Neděle 14.07.2024
„V dosahování cílů nás většinou brzdí vlastní hlava,” je přesvědčená Barbora Lancová
Fotografie: Se souhlasem Barbory Lancové
INTERVIEW

„V dosahování cílů nás většinou brzdí vlastní hlava,” je přesvědčená Barbora Lancová

Vybudovat funkční business není těžký, ale musíte vědět, jak na to. Tomuto heslu věří Barbora Lancová – bývalá výživová poradkyně a fitness trenérka, která momentálně působí jako business mentorka. Co vlastně taková business mentorka dělá a jak prospěšné může být svého mentora mít? Je nezbytné svůj business propojovat se sociálními sítěmi? Jak vypadají její transformační business programy pro výživové poradce? A plánuje se někdy vrátit k trénování?

Baru, kdybys o sobě měla říct pět věcí, které tě nejlépe vystihují, jaké věci by to byly?

To je velice těžká otázka hned na začátek. (smích) Řekla bych, že jsem dost ambiciózní, i když tomu tak dříve nebylo. Od malička jsem vnímala, že je oslavovaný průměr a že je lepší spíše jít s davem než v něčem vynikat. To se změnilo a dnes jsem pravý opak. Jdu si za svým, ať se děje cokoliv, a nebojím se ukázat, v čem jsem dobrá.

Ráda pomáhám lidem a je asi jedno, v jaké oblasti to zrovna je. Vidět, jak se mým klientům daří, se nedá ani slovy popsat. Přirovnala bych to k pocitu naprostého naplnění. Miluju prodávat, i když to dřív byl můj velký strašák (smích) Baví mě dělat kampaně, baví mě komunikace s lidmi na prodejní konzultaci. Je to výzva a velká zábava. Navíc díky tomu poznávám nové a inspirativní lidi, což je vážně obohacující.

Z čeho necítím nadšení, do toho nejdu. Už jsem si několikrát potvrdila, že jakmile mě něco nebaví a dělám to jen proto, že musím, tak ten výsledek nikdy není ideální.

A poslední věc – jsem vášnivý pejskař. Mám dva staffíky a kolem nich se tak nějak točí můj život mimo podnikání. Takže pokud zrovna nesedím u nějakého projektu, tak mě stoprocentně najdete někde venku na procházce nebo výletě. (smích)

Víme, že jsi certifikovaný fitness trenér. Kdy jsi začala se cvičením a proč ses rozhodla pro trenérský kurz?

Tak to už rozhodně je nějaká doba, ale cvičit jsem začala někdy na gymplu. Když jsem byla ve fitku poprvé, nikdy by mě nenapadlo, že by mě to mohlo začít tak bavit, nebo dokonce později živit.

Trenérský kurz jsem si udělala nejdříve pro sebe, respektive první myšlenka byla, že si ho udělám pro sebe a pak se uvidí. Jenže už na kurzu mi bylo jasné, že to u toho nezůstane a moje podnikatelské ambice se začaly dost formovat. A to zejména ve spojení s tím, že jsem chtěla své znalosti šířit dál. Měla jsem obrovský zápal ukázat lidem, že cvičení není jen o zvedání činek do zblbnutí, ale že je v něm mnohem víc.

Bývala jsi také výživovou poradkyní. Jaký problém jsi se svými klienty řešila nejčastěji?

Výživové poradenství pro mě byla vždycky o maličko větší srdcovka než trenéřina, ačkoliv to bylo dost provázané. Těch problémů bylo více, moje klientela se také postupem času měnila i v závislosti na tom, jak se zvětšovaly moje znalosti. Pracovala jsem jak s klienty, kteří měli jako hlavní cíl změnit postavu, tak s klienty, kteří hledali rovnováhu v jídle a společně jsme budovali cestu k intuitivnímu stravování. Ale asi nejvíc jsem vnímala, jak moc se lidi jídla bojí, kolik limitujících přesvědčení kolem něj mají a je pro ně těžké naslouchat svému vlastnímu tělu.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Lancové

Momentálně už ale jako trenérka ani výživová poradkyně nepůsobíš – rozhodla ses jít cestou business mentorky právě výživových poradců nebo jiných podnikatelů v oblasti životního stylu. Co tě k tomu přivedlo?

Právě proto, že výživa pro mě byla a stále je velká srdcová záležitost, jsem se snažila v tomto oboru klientům předávat maximum. Ale začátky byly těžké a já upřímně netušila, jak to podnikání uchopit. Měla jsem velké vize, velké cíle a obrovské odhodlání lidem pomáhat, ale nevěděla jsem jak. Na kurzu nás totiž nikdo neučil, jak si klienty najít, jak nastavit spolupráci, jak ji nacenit a celkově jak rozjet podnikání.

Díky studiu a investicím jsem naštěstí to know how získala a jako výživová poradkyně a trenérka jsem vybudovala stabilní a profitabilní podnikání. Ale pořád jsem vnímala, že kolem mě je spousta lidí z oboru, kteří mají neskutečně moc co předat, ale plácají se v businessu stejně jako tenkrát já. A tam mi došlo, že moje poslání je takovým lidem pomáhat k tomu, aby si plnili sny a díky tomu mohli šířit zdravý životní styl ještě více lidem.

V čem přesně spočívá to, co děláš? Jak se svými klienty pracuješ?

V první řadě se jim snažím ukázat, že všechno je možné. V dosahování našich cílů nás totiž brzdí většinou naše vlastní hlava, a proto už od začátku pracujeme právě na mindsetu. Klienti za mnou chodí s tím, že je nebaví dělat jídelníčky, že by rádi spolupráce s klienty uchopili jinak, ale neví jak, a vlastně ani neví, jestli by o to byl zájem. A to je přesně moje mise – ukázat jim, že v podnikání si určujeme vlastní pravidla a můžeme si dělat věci tak, jak chceme my. Že se nemusíme pasovat do nějakých konkurencí „předepsaných“ business modelů, ale tvořit si své vlastní. Nevedu nikoho za ručičku, ale otevírám dveře do světa možností.

Před časem jsi také rozjela svůj velký transformační business program pro výživové poradce a nutriční terapeuty. Mohla bys nám ho popsat?

K takovému programu jsem, dá se říct, směřovala už od úplného začátku, co jsem s business mentoringem začala. Chtěla jsem vytvořit opravdu komplexní program, který provede podnikáním jak úplného výživáře začátečníka, tak pomůže těm výživářům, kteří se cítí ve svém podnikání zaseknutí anebo se to nevyvíjí podle jejich představ. Dala jsem do toho opravdu veškeré své know how, všechny své zkušenosti, které jsem nasbírala jak jako výživová poradkyně a trenérka, tak později ve své praxi business mentorky. 

Do programu se už není možné přihlásit, protože v únoru začal a nyní je tedy v plném proudu. Jaké jsou zatím reakce?

Ano, program je nyní zavřený právě proto, abych se mohla na sto procent věnovat svým klientům v rámci VIP spolupráce. Reakce jsou super. Už když jsem přišla s tou myšlenkou, tak to ve mně vyvolávalo neskutečné množství energie a ta provázela celou prodejní kampaň tohoto programu. Dostávám od klientů samé krásné zprávy, vidím, jak se posouvají a plní si své sny. To je pro mě jako pro mentora maximální satisfakce.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Lancové

Chystáš se program někdy spustit znovu, nebo vytvořit něco podobného?

Dobrá otázka a těžko se na ni odpovídá. (smích) Pro mě je podnikání jeden velký živý organismus a nechávám se řídit spíš svou intuicí. Samozřejmě plány mám, ale je možné, že se to ještě úplně změní. To mě mimochodem na podnikání baví nejvíc – člověk si fakt může dělat to, co chce. (smích)

Také budu brzo otevírat do akcelerátoru waitlist, tak uvidím, jaký bude zájem, případně i to bude impulz ho otevřít, i když třeba v jiné verzi. 

Měla jsi nebo pořád máš také svého mentora?

Ano, prošla jsem si nejednou spoluprací s mentorem. Aktuálně tedy mentora nemám, ale cítím, že brzo bych ráda zase s někým navázala spolupráci. Problém je, že tady v Česku máme kvalitních mentorů poměrně málo, a tak mi nejspíš nezbyde nic jiného než se podívat do zahraničí. Zase alespoň načerpám novou energii a přinesu ji na naši českou scénu.

S čím mají tvé klientky, nebo celkově lidé, z tvého pohledu, co se týče podnikání, největší problém? Dá se to nějak zobecnit? S mindsetem, prodejem, nastavením služeb…?

Zobecnit se to podle mě úplně nedá, každý řeší své specifické trable a dost také záleží na tom, v jaké fázi podnikání se ten člověk zrovna nachází. 

Ale jak říkám pořád, osmdesát procent všech našich problémů vzniká v naší vlastní hlavě. Často se brzdíme, aniž bychom si to sami uvědomovali. To samé money mindset a různé limity kolem peněz. Výživáři mají velmi často vystavěné takové přesvědčení, že brát si za své služby adekvátní peníze, je něco špatného. Všechny tyto limity se u nich snažím postupně rozbíjet. 

Prodej, to je asi kapitola sama o sobě, s ním se také pojí spousta strachů a bloků. Klientům vysvětluji, že prodej je pouze takový most, který nás spojí s našimi ideálními klienty a není proto potřeba se toho bát. Prodej vnímám jako takovou třešničku na dortu.

Pak jsou samozřejmě problémy i v celkové prezentaci, marketingu a portfoliu služeb, které je mnohdy zbytečně obsáhlé, a potom těžké i na samotnou propagaci.

Fotografie: Se souhlasem Barbory Lancové

Nabízíš ještě nějaké další služby, které jsme nezmínili?

Oficiálně žádné nové služby nenabízím, ale budu otevírat prostor pro pár klientů na opravdu úzkou a intenzivní spolupráci – individuální business mentoring. To je něco, co mě láká už delší dobu a nikdy jsem si pro to neudělala prostor.

Své podnikání máš provázané s instagramovým profilem. Jak důležitou roli, podle tebe, dnes v podnikání hrají sociální sítě a jak ty sama ke svému profilu přistupuješ?

Sama své klienty učím podnikat na Instagramu (a nejen tam), takže rozhodně sociální sítě beru jako opravdu důležitou součást celého businessu. Netvrdím, že jsou úplná nutnost, ale minimálně jsou skvělým nástrojem pro to, abychom si vybudovali komunitu stejně smýšlejících lidí, navazovali nové vztahy a budovali důvěru u našich potenciálních klientů. 

Vnímám, že v poslední době se ze sítí stal spíš hon za co nejlepšími čísly a vytrácí se ta chuť tvořit od srdce. Což je velká škoda. Protože pouze pokud jsme opravdu autentičtí a do tvorby obsahu dáváme tu nejlepší energii, tak si k sobě můžeme přitáhnout ty správné lidi a klienty. Proto ani na svém profilu nehraju tu hru pro maximální podpoření algoritmu, ale buduju jej tak, aby to bylo se mnou v souladu, a zároveň jsem přinesla maximální hodnotu svým sledujícím.

Doporučila bys našim čtenářům své oblíbené profily, které tě v mentoringu inspirují?

Moc ráda, z těch českých to budou rozhodně Michela Sekoo, Alessandra Lanzafame, Lenka Michalčáková a Monika Kuklíková. V zahraničí mě inspirují Emmie Kayy a Taeler De Haes.

Jaké jsou tvé plány do budoucna, co se mentoringu týče, a máš v plánu se někdy vrátit zpět k výživovému poradenství nebo trénování?

Co se týče trénování a výživového poradenství, úplně to teď nevnímám jako svou další cestu. Na druhou stranu se řídím heslem, že vždycky dělám pouze to, co mě baví a naplňuje. Takže kdybych cítila, že je čas a chuť se k tomu vrátit, určitě tomu dveře nezavírám. 

Ale částečně, a řekla bych nepřímo, se k tomu budu vracet, a to velice brzy. Detaily o novém projektu, kde se spojí jak výživové poradenství, tak business mentoring, si zatím nechám pro sebe. Ale bude to opravdová bomba a moc se na to těším!

Instagram | Web | Facebook | Instagram

Napsat komentář