Čtvrtek 03.10.2024
„Je zásadní najít si kadeřníka, kterému jde o kvalitu vašich vlasů,” radí Barbora Bajerová, zakladatelka salónu Spell
Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové
INTERVIEW

„Je zásadní najít si kadeřníka, kterému jde o kvalitu vašich vlasů,” radí Barbora Bajerová, zakladatelka salónu Spell

Barbora Bajerová je kadeřnice, která má za sebou stovky hodin stříhání, tisíce hodin barvení a roky tvrdé práce. Ta se jí ale vyplatila, splnila si svůj sen a založila vlastní kadeřnictví. A ne jen tak ledajaké. Kadeřnický salón Spell patří k těm nejvyhlášenějším v Praze, i proto, že ho propojila s příjemnou kavárnou, kterou si oblíbila nejen jeho klientela. Jak Spell Bára dokázala dostat na špičkovou úroveň? Jaké vlasové trendy jsou letos v kurzu? A jaké kouzlo stojí za zdravými a krásnými vlasy, a to i v letních měsících?

Kdy a jak se zrodil nápad na založení kadeřnického salónu Spell?

Myšlenku na něco vlastního jsem měla v hlavě asi po celou dobu, kdy jsem pracovala jako kadeřnice. Jen jsem cítila, že ještě potřebuji roky zkušeností, svobody a inspirace. Před tím, než existoval Spell, jsem se věnovala školení kadeřníků, kteří pracovali se značkou Wella. Po pár letech jsem si řekla, že je čas posunout se dál a cítila jsem, že je ten pravý okamžik.

Dnes je Spell jedním z nejvyhlášenějších salonů v Praze. Co stojí za vaším úspěchem? Jaké pro vás byly začátky podnikání?

Když vzpomínám na úplné začátky, musím říct, že to bylo všechno, jen ne lehké. Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce prostoru se protáhla o několik měsíců, náklady byly mnohem vyšší, než jsem na začátku počítala, a problém byl snad s každým papírem, který jsem potřebovala. Ale šla jsem do toho se vším, co jsem měla a uměla. Dnes musím říct, že to byla bezhlavá odvaha. Hnala mě myšlenka na to, že to opravdu chci, že té vizi věřím a že mám úžasné klienty, kteří na mě věrně čekají dlouhé měsíce. A že zájemců o mou práci je ještě mnohem více, a tak můžu do týmu vzít další kadeřníky. I na ně jsem měla obrovské štěstí.

Co Spell dělá Spellem? Na začátku byla velká láska ke kadeřnickému řemeslu, roky práce, chuť pracovat s těmi nejlepšími lidmi a značkami na světě, touha dělat to poctivě a udržitelně. Pečovat o vlasy tak, aby byly krásné dlouho, aby si s nimi klientky poradily dobře i samy doma a aby věděly, jak na to. Mám tu práci opravdu ráda a baví mě starat se o lidi. Zní to jako klišé, ale pro nás je klient a jeho štěstí opravdu na prvním místě. Každý den jdu do práce s tím, že chci dát klientům svoje maximum, a když mám možnost udělat něco navíc, vždycky to udělám. A k tomu vedu celý tým, který ve Spellu mám, a je to něco, na čem nikdy neubereme.

Spell už ale dávno nejsem jen já a každý člen týmu je pro mě důležitý. Snažím se každému naslouchat, protože vím, že bez jejich spokojenosti a toho, že jim je u nás dobře, to nepůjde. Jsem moc vděčná a pyšná na to, že mám v týmu některé lidi od úplného začátku Spellu, že držíme spolu a že je u nás dobrá nálada. Vím, že to klienti cítí.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové

Jak vás napadlo spolu s kadeřnictvím otevřít také kavárnu?

Když jsem končila kadeřnickou školu, měla jsem za úkol napsat práci, která byla na téma vlastního konceptu kadeřnictví. Pamatuji si jako dnes, že jsem si přála otevřít kadeřnictví, kde klientům dopřeju kvalitní a nevšední zážitek. Už tehdy jsem věděla, že ke službě budu nabízet kvalitní kávu a k tomu něco dobrého, ale že budu mít vlastní kavárnu s výběrovou kávou? To mě asi napadlo, když jsem o spoustu let později objevila prostor v Harrachovském paláci. S manželem jsme si řekli, že je na kavárnu jako dělaný. Tenkrát jsem kávu vůbec nepila, nerozuměla jsem tomu oboru, ale kamarádi mě dali dohromady se Zdendou Hýblem, spolumajitelem kaváren OneSip Coffee a pražírny CandyCane, a on mi tenkrát se vším pomohl. „Žádné kapslové kafe tady mít nemůžeš,” řekl tenkrát a já si řekla, že má pravdu. Seznámil mě i s naší první baristkou Aničkou, která má dnes vlastní krásný podnik Inventář, a pustili jsme se do toho společně. Ráda s nadsázkou říkám, že jsme si hráli na kavárnu…

Převažují v kavárně klienti z kadeřnictví, nebo návštěvníci z ulice?

Na začátku jsme dělali kávu hlavně pro klienty salonu. Tím, že jsme schovaní ve dvoře, nejsme úplně na očích procházejícím lidem z ulice. Za ty roky nás ale objevilo víc a víc lidí a kavárna už má svoji vlastní značku. Lidé do ní chodí za dobrou výběrovou kávou, ale i za klidným prostorem uprostřed centra Prahy. Dokonce se často stává, že jsou hosté překvapeni, že máme i kadeřnictví. 

Musím říct, že i moje srdce si naše kavárna postupně získala a já si loni po letech řekla, že tomu všemu chci konečně porozumět do hloubky. Mám za sebou několik kurzů a školení a aktuálně trénuju dokonalý latté art! Snažím se občas mít i běžnou směnu s našimi baristy a musím říct, že si tyhle dny moc užívám.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové

Jaké je podle vás největší kouzlo pro zdravé a krásné vlasy?

Je to určitě dobrý kadeřník, správně zvolené produkty na domácí péči a dobře zvládnuté postupy v domácí rutině – od šetrného rozčesávání, přes mytí vlasů až po foukanou.

Myslím, že je zásadní najít si kadeřníka, kterému jde o kvalitu vašich vlasů, a tak vždy volí šetrné postupy, pomůže vám vybrat to nejlepší na doma a ukáže vám, kde třeba můžete dělat chyby, nebo co můžete zlepšit.

Jak často bychom si měli vlasy mýt?

Je to individuální, každé vlasy fungují v jiném rytmu. Častost mytí záleží na produkci mazu vaší pokožky, na tom, jak často třeba sportujete, nebo v jakém prostředí pracujete. Velký vliv má také roční období nebo třeba hormonální změny, které v těle probíhají. Obecně se dá říct, že vlasy doporučujeme umývat alespoň dvakrát týdně, a to proto, aby zůstávala pokožka stále čistá a neusazoval se tam maz, zbytky stylingu a jiné nečistoty. Pokud vaše vlasy volají po mytí častěji, není to problém. Stačí pořídit šampon, který šetrně čistí vlasovou pokožku a má jemné složení. Samozřejmostí je kondicionér.

Jaký časový interval je optimální pro návštěvu kadeřníka ohledně střihu?

Vždy záleží na kondici vašich vlasů a na tom, jak dobře je o ně doma pečováno. Záleží také na délce a střihu. Klientky a klienty s krátkými střihy vídáme častěji, zhruba každé čtyři až šest týdnů. I dlouhovlasé klientky by však měly chodit na střih pravidelně – každé 3 až 4 měsíce. Není třeba se bát, že tím vaše délky utrpí a že vlasy nedorostou. U dobře opečovávaných vlasů se bavíme o pár milimetrech. Pokud by klientka střih odkládala, může se stát, že bude naopak nutné vlasy střihnout více. Jakmile je jednou vlas narušený, nelze tento stav vrátit zpět a odkládání střihu může způsobit, že se bude vlas ničit víc a víc. Právě to pak vede k tomu, že kadeřník musí vzít při zastřihávání vlasů více.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové

Pro zdravé vlasy je důležitá také vhodná vlasová kosmetika. V čem je lepší používat profesionální kosmetiku od kadeřníka oproti běžně dostupným produktům z drogerie?

Péče z drogerie obsahuje nerozpustné látky, které vlasy zanáší a postupně se na nich vrství. Vlasy pod těmito nánosy chřadnou a slábnou. Na začátku se to nezdá, protože tyto látky vlasy na oko zpevní nebo třeba oleskují. Po delší době však přijdou problémy jako elektrizování, lámání, časté maštění, šupinky či lupy, nebo třeba to, že barva od kadeřníka vydrží hezká jen krátce.

Dalším důvodem, proč je kosmetika z drogerie nedostačující, je samozřejmě i kvalita složení. Je to snadná matematika. Kvalitní složení něco stojí, a když potřebujete vyrobit levný produkt, jeho kvalita není priorita. Za takovými produkty nejsou roky výzkumu, zkušenosti kadeřníků, ale bohužel většinou jen zářivý marketing. Jsou plné neúčinných látek. Vlasy tak nedostávají to, co potřebují, nejsou vyživené a opečované.

Barevné lahvičky z drogerie jsou napěchovány složkami, které sice vlas na první pohled i dotek vylepší, ale z dlouhodobého hlediska mu potichu a nenápadně škodí.

Důvodem, proč tolik žen používá vlasovou kosmetiku z drogerie, je zejména její cena. Pokud bychom si měli vybrat jeden produkt, do kterého se vyplatí investovat, jaký by to byl?

Profesionální kosmetika je sice na počátku investicí, ale z dlouhodobého hlediska s ní ušetříte. Aby levný šampon pořádně pěnil a měla jste pocit dobře umytých vlasů, použijete ho větší množství. Profesionální šampon vám při správném používání vydrží dlouhé měsíce. Stačí malé množství pořádně rozpěnit vodou. I v malé dávce najdete silnou koncentraci účinných látek. Stejně tak kondicionér – kvalitního produktu stačí maličko. Navíc, když pečujete s profesionální péčí, vaše vlasy vydrží krásné déle, než bude potřeba návštěva kadeřníka – konečky budou vyživené, barva bude stálejší.

Úplným základem je šampon a kondicionér. K tomu doporučuji vždy i masku na vlasy, zvláště pak pokud vlasy barvíte, zesvětlujete nebo jsou hodně dlouhé. A pak bych se velmi přimlouvala ještě za termální ochranu, kterou do vlasů dáváme před foukáním.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové

Vedle kosmetiky z drogerie je běžně dostupná také přírodní kosmetika nebo produkty z lékáren. Je i tato kosmetika „horší“ než ta od kadeřníka, nebo můžeme najít i kvalitní produkty?

Víte, ono je těžké říct, co znamená slovo „přírodní” – používá se hojně, ale není to úplně definováno. Značky s ním nakládají, jak se jim zachce, a troufám si říct, že „přírodní” dneska není už vlastně vůbec nic. Pro každého to znamená něco jiného. Ze slovíček jako jsou „silikony” a „parabeny” se v posledních letech stalo velké zlo, ale tak často už se nezmiňuje, že existují i ty dobré. Takové, které dokážou vlasu přilepšit, ale zároveň ho nezanáší škodlivou vrstvou a rozpouští se při každém mytí ve vodě. Pokud bychom se bavili o produktech s čistým složením, i tam se dá sáhnout mezi kadeřnické produkty. Třeba péče Clean Beauty od Paul Mitchell je opravdu moc fajn, přináší maximálně možné čisté složení, ale přiznává, že to na 100 % prostě nejde.

Co se týče kosmetiky z lékárny, tam bychom museli zase vzít lahvičku po lahvičce a zkoumat složení. Do lékárny často chodí klienti pro produkty proti lupům. Bohužel jsou většinou až agresivně čistící a dlouhodobě pro pokožku a vlasy nejsou vhodné. Raději bych doporučila návštěvu trichologa – kadeřníka, který se specializuje na vlasovou pokožku, a vybrala péči na doma společně. Skvělé produkty proti lupům najdete i v kadeřnictví – není to ale jen o lahvičce. Pojí se to s dobrými návyky při umývání vlasů, a hlavně s poctivou foukanou, hydratací pokožky pečujícími lotiony a séry, ale třeba i s dobrým pitným režimem. Chce to dobrou disciplínu a hodně trpělivosti.

Jaké vlasové trendy jsou hitem pro sezónu jaro/léto 2024?

Jedna věc jsou trendy, ale já bych na tomhle místě ráda řekla, že to, co nikdy nevyjde z módy, jsou zdravé a hezky upravené vlasy. Jak na to? Pravidelně vlasy stříhejte, volte s kadeřníkem šetrné barvící techniky a postupy, dopřejte svým jim pravidelné čištění, kvalitní péči a naučte se dobrou foukanou přes kartáč. Všechno trendy je jen bonus navíc.

Během jara a léta častěji zesvětlujeme, už dávno to ale nejsou jen melírovací techniky nebo třeba balayage. U nás ve Spellu rádi kombinujeme různé postupy a třeba foilayage jsme si opravdu hodně oblíbili. Tohle zesvětlování je pro vlasy šetrnější a u odrostu se netvoří žádná hrana, vydrží tak krásné dlouhé měsíce. Pokud toužíte po krátkodobém rozsvícení kolem obličeje, řekněte si o contouring!

A jaké jsou trendy ve střihu? Určitě sestříhaná delší ofina, která je uprostřed čela kratší a prodlužuje se do stran, a pokud si k tomu sestříháte vlasy i v délkách, tak je jisté, že váš účes kopíruje trendy roku 2024. Zeptejte se svého kadeřníka, jak ofinu správně vyfoukat, chce to párkrát zkusit a pak to bude snadné i na domácí úpravu.

Ráda bych ale dodala, že ne každý trend by se měl následovat. Důležité je zvážit společně s kadeřníkem, jestli jsou vaše vlasy k tomuto účesu vhodné. Ať už co se týče barvy, či střihu.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové

Léto bývá pro vlasy náročné. Jak bychom o ně měli v tomto období pečovat?

Během léta doporučuju do péče přidat navíc produkt s UV ochranou, který vlasy ochrání před sluníčkem ve městě, na horách, ale hlavně na pláži či u bazénu. Pokud máte vlasy jemnější, zvolte spíše sprej, pokud jsou vlasy hrubé a nepoddajné, sedne vám spíše krémová forma. Vlasy sluníčku nevystavujte, pokud to není nutnost. Velkou službu vám udělá kšiltovka nebo klobouk. Vlasy můžete také zaplést do copu, a tím snížit jejich vystavení sluníčku.

Co se týče slané či chlorované vody, zkuste vlasy ideálně nenamáčet. Pokud se kontaktu s vodou nevyhnete, doporučuji je před koupáním nejprve namočit do sladké vody. Vlasy pak nenasají tolik soli či chlóru. Po koupání znovu vlasy důkladně opláchněte pod proudem sladké vody a aplikujte UV ochranu.

Pokud jedete k moři nebo vás čeká hodně koupání v bazénu, vyměňte svůj běžný šampon za šampon, který je více čisticí. K tomu doporučuji kondicionér, který má výživné složení. Většina profesionálních kadeřnických značek má speciální řady zaměřené na měsíce plné sluníčka a koupání. Vlasům prospěje i častější hloubková regenerace maskou, která je vhodná pro váš typ vlasů. Vyberte podle toho, jestli jsou suché, barvené, nebo třeba zesvětlované.

A na konci léta se určitě objednejte na čištění vlasů k vašemu kadeřníkovi, vlasy zastřihněte a opečujte.

Vlastní kadeřnické studio s kavárnou vám jistě zabere hodně času. Jak zvládáte podnikat, a k tomu se starat o malého syna?

Budu upřímná, je to samozřejmě velice náročné. Když byl Ottík ještě malý, šlo to všechno snadněji, byl klidné miminko. Čím více roste, tím více pozornosti a péče potřebuje a já také víc a víc vidím, jak rychle ten čas letí. Dítě a kariéra se dá skloubit, ale je to o spoustě kompromisů a spánkovém deficitu. Mám ale štěstí, že můj manžel je skvělý táta a v péči o našeho Ottu jsme parťáci.

Pracovní život mi hodně ulehčila i školka, která nám umožňuje mít pravidelný režim a snadnější plánování. Samozřejmě, že s dítětem se často mění plány z minuty na minutu, ale velkou pomocí jsou také moji rodiče, Otta si čas u nich vyloženě užívá.

Nešlo by to ani bez mého týmu, který ve Spellu mám. Ve spoustě věcí jsou samostatní a já se můžu spolehnout, že všechno běží, jak má, i když tam zrovna nejsem.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Bajerové

Máte někdy čas sama na sebe? Jak ho nejraději trávíte?

Takový čas je pro mě hodně vzácný. Skoro bych řekla, že pokud mi ho někdo nedaruje jako dárkovou poukázku, vždycky upřednostním rodinu a práci. (smích) Obojí je pro mě radostí mého života, a tak se to volně prolíná do mého volného času.

Volný čas teď ráda věnuji kávovým školením, která mě hodně nadchla, ale nejvíc volných chvil trávím u nás doma. Rádi s manželem vaříme a já ráda peču. Kváskový chleba je moje velká radost. Máme velkou zahradu a musím říct, že zahradničení miluju. Pěstování zeleniny od semínka je moje každoroční vášeň. Když potřebuji vyčistit hlavu, najdete mě u nás na zahradě v montérkách a s nůžkami, jak někde ve svahu u domu sedím a stříhám větvičky. V neposlední řadě ještě zmíním, že moc rádi vyrážíme i na cesty.

Jak říkáte, s rodinou rádi cestujete. Kde se vám líbilo nejvíce? Máte nějakou vysněnou destinaci, kterou chcete navštívit?

S mým Honzou jsme hodně cestovali dřív, teď, když máme rodinu, dům, zahradu a podnikání, není to tak snadné. Zabalit batoh na záda a jet už není jen tak. V zimě, ale i přes léto rádi pravidelně vyrážíme na hory do Rakouska, ale třeba i na Šumavu nebo do Jizerek. Loni v létě jsme tam vzali Ottu pod širák a mluví o tom dodneška.

Jinak se do zemí, kde už jsme byli, většinou nevracíme. Náš wishlist je totiž nekonečný a potřebovali bychom několik životů, abychom to všechno stihli. Letos jsme ale udělali výjimku a vrátili se na Taiwan, kde jsme byli před pěti lety. Tahle země nás okouzlila přírodou, městy, jídlem, kávovou kulturou, čistotou a milými lidmi. Mám pocit, že ani tentokrát to nebylo naposledy. Jela bych znovu bez zaváhání.

Líbilo se nám v Americe, Mexiku, Malajsii, Thajsku nebo Vietnamu. Na ten vzpomínám moc ráda, protože jsme ho procestovali s manželem na motorkách, které jsme tam na pár týdnů koupili. Jak se řídí stará Jawa, se dá naučit i přes YouTube, věřili byste tomu? Každá země nám do života přinesla spoustu dobrodružství. Kdysi jsem dokonce psala z našeho cestování online zápisky a moc ráda se k nim i po letech vracím.

A kam příště? Láká nás Korea a Japonsko. Asie je nám hodně blízká nejen kulturou, ale i chutěmi. Rádi doma s manželem vaříme právě asijskou kuchyni. Chtěli bychom ale také třeba do Austrálie, Argentiny, Nepálu, na Azory, ale i severské země nás hodně lákají. O takovém Islandu nebo Švédsku mluvíme doma často.

A až nebudeme rodiče na plný úvazek, vezmeme batoh a přejdeme Pacifickou hřebenovku.

Žijete v domečku v Benátkách nad Jizerou. Co se vám na životě mimo ruch velkoměsta líbí? Nevyměnila byste někdy kvůli dojíždění domeček za byt v Praze?

Pocházím z Jihlavy, maturitu jsem dodělávala v Brně, zkusila jsem si na chvíli Rakousko a zažila jsem si na pár měsíců Londýn. V Praze jsem prožila několik let a bylo mi tu krásně, když jsme ale v roce 2016 objevili ten náš kopec v Benátkách, byla to láska na první pohled.

Miluju ten klid, který tu máme. Pohled na řeku, kterou končí naše zahrada. Nejvíc mě ale hřeje to vědomí, kolik jsme toho tady společně s naší rodinou a přáteli udělali a vybudovali. Mám pocit, že jsme opravdu zapustili kořeny a je nám tu spolu hezky. A máme velké plány – pokud se nám vše podaří, bude naše zahrada dokonalým místem pro odpočinek. Ale víte, jak to je. Člověk míní, život mění. Tak uvidíme.


Web | Instagram | Facebook

Napsat komentář