Neděle 14 duben, 2024
Co je to „kapslový šatník“ a jak na něj?
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FASHION

Co je to „kapslový šatník“ a jak na něj?

S pojmem „kapslový šatník“ poprvé přišla v 70. letech majitelka londýnského butiku Susie Faux. Toto slovní spojení zůstalo dlouho zapomenuto a do podvědomí se znovu dostává v posledních několika letech. O co přesně jde a jak na to?

Co je kapslový šatník?

Než se dostaneme k tomu, jak si kapslový šatník zařídit a co vše do něj patří, je třeba vědět něco o tom, co to kapslový šatník vůbec je.

Kapslové šatníky jsou o osobním stylu, ale také o ohleduplnějším a udržitelnějším způsobu přemýšlení o oblečení. Spíše než o módní trend se jedná o životní styl. Rychlá móda a naše konzumní kultura nás totiž přesvědčily, že musíme mít všechno, a výsledkem je přeplněná skříň plná oblečení, které možná nikdy nebudeme nosit. A ruku na srdce, podobně zhřešilo už mnoho z nás.

Kapslové šatníky nás tak nutí více přemýšlet o tom, zda každý kousek v našem šatníku opravdu potřebujeme. Je ale především také o tom, zda chceme fast fashion nadále podporovat. Ano, levné oblečení je sice lákavé, ale zároveň nekvalitní a vyrobeno za nehumánních podmínek. Opravdu tedy stojí tuto otročinu podporovat? Rozhodně ne!

Fotografie: Thom Bradley (unsplash.com)

Co patří do kapslového šatníku?

Džíny

Džínami nezkazíte nikdy nic. Pokud se ponoříte do kouzla kapslové šatníku, zjistíte, že sázkou na jistotu jsou džíny s rovnými nohavicemi, mom jeans, boyfriend jeans a neměli byste zapomínat ani na džínové šortky.

Trička a tílka

Trička a tílka v neutrálních barvách jsou dalším základem šatníku. Hledejte trička a tílka, která můžete nosit samostatně i je vrstvit pod topy, svetry nebo bundy. Pamatujte, že trička s krátkým rukávem jsou univerzálnější než trička s dlouhým rukávem, protože se dají nosit celoročně a v chladnějších měsících je lze obléct pod jiné věci.

Topy a halenky

Nyní, když jste si vybrali svá základní trička a tílka, přejděme k topům a halenkám. Mějte vždy po ruce alespoň dva hedvábné nebo lněné topy, stejně jako klasickou bílou halenku. Nic nezkazíte ale ani džínovou košilí, která je stejně jako bílá halenka, nadčasová.

Svetry

Vyberte si několik praktických svetrů vhodných pro aktuální sezónu. Svetry mimo sezónu odložíte a vrátíte se k nim v následujících měsících. Nic nezkazíte ani tím, pokud si pořídíte alespoň jeden kašmírový svetr.

Šaty

Do svého šatníku zařaďte šaty v neutrální barvě bez rukávů nebo s krátkými rukávy, které lze vrstvit pod svetr, sako nebo bundu. Ty využijete nejlépe, protože je můžete nosit v různých ročních obdobích. Nezapomeňte ani na šaty áčkového střihu, maxi šaty a pochopitelně malé černé!

Kabáty a bundy

Jak už jsme se naučili, neutrální barvy budou vždy univerzálnější než potisky a výrazné barvy. Vhodný svršek volte podle ročního období a vašich preferencí. Někdo, kdo si potrpí spíše na kabáty, si bude těžko pořizovat kratičkou bundu, která mu bude proti srsti. Pamatujte, že trendy tu jsou, aby inspirovaly, ne aby kázaly.

Obuv

Pokud jde o obuv, určitě nepotřebujete desítky párů bot, které jste si pořídili jen proto, že byly zrovna v akci. Jestliže se rozhodnete tvořit outfity, sami uvidíte, že budete dokola střídat 3-5 párů bot, což je pro kapslový šatník dostatečné množství.

Fotografie: Amanda Vick (unsplash.com)

Jak si vytvořit kapslový šatník?

Třídění, třídění a třídění

Prvním krokem je důkladně zvážit, co se vám v kapslovém šatníku bude z vašich stávajících kousků hodit, a zbytek ze skříně vyndat. Poté každou věc roztřiďte na jednu ze čtyř hromádek:

Líbí se mi to a tenhle kousek ještě unosím

Je jasné, že v tomto případě dané kousky vrátíte zpátky do šatníku.

Možná

Pokud sami sobě nejste schopni odpovědět, zda tento kousek budete ještě nosit. Uložte ho do krabice a mějte ho poblíž. Jestliže se totiž rozhodnete, že toto oblečení už nosit nebudete, bude tak alespoň takhle připravené poputovat dále.

Rozhodně ne!

Je třeba toto rozhodné “ne” vysvětlovat? Zvažte jen, zda je vámi vyřazené oblečení v takovém stavu, abyste ho mohli darovat, nebo zda ho raději odnesete do kontejneru s oblečením.

Sezónní oblečení

Určitě není nutné, abyste měli váš oblíbený kašmírový svetr vedle letního topu. Zaprvé je to nepraktické, zadruhé nelogické a zatřetí… Prostě proč? Proto si vyhraňte část šatníku, kde budete mít jen sezónní kousky.

Kapslový šatník nabízí nespočet výhod. Od úspory času po méně zatíženou peněženku a žádný stres, a navíc šetří i životní prostředí! A jak jste na tom s kapslovým šatníkem vy? Jste jeho zastánci, nebo preferujete spíše něco extravagantního?

Napsat komentář