaký kousek oblečení, automaticky si hned v hlavě představuji, s čím by mohl vypadat dobře a jaké různé kombinace by se s ním daly vymyslet. A zpětně vlastně vůbec nechápu, že jsem to tak v minulosti neměla. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Adély Dolejší

Jak bys popsala svůj styl? Máš oblíbenou módní ikonu?

Pokud bych měla popsat svůj styl, řekla bych, že jej nejlépe vystihují tři slova – elegantní, basic a casual. Miluju bílou, černou a béžovou barvu. Tyhle barvy tvoří tak 90 % mého šatníku. Zbylých 10 % tvoří různé barevnější kousky, které jsou super na nejrůznější příležitosti nebo když mám náladu nějakou barvou svůj outfit trochu ozvláštnit. I tak se ale jedná převážně o tlumené barvičky – sage zelenou, modrou nebo světle růžovou. Tyhle barevné kousky ale nosím hlavně na jaře a v létě, kdy mě baví si trošku hrát s výraznějšími barevnějšími kombinacemi. I tak byste ale u mě v šatníku rozhodně nenašli nic křiklavého nebo hodně vzorovaného. Oproti tomu tam najdete patery černé kalhoty, desatery mom jeans nebo nespočet basic topů a triček. (smích) To jsou kousky, po kterých sahám úplně nejčastěji, dají se nejlépe kombinovat a cítím se v nich naprosto nejlépe.

Jsem zastáncem názoru, že základ každého šatníku by měly tvořit kvalitní basic kousky, které se dají navzájem kombinovat do mnoha různých outfitů, které budou vždy vypadat skvěle. Pokud už tento základ ve svém šatníku máte, pak jej můžete doplňovat o různé výraznější a méně univerzální kousky, které tyto basic kousky hezky doplní. Co se týče střihů, miluju kalhoty s vysokým pasem – jiné ani nemám (smích) a mírně oversized střihy.

Fashion inspiraci sbírám především na Instagramu nebo občas i na Pinterestu. Ze zahraničních influencerek se nejvíce inspiruji u krásné Rebeky Baráth, která má naprosto úžasný styl a na Instagramu sdílí opravdu velké množství fashion inspirace a různých tipů. Najdete u ní třeba různá videa, jak s jedním basic kouskem vykouzlíte několik různých krásných outfitů. A to je přesně to, co já na módě miluji. Z českých influencerek pak určitě musím zmínit úžasnou Markétu Frank, která má za mě naprosto nádherný styl, který je mi hodně blízký a moc ráda se u ní inspiruji nejen co se módy týče. U Markétky musím zmínit rozhodně i její značku oblečení Ariette, protože jejich kousky jsou opravdu nádherné a jedinečné jak co se týče designu, tak materiálu a provedení. Moc si vážím toho, že zastávají principy slow fashion a na jejich kouscích je to opravdu velmi znatelné. Takže pokud potřebujete doplnit šatník právě nějakými kvalitními basic kousky, určitě na Ariette mrkněte.

Jak si skládáš outfity? Řídíš se podle nějakých pravidel?

Tady musím zmínit určitě motto “V jednoduchosti je krása,” které je pro mě, co se týče módy, nejdůležitější a dá se říct, že je to i takové pravidlo, kterým se při vytváření svých outfitů řídím nejvíc. Když si skládám outfity, vždycky si nejdříve vyberu jeden nejvýraznější kousek, který chci zakomponovat a podle toho poté ladím ostatní kousky tak, aby k sobě vše perfektně pasovalo. Když už má člověk vybraný ten jeden hlavní kousek, ostatní se k tomu vybírají mnohem snáz. Vždycky je ale podle mě důležité myslet na to, že méně je více a v módě tohle platí, dle mého názoru, dvojnásob.

Jaký nejuniverzálnější kousek oblečení vlastníš?

Určitě basic černé kalhoty s vysokým pasem ze Zary. Ty nosím strašně často, protože se dají kombinovat jak do elegantních, tak do sportovnějších outfitů a dá se s nimi vymyslet opravdu nespočet různých kombinací. Takže to je takový můj go-to kousek, když absolutně nevím, co na sebe – a že i takové dny jsou. (smích)

Setkala ses někdy s tím, že lidé porovnávali tvůj styl s někým jiným?

Musím říct, že s tím jsem se nikdy nesetkala a jsem za to moc ráda. Myslím si, že by se neměly porovnávat styly různých lidí, protože nejdůležitější je to, aby se v tom daný člověk cítil dobře. To pak daný outfit vypadá ještě lépe!

Fotografie: Se souhlasem Adély Dolejší

Mezi inspirací a kopírováním je velmi tenká hranice. Jak se inspirovat stylem někoho jiného, a zároveň si zachovat originalitu?

To je hodně těžká otázka. Jak říkáte, je mezi tím skutečně hodně tenká hranice. Já bych řekla, že je strašně důležité, aby se do vašich outfitů stále propisovala nějaká vaše autenticita. I když se člověk inspiruje u ostatních, je dle mého názoru potřeba vzít si např. inspiraci na konkrétní kousek, ale tento kousek pak kombinovat už podle sebe do outfitu, který sami vymyslíme a propíše se tak do něj nějaká naše osobnost. Samozřejmě, že někdy se inspirujeme i celým outfitem a není na tom vůbec nic špatného, naopak. Každý má asi občas takový ten den, kdy absolutně neví, co si vzít na sebe, a pak je taková inspirace záchranou. V takovém případě je ale důležité si vzít z daného outfitu inspiraci, nikoliv jej zkopírovat. V praxi to dle mého názoru znamená vzít si inspiraci na do jakých barev outfit ladit nebo třeba inspirovat se, jaké střihy se k sobě hodí. Určitě to neznamená to, že do posledního detailu vytvoříme naprosto stejný outfit jako někdo jiný. Podle mě je hrozně důležité pořád myslet na to, co nám osobně se líbí, co bychom si oblékli nehledě na někoho jiného, nikoliv jen slepě kopírovat to, co si na sebe vzala nějaká naše oblíbená influencerka.

Sleduješ módní trendy? Jestli ano, který trend aktuálně miluješ a co by sis naopak nikdy neoblékla?

Módní trendy se snažím sledovat, ale musím se přiznat, že to někdy úplně nestíhám. Přijde mi, že se v dnešní době trendy mění tak často, že ani není možné je neustále sledovat. Každopádně já jsem přesně ten typ člověka, kterému strašně trvá, než přijde na chuť něčemu novému. Některé trendy si oblíbím okamžitě, jako třeba momentální trend takových těch robustních sandálů (dad sandals), které mi přijdou neskutečně stylové a boží, ale většinou je to právě tak, že mi dost dlouhou dobu trvá, než nějakému novému trendu podlehnu. Hodně často se mi stává i to, že když se objeví nějaký nový trend, říkám si, že něco takového bych si rozhodně v životě nevzala na sebe. Po nějaké době se mi to ale občas úplně otočí a já si daný trend zamiluju. Přesně tak jsem to měla třeba teď s trendem širokých kalhot. Úplně si pamatuju, jak jsem na tenhle trend nechápavě koukala, když se objevil, a říkala jsem si, že něco takového bych si teda rozhodně nikdy neoblékla. Postupem času se mi to ale začalo docela líbit. Musela jsem je také vyzkoušet, no a teď je úplně miluju! Kdybych měla vybrat trend, který bych si nikdy neoblékla, měla bych rozhodně jasno. Byly by to bokové kalhoty. Tenhle trend absolutně nechápu a je to něco, u čeho jsem si na 100% jistá, že se to do mého šatníku nikdy nedostane. (smích)

Co máš nejradší na tom, co děláš? A co je naopak pro tebe největší výzva?

Jak už jsem možná i zmínila, strašně moc si vážím té komunity lidí, kterou na svém Instagramu mám, a nejvíc mi dělá radost to, když mi holky píšou, že se ode mě inspirují, že je baví moje tvorba a že si podle mého doporučení něco třeba koupily. Strašně moc si vážím toho, že si někdo najde ten čas mi napsat tak hezkou zprávu a že jich je poslední dobou opravdu hodně. Musím říct, že každá taková zpětná vazba je pro mě neskutečnou motivací v tom pokračovat, ačkoliv je v dnešní době opravdu těžké si na Instagramu vybudovat nějakou širší základnu, když to člověk dělá v podstatě od nuly. Musím říct, že ale o to víc si vážím každého nárůstu sledujících a každého takového byť drobného posunu.

A celkově musím říct, že mě to baví vlastně úplně všechno, co je s tímhle mým koníčkem spojené. Dělám to proto, že mě to baví a každou jednu část blogování a sdílení na sociálních sítích si fakt užívám, je to pro mě už teďka takový malý splněný sen. No a co je pro mě největší výzva? Určitě točit mluvená videa! (smích) To je něco, čemu se pořád bráním a nějak se k tomu nemůžu přemluvit. Hodně holek už mi psalo, ať točím mluvené hauly na stories, že by je to bavilo ještě trochu víc, než jak to dělám teď. Kromě toho taky dostávám hodně dotazů na to, jestli nechci začít točit vlogy a fashion videa na YouTube. A ačkoliv je to něco, co by mě asi taky hodně bavilo, ten strach z mluvení do videa mě od toho stále odrazuje. Doufám, že se mi ale podaří to časem odbourat a třeba i ten YouTube někdy zkusím… Uvidíme.

Fotografie: Se souhlasem Adély Dolejší

Kdo je tvým největším zdroje inspirace a motivace v každodenním životě?

Můj největší zdroj inspirace a motivace jsou celý můj život moji rodiče, kteří mi byli vždycky neskutečnou oporou a ve všem mě podpořili, čehož si neskutečně vážím. Kromě rodičů je to určitě i můj přítel, ve kterém mám stoprocentní podporu ve všem, pro co se rozhodnu, a jak už jsem zmiňovala, nebýt jeho, tak bych možná s blogováním nikdy nezačala. Co se týče motivace, tu nejvíce nacházím asi sama v sobě. Mám nastavené nějaké cíle, kterých chci dosáhnout a sny, které bych si strašně ráda splnila, a to je pro mě asi tou úplně největší motivací.

Kromě módy jsi velkou milovnicí kávy. Máš oblíbené kavárny, které bys nám mohla doporučit?

To je pravda, bez kávy bych si nedovedla představit svůj den. Z brněnských kaváren bych mohla určitě hrozně moc doporučit Maybe coffee & bistro. To je relativně nová kavárna, kde nejenže mají naprosto výbornou kávu, ale dělají tam úplně skvostné brunche. Mají neskutečný výběr jak slaných, tak sladkých brunchů, takže si tam vybere podle mě úplně každý. Mimoto je tam hrozně příjemná a přátelská atmosféra, takže to můžu určitě jen doporučit.

Pak určitě nemůžu opomenout Komár kafe, které teď už máme bohužel celkem z ruky, od té doby, co jsme se přestěhovali, ale i tak tam moc rádi zavítáme, když máme cestu kolem. Jejich zákusky jsou totiž naprostá bomba!

V poslední době jsme si taky hodně oblíbili Riverside Coffee, kde je krásné venkovní posezení a mají tam výbornou kávu, různé limonády i zákusky.

No a v neposlední řadě bych určitě zmínila Kofiku. Je to nový podnik, který má podle mě strašně pěkný koncept a jejich nabídka je neskutečně široká. Najdete tam všechno od výborného kafe, přes čerstvé pečivo až po zmrzlinu a výborné zákusky. Tento podnik se nachází v jedné z okrajových částí Brna, takže si můžete vzít kávu s sebou na krásnou procházku podél řeky.

Momentálně žiješ s přítelem v Brně, kde studuješ. Jaké jsou tvé plány po škole? Chtěla by ses i nadále věnovat módě, nebo máš jiné plány?

Tohle téma je i pro mě samotnou velkou otázkou. Pokud to bude možné, i nadále bych se moc ráda věnovala sociálním sítím, jelikož tvorba contentu mě neskutečně baví a naplňuje. Ráda bych se v tomhle ohledu postupně co nejvíce posouvala, takže pokud to bude možné, určitě bych se módě a nějakému lifestyle contentu ráda věnovala i po škole.

Co se práce týče, tam je to u mě pořád celkem otazník. Mám více sfér, ve kterých by mě bavilo pracovat. Jednou z těchto sfér je určitě marketing, ve kterém vidím v dnešní době neskutečný potenciál, a zároveň by to pro mě bylo takové krásné propojení koníčku a práce. Každopádně jsem si jistá, že bych se ráda věnovala nějaké administrativní práci, kterou mám už teď při škole možnost si vyzkoušet a musím říct, že v současné práci jsem opravdu moc spokojená. Mám ale kromě marketingu i různé jiné varianty, takže uvidíme, kam mě život nakonec zavane.


Instagram | Blog

Napsat komentář