Neděle 14.07.2024
Digitální minimalismus znamená méně balastu a více života
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
ONLINE & TECH

Digitální minimalismus znamená méně balastu a více života

Počítače, chytré telefony, internet a sociální sítě jsou pro většinu lidí důležitou součástí každodenního života. Se spoustou oznámení, neuspořádanými dokumenty v počítači a stovkami přátel na Facebooku, které ani osobně neznáme, je však snadné ztratit přehled a nejen ten. Už jste slyšeli o digitálním minimalismu? Zjistěte, jak si pomocí něj zlepšit život.

Vše, co se ve skutečnosti nepoužívá, spotřebovává zbytečnou paměť – jak v bitech a bajtech, tak v myšlenkách. To může být doprovázeno rozptýlením, stresem a emocionálním přetížením. Proto je vhodné si pravidelně dopřát digitální detox, abyste měli více prostoru pro důležitější věci. Jak na to?

Nerušit

Zbavte se oznámení. Tu to cinkne, tam zavibruje, obvykle několikrát za hodinu. Nejenže je to velký žrout času, ale také neustálý stimul, který může rychle vést ke stresu. Jsou lidé, kterým chcete být neustále k dispozici? V pořádku, vypněte oznámení pro všechny ostatní. 

Nejlepší je vyhradit si každý den jen určitý čas na čtení a odpovídání na zprávy a e-maily a další oznámení. Jen na velmi málo z nich je totiž třeba odpovědět okamžitě. Nenechte se stresovat očekáváním ostatních, ale žijte svým vlastním tempem. Dopřejte si tuto svobodu a zařiďte se podle sebe a svých potřeb. Zejména v pracovním životě tento přístup zajistí větší soustředění a efektivitu.

Odstraňte nesmyslné kontakty

Ať už v kontaktech v telefonu, nebo na sociálních sítích – každý, kdo si cení duševní pohody, by měl roztřídit a vyčistit seznamy přátel, které vůbec nezná. Mnohem lepší je udržovat kontakt pouze s lidmi, kteří jsou pro vás důležití v reálném životě. Je také vhodné opustit skupiny na Facebooku nebo WhatsAppu, které jsou nečinné nebo se věnují tématům, která vás vůbec nezajímají. I když v nich již sami nejste aktivní, každá zpráva vyžaduje vaši pozornost.

Odstraňte nepotřebné soubory

Máte v počítači spoustu neuspořádaných dokumentů, fotek a jiných souborů? Vyhraďte si čas, vytvořte si systém a vše roztřiďte. A poté toto třídění samozřejmě průběžně dodržujte. Uvidíte, jak vám to ulehčí život. Už jen tím, že budete vše muset pokaždé dlouze hledat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: FOBO JE ČÍM DÁL ROZŠÍŘENĚJŠÍ JEV: ZJISTĚTE, JESTLI JÍM NETRPÍTE TAKÉ

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Vyčistěte si mobilní telefon

V telefonu se časem hromadí nejrůznější aplikace, fotografie, videa a hudba. Většina z nich však již není potřeba a pouze zabírá místo v úložišti. Pokud veškerý přebytečný obsah důsledně odstraníte, zůstane vám více místa a také vaše pracovní plocha bude mnohem přehlednější.

Zkontrolujte své odběry

Rychle stisknete tlačítko „Přihlásit k odběru” a poté pravidelně dostáváte novinky. To může vést k záplavě zbytečných e-mailů, oznámení nebo newsletterů. Každá jednotlivá zpráva však svazuje vaši pozornost, a tedy i energii. Proto je dobré všechny zbytečné odběry odhlásit a více se soustředit na důležitý obsah. Pokud zjistíte, že vám některý chybí, můžete jej kdykoli znovu aktivovat.

Správa hesel

Také používáte mnoho účtů s různými a složitými hesly? To, co bylo dříve nezbytným zabezpečením, se může rychle stát nepřehledným. Rozumným řešením je adresář pro správu hesel.

A co dál?

Internet poskytuje množství užitečných a zajímavých informací a funkcí. Zamyslete se však nad tím, jaký obsah vám pomáhá a jaký vás rozptyluje. Je lepší být vybíravější a cílenější. Rozpoznejte tlak společnosti a zapojujete se do digitálních aktivit dobrovolně, ne proto, že trpíte FOMO (fear of missing out) a máte pocit, že vám něco uniká. Každý může být jednou za čas offline. Pokud odložíte telefon a počítač nebo je necháte vypnuté, více si odpočinete a zrelaxujete. To prospěje i vašemu zdraví.


Zdroj: digest.headfoundation.org/2021/12/21/digital-minimalism/

Napsat komentář