Pátek 1 březen, 2024
„V kabelkách se odráží životní styl,” myslí si Vendula Valnoha
Fotografie: Se souhlasem Venduly Valnohové
INTERVIEW

„V kabelkách se odráží životní styl,” myslí si Vendula Valnoha

Za značkou Vena Valnoha stojí mladá návrhářka Vendula, která vytváří minimalistické, udržitelné a vysoce kvalitní kabelky, peněženky a další doplňky. Každý kus je ručně šitý a stává se tak unikátem. Nadčasový design využívající tradiční kůži nikdy nezestárne, a proto výrobky budou sloužit neuvěřitelně dlouho. Kdy se Vendula začala zajímat o práci s kůží? Jak dlouho trvá výroba jedné kabelky? A jak o ně správně pečovat?

Kdy ses začala zajímat o design a kdy tě uchvátila práce s kůží?

Bylo to ve čtvrťáku na střední. Pamatuju si, že jsem viděla v časopise koženou kabelku, a právě její jednoduchý a čistý design mě nadchl a strašně jsem ji chtěla. V sedmnácti jsem však neměla peníze na koženou kabelku, tak jsem se rozhodla, že kabelku vyrobím u táty v dílně. Ke kůži jsem měla totiž velice blízko, protože můj tatínek je brašnář a v dílně jsem mu pomáhala odmalička. A tak to začalo.

Kůže je všestranný materiál a dá se z ní vyrobit téměř cokoliv. Co inspirovalo tvou vášeň k navrhování a tvorbě kabelek?

Byla to právě ta osudová kabelka, kterou jsem si vyrobila. Když jsem ji nosila, lidi kolem mě se začali ptát, co je to zač a kde se dá koupit. Práce s kůží mě navíc začala bavit tak moc, že jsem postupně zkoušela vytvářet další tvary a velikosti. Zkrátka mě bavilo, že můžu tvořit a co vlastně dokážu. Pamatuju si, že jsem dokázala trávit celé noci v dílně. Měla jsem pro práci opravdu velký zápal.

Důkazem, že jde z kůže vyrobit cokoliv, je můj druhý projekt – BOVA, který se zaměřuje na nábytek a doplňky do domácnosti.

Co pro tebe představuje design kabelky? Myslíš, že může být odrazem ženy, která ji nosí, jejího života a nálad?

Podle mě si osoba, která kabelku nosí, vybírá podle svých potřeb. Někdo je větší minimalista a stačí mu jen malá ledvinka na pár věcí. Jiní jsou naopak maximalisti, co si zabalí do kabelky všechno – od deštníku po krabičku s obědem do práce. Takže si myslím, že se v kabelkách odráží spíš životní styl.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Valnohové

Základní pilíře, na kterých stojí tvá značka, jsou především minimalismus, udržitelnost a nadčasovost. Je někdo nebo něco, co ovlivnilo tvou tvorbu?

Moje tvorba zkrátka vychází ze mě a mých zájmů. Mám ráda nadčasové kousky, které nepodléhají trendům. Zajímám se o udržitelnost – ať už v módě, nebo v domácnosti. Myslím si, že právě moje kabelky trendům nepodléhají. Snažím se vycházet z designů, které budou bavit i za pár let. Kůže je navíc skvělý materiál, který vám vydrží opravdu desítky let.

Všechny tvé produkty jsou vyrobeny z kůže. Jaký druh kůže používáš?

Ke svojí tvorbě používám třísločiněnou useň z Itálie. Věřte, že bych ke svojí práci chtěla používat českou, ale taková, která by splňovala moje požadavky, na trhu zkrátka není. Tato kůže se činí rostlinnými tříslovinami, což je šetrný způsob zpracování, na kterém si zakládám.

Máš zájem experimentovat i s jinými materiály? Například s veganskou kůží?

Před pár lety jsem dělala malou kolekci ze starého linolea, které mi v ateliéru zbylo z renovace podlahy. Nechtěla jsem ho jen tak vyhodit, a navíc jsem měla poptávku na veganskou kabelku. To byl asi jediný pokus experimentovat s nějakou alternativou. Mám i spoustu zákaznic veganek, které si raději koupí koženou kabelku, která jim vydrží, než umělou. Pro ně je to o prioritách a udržitelnosti. Já chci pracovat s kůží, za kterou si stojím. Baví mě patina, kterou si kůže získá po čase používání.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Valnohové

Každý kus tvé výroby je šitý ručně, bez šicího stroje. Provedeš nás tvořivým procesem při navrhování nové kolekce? Jak dlouho trvá výroba jedné kabelky?

Ano, každá kabelka je ušitá ručně – potřebuji pouze šídlo, nit a dvě jehly. Tento proces je určitě pomalejší, ale ruční šití je daleko pevnější než to strojové. Moje kolekce vznikají dost sporadicky. Někdy je to proces třeba na půl roku, než jsem s výsledkem nového střihu opravdu spokojená. Délka výroby záleží na jednotlivém modelu. Je to ale dlouhý proces.

Šiješ vše sama, nebo ti někdo s výrobou pomáhá?

Všechny kabelky šiju já. Momentálně mám však na lehčí procesy výroby nebo balení objednávek výpomoc. Tohle už se nedá v jednom člověku zvládat, a navíc je fajn, že nejsem celé dny sama v dílně a můžu na někoho promluvit.

Líbí se nám, že při navrhování myslíš na dlouhověkost, což dělá z každého kusu nadčasový produkt neovlivnitelný rychlými módními trendy? Jaký je tvůj cílový trh?

Mým cílem je tvořit kvalitní a nadčasové kousky. Kůže vydrží opravdu mnoho let. Moje cílová skupina je hodně široká. Ženy a muži všech věkových kategorií, kteří mají rádi kvalitní a udržitelné kousky.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Valnohové

Říká se, že kabelky jsou nejlepším přítelem ženy. Souhlasíš s tím? Jaké vlastnosti, podle tebe, dělají kabelku dokonalou?

Dokonalá kabelka neexistuje a většinou jich potřebujete mít několik – na různé příležitosti, a hlavně nálady. Takže ano, souhlasím.

Kůže je přírodní materiál a kožené kabelky určitě nejsou záležitostí na jednu sezónu, čímž se liší například od kabelek z fast fashion řetězců. Jak se o ně správně starat, aby vydržely co nejdéle?

O každou koženou kabelku je určitě potřeba se starat, ale stačí opravdu málo. Jednou za čas je dobré kabelku ošetřit přípravkem určeným na typ usně, ze které je vyrobená. V mojí nabídce můžete najít balzám na lícovou useň, který je pro běžnou péči důležitý.

Dalším krokem je kabelku skladovat na stinném místě. Pokud ji zrovna nenosíte, tak ji doporučuji uložit do skříně, aby se na kůži neprášilo. Rozhodně není dobré nechávat kožené kabelky na přímém slunci nebo ve vlhkém prostředí. 

Už jsem se setkala s hodně podivnými pokusy. Dávat kabelku do trouby, pračky nebo ji fénovat a potírat dezinfekcí, to opravdu ne. Nikdy.

Móda a design se pojí s New Yorkem, Paříží a Itálií, zejména co se týče výroby kabelek. Jak vnímáš trh s designovými taškami v Česku a na Slovensku?

Myslím si, že na českém i slovenském trhu je spousta skvělých značek, které to dělají opravdu dobře. V poslední době však zaznamenávám značky, které se prezentují, že jsou lokální a české, a úplně tomu tak není. Každému, koho lokálnost a původ produktu zajímá, doporučuji provést alespoň základní průzkum o zdroji materiálu a výrobě dané značky.

Fotografie: Se souhlasem Venduly Valnohové

Značku Vena Valnoha vedeš už nějaký čas. Jakým výzvám jsi musela čelit? Je něco, co bys dnes udělala jinak?

Protože jsem s kůží začala sama, na spoustu věcí jsem přicházela hodně dlouho. Velká výzva byla určitě v hledání správných materiálů. Nebylo to ale jen v dílně při výrobě, bylo důležité nastavit a vyřešit cenotvorbu, e-shop, propagaci, a celkově uchopit značku. Takhle zpětně bych určitě spoustu věcí udělala jinak. Vést značku a výrobu sama je komplikované a velmi náročné, ale plyne z toho aspoň větší radost, protože víte, že si za každým krokem stojíte. Nemusíte tak kontrolovat práci po svých zaměstnancích a v něčem je to tak jednodušší.

Jaké máš další plány?

Můj plán je teď ubrat pracovní tempo, ale vůbec netuším, jestli se mi to povede. V plném provozu je hrozně těžké přemýšlet nad novými střihy. Takže tohle je můj plán. Mít čas na novinky.

Proč by si zákazníci měli vybrat tašky Vena Valnoha, když je na trhu mnoho jiných značek?

Moje kabelky jsou šité ručně v Brně a každý kousek mi projde pod rukama nespočetněkrát. Mým cílem není to, aby měl kabelky úplně každý, ale aby je měl ten, kdo chce kvalitní kousek, který je vyrobený lokálně a ví, kdo za produktem stojí.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář