Pátek 1 březen, 2024
„Stačí mít otevřené oči a lidé vám řeknou, co chtějí,” říká Alex Sabová
Fotografie: Se souhlasem Alex Sabové
INTERVIEW

„Stačí mít otevřené oči a lidé vám řeknou, co chtějí,” říká Alex Sabová

Na začátku její tvorby bylo jen pár FIMO kostek. Několik dlouhých dní hledání inspirace a učení se nových technik se však vyplatily, a tak se Alex rozhodla ukázat své náušnice světu. Spokojené zákaznice začaly přibývat, a s tím i poptávka po dalších doplňcích. Dnes pod značkou Alexaart kromě náušnic nabízí také mnoho krásných broží, prstenů, náhrdelníků a sponek, které vám okamžitě vykouzlí úsměv na tváři. Jak vypadá práce s polymerní hmotou? Jaké motivy a designy tvoří nejraději? A jak vypadá ideální den podle Alex?

Co tě táhlo k výrobě šperků a jaký příběh se skrývá za značkou Alexaart a tvými produkty?

Už od dětství jsem ráda vyráběla náušnice z korálků, pamatuji si, že k téměř každému svátku jsem dostala hromadu materiálu k jejich výrobě. K FIMU jsem se dostala asi před 4 lety, úplnou náhodou. Tak jsem začala zkoušet a nějak mě to „chytlo”.

Pamatuješ si na okamžik, kdy ses rozhodla svou tvorbu ukázat světu?

Ano, donutil mě k tomu můj dobrý kamarád. Já jsem si nemyslela, že by z koníčku mohlo být něco víc. Přesvědčoval mě celkem dlouho, a dodnes jsem mu vděčná, že to nevzdal a doslova mě k tomu dokopal.

Přišel úspěch a poptávka po produktech okamžitě?

Vůbec ne. První objednávka přišla po 3 měsících tvoření. Už jsem ani nedoufala, že to k něčemu vede. Bylo to těsně před Vánoci a byl to kamarád, který kupoval ženě dárek pod stromeček.

Fotografie: Se souhlasem Alex Sabové

Jaké materiály při tvorbě šperků používáš nejčastěji a k jakým motivům inklinuješ nejčastěji?

Základ je stále polymerní hmota a přidávám tam různé korálky, mosazné komponenty, přírodní kameny. Polymer ručně barvím. Zapínání se snažím mít z chirurgické oceli, ale najde se i plast nebo mosaz.

Můžeš těm, kteří polymerní hmotu neznají, vysvětlit, co to je, a prozradit něco o procesu práce s ní?

Já stále říkám, že je to taková plastelína, která se musí upéct. A proces pečení závisí na značce polymeru a také na tom, jakou troubu používáte. Všechno je potřeba zkoušet, protože i když na obalu je návod, ne vždy to vyjde. Správně upečený polymer je pružný a nesmí se lámat. Každé náušnice proto peču jinak, mají jinou tloušťku a jiný čas pečení. 

Jsou nějaké nové techniky nebo materiály, které by sis chtěla v budoucnu vyzkoušet?

Určitě ano. Neustále přicházím na nové techniky, které se s polymerem dají dělat. Je to skvělý materiál, se kterým se člověk rozhodně nenudí. Je milion způsobů, jak z něho něco vyrobit, a to mě na tom tak moc baví.

Fotografie: Se souhlasem Alex Sabové

Tvé designy jsou opravdu nádherné. Odkud čerpáš pro všechny nové nápady?

Nápady přichází při výrobě tak nějak přirozeně. Inspiruje mě příroda, květiny, lidé nebo oblečení. Stačí mít otevřené oči a také uši, a lidé vám řeknou, co chtějí. Proto se nebojím, že bych je někdy vyčerpala.

Jak dlouho ti trvá výroba nové kolekce doplňků?

Je to velmi individuální. Někdy přijde nápad a do hodiny jsou náušnice na světě. Jindy je super nápad, ale ten proces trvá déle, protože ve finále to nevypadá tak, jak chci, a musím to předělávat, dokud nejsem spokojená.

Vyvážit osobní život, každodenní práci a výrobu a podnikání obecně určitě není jednoduché. Co tě žene a motivuje pokračovat dál?

Já jsem workoholik. Hodně lidí si myslí, že vyrábím jen šperky. Ale já mám práci, kde jsem 8 hodin každý den, a kromě toho spravuji sociální sítě pro další tři e-shopy. Plus škola. Motivují mě lidé, jejich pozitivní a milé zprávy. Dává hromadu energie, když vidím, že ta častokrát noční práce stojí za to. Je to náročné, ale určitě ne nemožné. Je třeba si jen dobře rozvrhnout čas.

Fotografie: Se souhlasem Alex Sabové

Vidíš se v budoucnu u výroby šperků na plný úvazek?

Určitě ano, a doufám, že to bude brzy.

Máš nějaké rady pro začínající umělce nebo ty, kteří se chtějí vydat podobnou cestou? Co by, podle tebe, měli umět a ovládat?

Měli by mít hodně trpělivosti, konzistentnosti a určitě se nevzdávat. Protože začátek bude velmi náročný. Také by neměli chtít všechno hned na začátku. Něco si vydělat a peníze investovat znovu do výroby a materiálů. Vše postupně, a hlavně rozumně.

Pomocí svých šperků chceš lidem zlepšovat náladu a vykouzlit jim úsměv na tváři. Co dokáže náladu zlepšit tobě a jak vypadá tvůj ideální den?

Snažím se, aby jim zlepšily náladu, ale také tvrdím, že se budou hodit ke každé náladě, ať už je jakákoli. A proto alespoň nemají dilema, k čemu by si moje šperky dali, nejsou tak limitovaní šatníkem.

A mně dokážou zlepšit den úplné maličkosti. Zpráva od kamarádů, procházka se psem, když řídím svoje Mini nebo mléčná čokoláda.Jak vypadá můj ideální den… Hlavně když nemusím brzy ráno vstávat, už to je ideální den. (smích) Jinak asi když dělám to, co mě baví, nebo jsem s lidmi, které mám ráda.


Instagram | Web | Facebook | TikTok

Napsat komentář