Středa 22.05.2024
„Není to šálek kávy pro každého a přestalo mě kvůli tomu mnoho lidí sledovat,“ říká Maky Bašková o bikini fitness
Fotografie: Se souhlasem Markéty Baškové
INTERVIEW

„Není to šálek kávy pro každého a přestalo mě kvůli tomu mnoho lidí sledovat,“ říká Maky Bašková o bikini fitness

V našem prvním rozhovoru jsme ji představili jako upřímnou a inspirativní slečnu, která vám dodá motivaci, když se vám zrovna nechce nic dělat. Mnozí z vás již jistě tuší, že se jedná o Maky Baškovou známou jako Makybfit. Co se u Maky od posledního rozhovoru změnilo? Jak probíhá její cesta na Bikini fitness a co všechno nám o ní prozradila? A proč má v plánu odjet do Ameriky?

Maky, od našeho prvního rozhovoru již uběhlo několik měsíců a od té doby se u tebe spousta věcí změnila. Jakou největší změnu u sebe vnímáš?

To ano, změnilo se toho opravdu hodně. Největší změnu nejspíše vidím ve vnímání sebe samé a v mém přístupu k určitým věcem. Prošla jsem si nelehkým obdobím a musím říci, že mě posunulo opravdu o kus dál. Zároveň jednou z největších změn bylo mé rozhodnutí dát se na cestu Bikini fitness, kdy jsem momentálně v přípravě.

Druhou, a možná také tou největší změnou nebo rozhodnutím, bylo přihlášení do programu Au Pair in America. Mnoho lidí o tom neví, jelikož jsem to ještě moc nesdílela, takže pro někoho, kdo to momentálně čte, to novinka bude. Za pár měsíců bych tedy měla na rok odlétat do Ameriky jako au pair a doufám, že se tentokrát nic nepokazí!

Na svém Instagramu se stále věnuješ cvičení a zdravému životnímu stylu. Kde i po takové době bereš inspiraci a motivaci?

Na tuto otázku odpovídám snad každý den a mou odpovědí je disciplína. Po několika letech už tolik nezáleží na motivaci jako takové, ale na tom, čeho chceme dosáhnout a co jsme pro to schopni udělat.

Co se týče inspirace, tak tu získávám právě na Instagramu, kde se snažím sledovat opravdu malý okruh lidí, kteří mi jsou nejsympatičtější a dokážou mi určitým způsobem něco předat. Velkou inspirací a motivací zároveň mi je i blízký okruh přátel v osobním životě, kdy jsme všichni na jedné vlně, vzájemně se podporujeme a pomáháme si. 

Jak se na tvůj životní styl dívá tvá rodina? Respektují to, ale neztotožňují se s ním, nebo se tebou nechávají také inspirovat a přidávají se k tobě?

Abych pravdu řekla, v naší rodině už kdysi bylo mnoho pokusů o nějaké najetí na kvalitnější stravu za účelem zhubnout pár kil – ze strany rodičů. Takže když poté přišla taková myšlenka z mé strany, chápali to. Vždy mě podporovali. Popravdě jsem byla kdysi dost striktní a tátovi se to kolikrát nelíbilo, že se tak omezuju, ale chápal to, bohužel mu nic jiného nezbývalo. (smích) Pamatuji si, že když jsem například pekla a použila protein, táta to ochutnat nechtěl, protože na protein neměl úplně ten nejlepší pohled, dokud jsem mu to nevysvětlila. Teď už si na proteinových dobrotách ujíždí se mnou, dokonce mi i sám váží jídlo a vaří sám od sebe zdravě! Musím podotknout, že nikdy jsem ho do ničeho nenutila, dělá vše z vlastní vůle.

Fotografie: Se souhlasem Markéty Baškové

Kromě cvičení, máš ještě nějaký další pohyb? 

V této době asi jenom procházky. Celý den jsem zalezlá za počítačem a dělám věci do školy, věnuji se své práci a podobně. Během toho si odskočím na pár hodinek zacvičit – povětšinou na dvě i s protahováním a podobně. Nově jsem teď každé ráno zařadila meditaci, pro efektivnější den, a fakt to musím jen doporučit! Člověk krásně vypne od světa, utřídí si myšlenky, řekne si, co dneska udělá pro to, aby ten den za něco stál, a celkově se uvolní a navodí si super náladu. Co se týče procházek, tak ty zařazuju alespoň dvakrát týdně na 2 až 3 hodinky. Momentálně jsem nikam nemohla přes 2 týdny z důvodu covidu, ale teď, když je venku tak krásně a já jsem už v pořádku, tak to vidím tak, že budu venku den co den! (smích)

Jsi nyní na vysoké škole, studuješ obor Výživové poradenství a sportovní diagnostika. Jsi se svou volbou spokojená? Plní tato škola tvá očekávání?

Popravdě mě dost mrzí, že je vše online, ale nic s tím neudělám. Těšila jsem se na praktické předměty jako jsou například masáže nebo odborné praxe ve fitness centrech a podobně. O dost přicházíme. Každopádně, co se teoretických předmětů týče, abych byla upřímná, kromě anatomie, pár věcí z psychologie a komunikace, mi to zatím nic nepřineslo, ale to je tím, že se o to už opravdu několik let zajímám, a hlavně se tomu věnuji i mimo školu.

Upřímně bych si ale nedokázala představit, že bych byla na veřejné škole. Přístup učitelů na soukromé škole je opravdu skvělý a takový způsob výuky a přístupu mi vyhovuje. Jen co si budeme, to soustředění z domu není úplný a trochu mě mrzí, že si z toho neodnesu tolik, jako bych si odnesla při prezenční formě studia. 

Snažíš se na online výuce najít to pozitivní? 

Ano, určitě snažím. Jak jsem zmiňovala, je pro mě opravdu složité se soustředit delší dobu, a pak většinou ani nevím, která bije. Zároveň přicházím i o mnoho pohybu mimo a kontakt s přáteli, což mě mrzí asi ze všeho nejvíce, jelikož jsem na této škole během týdenního kurzu, který jsme ještě jen tak tak stihli, poznala pár skvělých lidí, se kterými jsem neustále v kontaktu, a vlastně i díky nim jsem v mentální pohodě.

Co mi na distanční výuce ale přijde super, je to, že si můžete svůj čas zorganizovat dle toho, jak se vám hodí, a jste takovým “pánem svého času”… Ve výsledku neztrácím čas dojížděním a podobně. Jen vstanu z postele, a už jsem na výuce! (smích) Mohu si celý den přizpůsobit tomu, jak mně vyhovuje a jak vím, že zvládnu udělat co nejvíce práce během dne.

Fotografie: Se souhlasem Markéty Baškové

Nyní se již zaměříme spíše na tvůj obsah na Instagramu a YouTube. Kromě tvých skvělých inspirací na recepty jsi začala sdílet i svou cestu na Bikini fitness. Moc ti gratulujeme k tomuto kroku. Proč ses rozhodla vydat tímto směrem?

Mnohokrát děkuji! Vážím si toho! Tahle myšlenka je v mé hlavě už nějaký ten pátek, přes 2 nebo 3 roky, a nikdy jsem se neodhodlala se do toho pustit. V létě 2020 jsem byla pod vedením jednoho kouče a ten mě na tu myšlenku přivedl zpátky, a dokonce jsme to spolu i začali probírat. Následně jsem absolvovala kurz výživového poradce, kde jsem potkala svou nynější koučku a společně jsme se vydaly na tuto cestu.

Zpočátku se mi tato kategorie a celkově tyto soutěžní formy moc nelíbily, ale postupem času jsem začala postrádat nějaký cíl, díky kterému bych se mohla posouvat, a popravdě mě nic nenaplňovalo. Zkoušela jsem například i crossfit, hodně jsem plavala a podobně. Ve zkratce jsem se snažila zkoušet nové věci, aby to nebylo pořád to samé dokola. Tak jsem si řekla, že chci prostě nějaký cíl a po dlouhém přemýšlení jsem usoudila, že zkusím právě Bikini. Pro mě opravdu není důležitý vyhrát, dokonce pro to nemám ani ty proporce a geny mi nepřály, ale nejdůležitější pro mě je si to zkusit, zúčastnit se a projít si celou přípravou, než abych v budoucnu litovala, že jsem do toho nešla.

Ne každému se tyto soutěže zamlouvají. Jak na toto rozhodnutí reagovala tvá rodina a přátelé? Podporují tě v tom?

Když si vzpomenu na to, jak jsem se to bála říct tátovi, tak se musím smát, jelikož jeho reakce byla legendární! (smích)Opravdu jsem se bála mu to říct, protože jsem si naivně myslela, že bude vědět, co to obnáší, ale ve výsledku mi jen řekl: “Budeš v televizi?” (smích) Postupem času začal chápat, co to obnáší, ale jak jsem již zmiňovala, vždy mě podporuje v čemkoliv, pro co se rozhodnu. To samé platí pro mámu, další členy rodiny a přátele.

Jaké máš pocity z toho, že ti tvou první přípravu ztěžuje nynější situace? Neztrácíš občas motivaci?

Popravdě, neztrácím. Zajisté, je to něco, co mě může určitým způsobem brzdit, ale dle výsledků a progresu vidím, že mě osobně to nijak nezdržuje. Zároveň ani není kam spěchat, jelikož kvůli Americe se mi celá příprava ještě protáhne, ale vůbec mi to nevadí, tu cestu si užívám!

Tvoje proměna, kterou sdílíš na Instagramu, je ohromná. Co je na tvé přípravě zatím nejtěžší? Strava, cvičení, pózování?

Asi bych řekla, že strava? Jelikož jsem momentálně v kalorickém deficitu, na kterém jsem byla několik let zpátky, tak pro tělo bylo zpočátku náročné zvyknout si na takový příjem. Zároveň jsem ten typ člověka, který miluje sladké, a hlavně všechny ty dobroty (nejenom) z Aktinu! (smích) Navíc teď je mnoho novinek, které bohužel skrze svou přípravu ochutnat nemohu, a to mě trápí asi úplně nejvíce, tak jen slintám nad obrazovkou a stories ostatních. (smích)

Co se týče pózování, tak to je opravdu náročné, ale strašně mě to baví, a právě na něm jde vidět ten progres nejvíce a mám z toho neskutečnou radost! A ohledně cvičení – tréninky mám opravdu náročné, ale jsem ten typ člověka, který nezná “lehký trénink”, či tak nějak! (smích) Zároveň když vidím ten ohromný posun v kondičce a síle, tak ani polevovat nechci.

Fotografie: Se souhlasem Markéty Baškové

Co na tvoji přípravu říkají tví sledující?

Vím, že to není šálek kávy pro každého a taky mě kvůli tomu přestalo mnoho lidí sledovat. Zároveň mám ale spoustu sledujících, kteří mě sledují i skrze to, že to není něco pro ně, a baví je sledovat můj progres. Také vím, že mě sleduje dost Bikin nebo i lidí, kteří se s touto kategorií ztotožňují, a dokonce mi přišlo i mnoho zpráv, že se díky mně na Bikini dali také! Jinak ano, odešlo mi dost sledujících, ale zároveň jich i dost přišlo. Snažím se svůj profil stavět tak, aby si z toho každý odnesl alespoň kousek a nebylo to například zahlcené pouze Bikinami. Těší mě ale ten feedback od lidí a jejich podpora! Takže si myslím, že ač na začátku to hodně lidí odsuzovalo, tak ve výsledku to všichni přijali a drží se mnou, za což jsem opravdu nesmírně vděčná.

Dále bychom ti moc chtěli pogratulovat k tvému máslu ve spolupráci s Aktinem, ohlasy na něj byly úžasné! Podle čeho jsi vybírala, jakou bude mít příchuť, konzistenci?

To je od vás milé! Opět děkuji! A ano, ty ohlasy jsou opravdu neskutečný! Já osobně jsem nad vlastním ořechovým máslem či krémem přemýšlela už opravdu dlouho – vlastně má první spolupráce byla právě se značkou R3ptile, která byla pod Aktinem a která ořechová másla vyráběla. Moje myšlenka byla taková, že jsem chtěla, aby máslo připomínalo nějakou sladkost, a myslím si, že to svůj účel ve finále splnilo. Zároveň jsem chtěla spojit své nejoblíbenější příchutě, což jsou právě čokoláda, karamel a moje milované lískové ořechy. Já osobně mám radši tekutá másla a krémy, a proto jsem chtěla, aby takovou konzistenci mělo i mé máslo. Není to sice úplně tekuté, z důvodu vyskytujících se kousků lískových oříšků, ale i tak si myslím, že je to fakt bomba.

Na kolikátý pokus jsi vyladila máslo k dokonalosti? 

Finální verze byla zhruba desátá, momentálně jsme ho ale po měsíci prodeje museli ještě trochu poupravit, a to kvůli karamelu, který nám dělal trochu neplechy a způsoboval tuhou konzistenci. Neměnilo se ale složení, pouze pořadí vrstev, takže si myslím, že teď už je to v tom nejlepším bodu a budu jenom doufat, že bude chutnat i všem ostatním, protože my jsme z něho opravdu nadšení!

Jak už bylo řečeno, s projektem BloggersRE jsi již zkušenost měla. Zdá se ti, že se také posunul? Jak se ti líbí naše tvorba?

Ovšemže ano! A je super to celé sledovat! Popravdě obdivuji každý další krok a práci, která za tím stojí. Projektu a celému týmu BloggersRE přeji hodně úspěchů!


Instagram | Facebook | YouTube

Napsat komentář