Neděle 14.07.2024
„Nejdřív musíte dát a potom přijde i úspěch,” říká Erika Kor
Fotografie: Se souhlasem Eriky Kor
INTERVIEW

„Nejdřív musíte dát a potom přijde i úspěch,” říká Erika Kor

Má svůj sen a našla cestu, jak si jej splnit. Erika je dvojnásobnou maminkou, která si během mateřské dovolené začala na internetu budovat pasivní příjem. Proč se rozhodla nestat se “mama blogerkou” a jak se staví ke sdílení dětí na sociálních sítích? Myslí si, že se multilevel marketing dá dělat dobře a eticky? Je podle ní v dnešní době důležité propojit své podnikání s online světem? A o jakém velkém snu je tady vlastně řeč?

Eriko, kdyby ses měla někomu představit jen jednou větou, jak by tato věta zněla?

Dá se říct, že jsem extrovertní introvert – mám sice ráda společnost a lidi, ale ráda bývám i sama a střežím si své soukromí. Jsem trochu puntičkář, mám ráda pořádek, i když občas jsem v takovém organizovaném chaosu.

Jsi maminkou dvou chlapečků, ale rozhodně tě nemůžeme považovat za „mama blogerku“ – své syny sice sdílíš, ale v porovnání v množstvím jiného obsahu minimálně. Jaký je tvůj názor na sdílení dětí na sociálních sítích?

Tak popravdě, můj starší syn se už se mnou ani nechce fotit, ale většinu fotek dělá právě on. Mého malého synka tu a tam na mém profilu najdete.

V podstatě nemám žádné výhrady vůči sdílení dětí na sociálních sítích. Sama ráda sleduji profily maminek a ráda se inspiruji. Akorát některé věci by měly zůstat v soukromí – například to, když dítě sedí na nočníku nebo obsah plenky, to se mi zdá až morbidní.

Fotografie: Se souhlasem Eriky Kor

Zatímco spousta jiných maminek se během mateřské dovolené vydá právě cestou „mama blogerky“, ty ses začala věnovat mezinárodnímu online projektu zaměřenému na antiaging, krásu a zdraví, aby sis vybudovala pasivní příjem. Prozradíš nám víc, v čem tvá práce spočívá?

Ano. Nejsem zrovna ten typ, který by dokázal nějak poradit s výchovou a věcmi okolo dětí. I když, podle mě, každá máma ví nejlépe, jak své dítě vychovávat, důležitá je láska mezi matkou a dítětem. No, přiznám se, že jsem také občas uvažovala, že se vydám cestou „mama blogerky”, ale když se mi do cesty postavil právě projekt, na kterém pracuji, zjistila jsem, že je to pro mě ta správná cesta.

Už nejsem nejmladší, proto mě to velmi zajímalo, hlavně proto, že je možné stárnout i přirozeně neinvazivním způsobem. Je ale také důležité starat se o sebe i zevnitř. Tento projekt není jen o kráse a zdraví, ale také o osobním rozvoji, a to mě velmi naplňuje. A také to, že můžu pomáhat druhým lidem. Ráda bych změnila život co největšímu počtu lidí, ale musí to především chtít oni sami.

Jak se díváš na multilevel marketing obecně? Zastáváš, že jde dělat dobře a eticky?

Samozřejmě je to profese jako každá jiná, a zejména v dnešní době je to velmi dobrý model podnikání, navíc s malou investicí. Je pravda, že mnoho lidí jí dělá špatné jméno, protože neví, jak to správně dělat. I já jsem se to musela naučit – máme na to systém, který je velmi jednoduchý a zvládne ho úplně každý.

Co říkáš na různé kauzy a negativa, která okolo tohoto typu marketingu na sociálních sítích vznikají?

Myslím, že je to hlavně o lidech, i když dobrá společnost s dobrým produktem je bonus. Ale hlavně je to o člověku – musíte jít příkladem, a právě proto by měl člověk nejdřív budovat sebe, dávat lidem hodnotu a oni ho pak budou sami následovat.

Fotografie: Se souhlasem Eriky Kor

Věříme, že spousta maminek by si přála skloubit práci s mateřstvím, ale příliš se jim to nedaří – máš nějaké rady a tipy, jak na to?

Vše je hlavně o správném načasování a sebedisciplíně. Přiznám se, že jsem s tím donedávna měla také problém – měla jsem pocit, že nic nestíhám, ale všichni přece máme stejných 24 hodin denně. Důležité je si vše dobře naplánovat, a hlavně se věnovat jen jedné věci. Pro mě bylo velmi těžké se to naučit, protože jsem typ člověka, který dělá několik věcí najednou, ale zjistila jsem, že jakmile se soustředím jen na jednu věc, zabere mi to mnohem méně času a má to i nějaký efekt. Například když jsem s dětmi, věnuji se jen jim, když vařím, tak vařím, když pracuji, jde všechno ostatní stranou.

Budování pasivního příjmu má u tebe jasný účel – ráda by sis splnila sen a vybudovala módní salón. Povíš nám o tomto svém snu víc?

Ano, když jsem byla malá, šila jsem šaty pro panenky. Po škole jsem si také otevřela krejčovství, ale tehdy jsem nevěděla, co všechno to obnáší, a neměla jsem žádné zkušenosti s podnikáním. Takže jsem ho po krátké době zavřela a nechala se zaměstnat v módním butiku. To mě také velmi bavilo, ale necítila jsem se tam dobře, protože jsem musela být celý den zavřená, a ještě pod dohledem šéfa. Proto jsem se rozhodla splnit si svůj sen, protože už jsem věděla, jak na to – absolvovala jsem i různé kurzy marketingu a podnikání. Ale zatím nechci zacházet do detailů, zatím je to jen na papíře.

Zatím šiješ doma jen tak pro sebe – některé tvé návrhy můžeme vidět na tvém Instagramu. Máš už nějaký plán, jak budeš postupovat, abys to všechno posunula tam, kam chceš? Máš představu, co všechno bude potřeba a připravené konkrétní kroky?

Ano, protože nejsem konfekční typ, musím si spoustu věcí upravit, a také mám ráda jedinečnost, a přesně touto cestou se bude ubírat i moje značka – každý model bude jedinečný a výjimečný, bude mít svůj vlastní příběh. Navržený a šitý na míru výjimečné ženě, a tou jsme přece všechny.

Fotografie: Se souhlasem Eriky Kor

Jak bys popsala styl salónu, který plánuješ, a celkově jeho nabídku, kterou bys ráda měla?

Mám před sebou ještě velmi dlouhou cestu, ale už přesně vím, jak to bude vypadat. Ze všeho nejvíc chci, aby se se mnou každá žena cítila výjimečně a sebevědomě. Ale zatím si to nechám pro sebe, protože když jsem něco takového prozradila, mnohokrát mi někdo můj nápad ukradl nebo to nevyšlo z jiného důvodu. Zatím je to jen na papíře.

Tvou zálibou je focení a úprava fotek a nepochybně máš díky svému Instagramu zkušenosti s budováním sociálních sítí. Hodláš toho ve svém podnikání využít? Myslíš, že je v dnešní době hodně důležité v tomto směru sociální sítě využívat a prezentovat tam svou práci?

Určitě ano, svůj první účet jsem měla víceméně soukromý, ale po nějaké době jsem zjistila, že je to velmi dobrý nástroj, jak se realizovat i pracovně. Dokonce jsem už absolvovala i několik kurzů, co se týče sociálních sítí, protože se přiznám, že jsem tehdy ani nevěděla, jak zveřejnit fotografii. A teď mě fotografování opravdu baví, hlavně úpravy. Moc se mi například líbí, když někdo používá sociální sítě jako pracovní nástroj, ale zároveň tam dává kousek sebe – lidé mají rádi autenticitu. To se snažím vkládat do příběhů a feed mám rád takový upravený.

Když jsme u sociálních sítí, jaký máš se svým profilem na Instagramu vlastně záměr? Co je pro tebe důvod se mu věnovat – je hlavně výše zmíněná práce, nebo něco víc?

Určitě ano, ale přiznám se, že mám ještě nějaké mezery a musím se toho hodně naučit. Dnešní doba je rychlá a to, co platilo před rokem, už neplatí. Ráda bych také dál předávala své vědomosti lidem – nejdřív musíte dát a potom přijde i úspěch.


Instagram | Instagram

Napsat komentář