Pondělí 22 duben, 2024
„Nestačí mít svůj sen, je potřeba na sobě pořád pracovat,“ říká Valerie Káňová
Fotografie: Se souhlasem Valerie Káňové
INTERVIEW

„Nestačí mít svůj sen, je potřeba na sobě pořád pracovat,“ říká Valerie Káňová

Valerie Kaňová, známá pod pseudonymem Vali Angel, je zpěvačkou z Havířova. Kromě koncertování se věnuje fotomodelingu, studuje mezinárodní gymnázium v Ostravě a je stážistkou v ostravském studiu České televize. V minulosti jste ji mohli vidět v pěvecké soutěži SuperStar či soutěžích krásy Dívka roku a Miss Czech Republic. I přesto, že Vali teprve oslaví své osmnácté narozeniny, má za sebou řadu úspěchů. Ve svých dvanácti letech například vydala svou první vlastní písničku, v soutěži SuperStar se probojovala do TOP 20 a v roce 2020 se stala Dívkou roku. Zopakovala by účast v nějaké takové soutěži? Spolupráce s kým ji láká? A jaké má Vali plány a na co vše se mohou její fanoušci těšit?

V průběhu posledních tří let ses zúčastnila několika různých soutěží. Prozradila bys, co sis z nich odnesla a jak s odstupem času hodnotíš svou účast v nich?

Každá soutěž mi něco dala, ale nejvíc jsem si odnesla ze SuperStar, které jsem se zúčastnila v roce 2021. Pootevřela mi dveře do showbyznysu, naučila mě pracovat s trémou a potvrdila mi, že je zpěv mou životní vášní!

Nelze pochybovat o tvém talentu a všestranném založení. Zpíváš, o svoji kreativitu se dělíš na sociálních sítích, dále tě také můžeme vidět před fotoobjektivem jako modelku. Co konkrétně tě k těmto aktivitám přivedlo, jaká tě nejvíce baví a proč?

Zpívám už odmalička. Mamka říká, že jsem dřív zpívala, než mluvila! Zpěv mám určitě na prvním místě a nedokážu si bez něho či hudby představit jediný den. Miluji energii, kterou předávám při koncertování, a zároveň cítím z publika.

Do světa módy a modelingu mě přivedla mamka, která je fotografkou. Když začínala fotit, byla jsem jejím pokusným králíkem před foťákem. Z počátečního pokusného focení se stala zábava a začaly se dostavovat první úspěchy a kladné odezvy ze zahraničí. Je super, když se vidím na fotkách v Miláně, Amsterdamu nebo Tokiu. Konkrétně se mé fotografie objevily v italském časopise VOGUE ve spolupráci s firmami Huawei, Dior či Armani. Díky tomu si mě všimli v modelingové agentuře, která mi zprostředkovala focení a natáčení několika reklam. Focení ve stylu Vogue mě baví nejvíc, jelikož je v takových fotkách promítnut příběh. Mimo jiné fotím i katalogové fotky pro různé oděvní firmy.

Fotografie: Se souhlasem Valerie Káňové

Před rokem jsi na YouTube vydala svůj další singl s názvem První pusa. Co přesně tě inspiruje ke skládání jednotlivých songů?

Všechny písničky se snažím přizpůsobovat svému věku. Baví mě pozorovat svůj posun a cestu pěveckým životem. Ve svých písních zpívám o vlastních příbězích, v nichž se může zároveň najít i někdo jiný. O tom by podle mého názoru měla být každá písnička!

Je taky fér přiznat, že jsem zatím ani jednu písničku nesložila úplně sama. První tři texty mi napsal můj kamarád Martin Hronek alias Hrnec, frontman skupiny Ajdontkér, který je téměř jako můj brácha. Zná mě tedy velmi dobře a ví, co má pro mě skládat. První nástřel písničky mi vždycky poslal a potom jsme zbytek už dolaďovali společně. Text k písničce První pusa mi napsal kamarád Petr Harazin, frontman skupiny Nebe. Sama mám ale v šuplíku už několik svých pokusů o písničku a věřím, že je jen otázkou času, kdy pustím ven svůj úplně vlastní song.

Svou tvorbu vydáváš pod pseudonymem Vali Angel. Jak vznikla tato přezdívka?

Když mi bylo pět let, měly jsme trio, které se jmenovalo 3Angels neboli tři andílci. Asi po dvou letech se naše skupina rozpadla a zbyl jen jeden andílek – já. (smích) Ve skutečnosti jsme měly založenou stránku našeho tria na Facebooku, a jelikož by byla škoda o ni a zároveň o veškeré fanoušky přijít, rozhodla jsem se v naší původní myšlence pokračovat jako jeden ze tří andílků. Profil Vali Angel funguje již více než deset let.

V minulosti jsme tě slyšeli zpívat i v cizím jazyce. Například v SuperStar sis skvěle poradila s francouzskou písničkou Je Suis Malade od Lary Fabian. Proč ses rozhodla skládat vlastní písničky zrovna v českém jazyce?

Miluji jazyky! Mluvím anglicky, italsky a učím se francouzsky a německy. Zatím mám písničky jenom v češtině, protože si myslím, že textově tak můžu být svým stávajícím posluchačům nejblíž. Nicméně plánuji v budoucnosti vydat song i v angličtině. Už něco tvořím, tak jsem na to sama zvědavá.

Fotografie: Se souhlasem Valerie Káňové

Na jaké další songy se můžeme v budoucnu těšit a jaké jsou tvé další pěvecké plány?

Mým největším pěveckým snem je vyprodat O2 arénu, vidět všech 18 tisíc lidí a zpívat pro ně. Stát na pódiu, koukat se na světýlka telefonů, která svítí v davu při pomalé písničce, v jeden moment dát dolů mikrofon a poslouchat, jak fanoušci sami zpívají mé písničky. Tento sen má asi každý náš zpěvák a zpěvačka. Věřím, že já budu patřit mezi ty, kterým se tento sen splní.

Máš nějakou vysněnou zpěvačku nebo zpěváka, se kterým by sis chtěla zazpívat duet?

V České republice bych si ráda zapívala duet s mnoha zpěváky. Například s Benem Cristovaem nebo mým spolubojovníkem ze SuperStar a zároveň vítězem naší řady Adamem Pavlovčinem. Adama jsem si velmi oblíbila, neskutečně mu fandím a tajně doufám, že si spolu jednou zazpíváme a potkáme se na jedné stagi.

Mým hudebním vzorem byl vždycky Richard Krajčo, se kterým jsem už jednou měla tu čest si zazpívat na Kryštof Kempu a moc ráda bych si to zopakovala, jelikož ho považuji za jednoho z největších a nejtrvalejších profíků naší hudební scény. Je mi na něm sympatické, že mimo hudbu se stará i o management, produkci a vlastně o všechno, co se kolem něj a kapely Kryštof děje. Navíc je mi blízké, že jsme oba rodáci z Havířova. Nedávno jsem měla příležitost si zazpívat na jednom benefičním koncertě s hudebníky z kapely Kryštof Nikosem Kulurisem a Jakubem Dominikem. Bylo to super, je pro mě obrovsky obohacující pozorovat práci profesionálů. Doufám, že si Richard tento rozhovor přečte a napíše nám nějaký společný duet. (smích)

Nedávno ses dostala do TOP 30 v soutěži Miss Czech Republic, v roce 2020 ses stala Dívkou roku. Proč ses rozhodla zrovna pro tyto soutěže? Je modeling něco, čemu by ses chtěla v budoucnu věnovat? Zůstaneš u zpěvu, nebo tvé kroky povedou úplně do jiné sféry?

Modeling spadá mezi mé koníčky, jelikož mě baví být vidět. V případě soutěží krásy jsem se chtěla podívat i za jejich oponu, rozšířit si obzory o novou oblast, získat zkušenosti a také kontakty. Není důležité soutěž vyhrát, ale nahlédnout do zákulisí a vidět, jak vše funguje. Například u Miss Czech Republic by pro mě bylo výhrou, kdybych mohla zazpívat na jejich finále. Přes veškeré zkušenosti mám totiž pořád na prvním místě zpěv. Jsem teď ve 3. ročníku na střední škole, po maturitě mám v plánu jít na práva. Chtěla bych se zabývat autorským právem, kde bych všechny své nabyté zkušenosti propojila, takže vlastně zůstanu v oboru.

Fotografie: Se souhlasem Valerie Káňové

Jakou soutěž bys ještě ráda absolvovala? Plánuješ se přihlásit do SuperStar nebo Miss Czech Republic znovu?

Absolvovat nějakou další soutěž v tuto chvíli zatím nemám v plánu. Nyní se soustředím na školu, protože jsem na ni vzhledem k účastem v soutěžích neměla úplně čas. Jestli se znovu přihlásím do SuperStar nebo jiné soutěže, taky nevím. Teď si dávám od soutěžení pauzu, ale třeba jednou až budu starší a budu chtít zase zažít v životě nějaké vzrůšo, tak se přihlásím.

Co bys vzkázala všem, kteří se chtějí do některé z výše zmíněných soutěží přihlásit?

Jděte do toho! Neskutečně vás to posune. Pokud je to váš sen, tak si za ním jděte. Já jsem moc vděčná za každý zážitek a zkušenost, protože mě všechny posunuly, něco naučily a předaly. Kromě nových přátel, kteří jsou v některých případech kamarády na celý život, ze mě opadla před veřejnými vystoupeními téměř veškerá tréma, umím lépe pracovat s nervozitou, a díky tomu si užívám koncerty naplno.

Ve svých volných chvílích ráda cestuješ. Jakou destinaci sis nejvíce oblíbila a proč? Naopak které místo jsi zatím nenavštívila, ale přála by sis tam zavítat?

Miluji Itálii, je to moje nejoblíbenější země. Všichni Italové jsou pozitivní, vždycky se zde nabiji jejich energií, zbožňuji italskou kulturu a skvělou kuchyni. Pizza v Neapoli je něco, kvůli čemu jsem ochotná okamžitě sednout na letadlo. Jelikož se učím italsky, jsem schopná se domluvit i v mé nejoblíbenější jižní části Itálie, kde je s angličtinou trochu problém. Baví mě povídat si s místními lidmi v jejich rodném jazyce.

Ráda objevuji nová místa a potom samozřejmě všechno dokumentuji na svých sociálních sítích, to mě taky hodně baví. Mám svůj seznam míst, která bych chtěla vidět – je na něm například Petra v Jordánsku, Velikonoční ostrovy, Keňa, Seychely, New York a spousta dalších. V Evropě bych se chtěla kouknout do Kodaně, Barcelony a také jsem nikdy nebyla ve Veroně.

Je toho hodně, co chci vidět a zažít. Je mi sice teprve sedmnáct, ale už dnes vím, že nic není zadarmo a že za vším vždycky stojí kus práce. Naučila jsem se, že nestačí mít pouze svůj sen, ale pro jeho splnění je potřeba na sobě pořád pracovat. Mou filozofií je dělat jen to, pro co se rozhodnu a co mě baví. Když mě něco nebaví, tak to většinou nedělám. Mám pocit, že je potom pozitivní energie a mé nadšení, kterou do svých projektů vkládám, vidět na výsledku.


Instagram

Napsat komentář