Neděle 14 duben, 2024
Jak si očistou přivolat jaro?
Fotografie: GrapesMag
LIFESTYLE

Jak si očistou přivolat jaro?

Probuzení, nový začátek, příliv energie, svěžest, světlo, hluboký nádech… jak moc to všichni potřebujeme! S jarem většinou přichází chuť dělat změny. Abychom si však mohli do života pustit nový svěží vítr, je nutné pro něj nejprve vytvořit patřičný prostor a něco starého naopak pustit. V těchto dnech se nám daří lépe vnímat, co už nám neslouží, a míváme dostatečné odhodlání, abychom se s tím doopravdy rozloučili. Obvykle se pak dostaví velká úleva a pocit lehkosti. Pokud vás rovněž navštívilo toto nutkání, přinášíme tipy na různé oblasti života, kterým jistě prospěje jarní očista.

Průvan v bydle i v šatníku

Předvelikonoční Květná neděle se pojí s jarním úklidem domácnosti. Bývá to obvykle trochu jiný úklid než ten předvánoční, kdy spíše vzpomínáme, ohlížíme se, jsme nostalgičtí a vytváříme útulný, romantický, zabydlený, možná někdy až příliš zaplněný prostor. Jaro nás naopak zve k minimalismu. Kdejaký „sběratel“ se tak najednou dokáže začít zbavovat jednoho sentimentálního předmětu za druhým. Okna otvíráme dokořán, pouštíme si domů zpěv ptáků, sluneční paprsky a necháváme proudit čerstvý vzduch, syrový i něžný zároveň.

Často v tomto rozpoložení zavítáme i do našich šatníků, které vysvlečeme z teplých šál a zimních kabátů, abychom udělali místo všem těm barvám a květům. Přičemž mnohdy narazíme na kousky, o nichž už jsme ani nevěděli, že je vlastníme, nebo už je vlastnit nepotřebujeme a nechceme, a tak se rozhodneme poslat je o dům dál.

Fotografie: Archiv redakce

Zelená na talíři

Když se řekne jarní očista, jednou z prvních asociací mohou být různé půsty a detoxikační kúry. Každému organismu vyhovuje něco jiného, proto pozor na všelijaké osvědčené recepty, jak naše těla zaručeně restartovat a zbavit všech škodlivin. Je dobré svoje tělo vnímat, naslouchat jeho signálům, přistupovat k němu citlivě a laskavě. Nicméně pokud do jídelníčku zařadíme více čerstvých zelených potravin (mladé listy špenátu, salátu, kopřiv, medvědího česneku,..) a naopak ubereme hutných pokrmů, jimiž jsme těla vyživovali a zahřívali přes zimu, pravděpodobně se nám odvděčí novou energií.

Lidé kolem nás

Pomyslně očistit můžeme taky záležitosti, které na první pohled nejsou tolik vidět, například naše vztahy. Zvlášť v dnešní době je dobré zvážit nejen to, s kým se reálně stýkáme, ale i jaké lidi si pouštíme do života v online prostředí. Každý si může někdy procházet náročným obdobím, avšak pokud nám kontakt s někým dlouhodobě nepřináší radost, nebo nás dokonce vysává, potřebujeme jej skutečně nadále udržovat? Nemůžeme jej omezit? Mnohdy ve vztazích setrváváme ze zvyku a zapomínáme, že máme možnost volby. To rozhodně neznamená, že nemáme na našich vztazích pracovat a věnovat jim patřičnou péči, naopak! Není však na škodu je čas od času podrobit kritickému pohledu a více o nich přemýšlet.

Na sociálních sítích je mnohem snazší někoho „přestat sledovat“, zároveň je však jednodušší si do svého virtuálního světa někoho nového pustit. Našemu online prostoru také prospěje řádná revize a očista, do budoucna se však ještě víc vyplatí prevence. Tedy pokaždé obzvlášť pečlivě zvážit, kam chceme směřovat naši pozornost, kde končí hranice zdravé inspirace a motivace a kde už začíná plýtvání naším časem, či dokonce dobrovolná frustrace.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Nastavení mysli

Pravděpodobně nejdůležitější úklid, který můžeme udělat, je ten v naší hlavě. Od novoročního bilancování a plánování už uběhlo několik měsíců. Je možné, že naši jasnou vizi a směr již dávno zavál sníh. A ačkoliv sníh už pomalu roztál a my se probouzíme s chutí do práce, často jen bezcílně těkáme od jednoho k druhému. Místo snahy jít okamžitě do akce si zkusme nejprve utřídit myšlenky

Vyrazme například na delší procházku do přírody, napusťme si vanu, zacvičme si nebo zameditujme, a následně si sepišme vše, co nás napadne. Pokud jsme si na přelomu roku vyráběli vision board, sestavovali novoroční předsevzetí nebo promýšleli jakékoliv jiné plány, nastává ideální mezičas na menší ohlédnutí, zhodnocení a revizi. Nezapomínejme, že méně je někdy více, a využijme dosavadní čtvrtletní zkušenosti k realističtějším očekáváním. Rozhodně taky do svých plánů zakomponujme čas na odpočinek, vědomý čas na naše nejbližší, a v neposlední řadě čas sami na sebe.

Letošní příchod jara je velmi nesmělý a opatrný. Přitom jej všichni už tak dlouho a netrpělivě vyhlížíme – astronomicky i symbolicky. Kéž se nám blýská na lepší časy! Snad bychom právě díky jarní očistě mohli vykročit blíže k pomyslnému jaru v nás i kolem nás. Napadají vás nějaké další tipy na jarní očistu?

Napsat komentář