Středa 22.05.2024
3 (ne)výhody vztahu s cizincem
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

3 (ne)výhody vztahu s cizincem

Zamilovali jste se do cizince a přemýšlíte o společné budoucnosti? V každém vztahu najdeme určité překážky a rozdílnosti. Pokud se ale naše láska narodila na druhé straně zeměkoule, existují věci, na které se musíte připravit, a tyhle to jsou.

„Co tím myslíš?!“ – Komunikace

Komunikace je důležitá v každém vztahu, a pokud vázne, je to začátek konce. Někdy je složité si porozumět, i když oba mluvíte stejným mateřským jazykem. Když jeden z vás, anebo dokonce oba, ve vztahu mluvíte jiným jazykem než mateřským, vzájemné pochopení může být někdy nadlidský úkol. 

Ale jak se říká, kde je vůle, tam je cesta. Pokud jste si vědomi, že se zkrátka můžete ztratit v překladu a nevyletíte při každém drobném nedorozumění jako čertík z krabičky, neměl by to být zase až takový problém. A navíc si při vzájemném učení svých jazyků užijete spoustu legrace. 

Kde bude doma? – Vzdálenost

Bude doma tam, kde je vaše rodina, rodina vašeho partnera, anebo začnete žít na novém místě? Pokud se rozhodnete pro třetí možnost, může to být paradoxně nejjednodušší, protože ani jeden z vás nebude mít pocit, že tomu druhému přizpůsobil celý svůj dosavadní život a že jediní lidé, které v životě má, jsou kamarádi a rodina vašeho partnera. Začínáte spolu. Na novém místě, s novými lidmi a příležitostmi. Na druhou stranu se tak trochu vzdáváte jakékoliv podpory a zázemí. Zároveň ale získáváte doma třeba rovnou na třech místech, a to vůbec nemusí být špatné. 

Musíte se ale připravit na to, že nebude ve vašich silách trávit všechny Vánoce, svátky a narozeniny s rodinou a kamarády, jak jste byli zvyklí. Někdy trvá měsíce naplánovat cestu z Liberce do Brna, natožpak třeba ze Sydney do Prahy. 

„My jsme to dělali doma takhle.“ – Rozdílné návyky

Většinou nám přijde normální dělat věci tak, jak nás je naučili rodiče, aniž bychom si to uvědomovali – přes slavení Vánoc až po skládání ponožek. Jak těžké je žít s někým, kdo je zvyklý dělat spoustu věcí jinak?

Asi máte dvě možnosti. Buď kroutit hlavou nad vším, co váš partner dělá a považuje to za naprosto normální a přirozené, anebo se snažit porozumět tomu, proč to dělá a třeba i zjistit, že se vám některé věci líbí a chcete, aby se staly součástí vašeho života. Můžete si vzájemně uvařit jídlo, o jaké jste nejvíc prosili mamku, když jste byli malí. Můžete si povídat o tom, jak jste zvyklí trávit víkend, dovolenou a jaké jste měli dětství. A není to vlastně něco, co se diskutuje na začátku úplně každého vztahu? 

Ať už je to Čech, Němec, anebo Syřan, nezapomínejme, že i přes všechny rozdíly, toho máme spoustu společného. Láska nám usnadní začátek a trocha respektu pomůže s tím zbytkem.

Napsat komentář