Neděle 14.07.2024
Copenhagen Fashion Week​​: Trendy z týdne módy, které musíte znát pro aktuální sezónu
Fotografie: Unplash (unsplash.com)
FASHION

Copenhagen Fashion Week​​: Trendy z týdne módy, které musíte znát pro aktuální sezónu

New York, Londýn, Milán a Paříž jsou každou sezónu pro módní novináře, nákupčí i influencery vrcholem. Ani Kodaň však nezůstává pozadu a nemusí se schovávat před již zavedenými metropoli módy. Ukázkovým příkladem je Copehagen Fashion Week, na kterém od 7. do 11. srpna 2023 představilo své kolekce mnoho známých i mladých značek. Proč Copenhagen Fashion Week rozhodně stojí za velký „humbuk” a které trendy z tohoto týdne módy jsou a budou aktuální?

Cena Zalando Visionary Award

Zatímco etablovaná města módy žijí z velkých jmen, která tam předvádějí své kreace, v Kodani vzbuzují rozruch „méně známé značky”, protože dánské hlavní město klade velký důraz na podporu mladých talentů. Například prostřednictvím internetového obchodu Zalando, který jako partner Copenhagen Fashion Weeku každou sezónu propaguje mladé talenty.

Letos poprvé byla udělena cena Zalando Visionary Award, která nabízí mladým značkám možnost zúčastnit se mezinárodní scény – pokud splní určitá kritéria. Značky musí vynikat v jedné nebo více tematických oblastech: kreativita a design, sociální angažovanost, inovace (nové materiály, nové techniky barvení) a podobně.

To vše splnila londýnská značka Paolina Russo, která získala první Zalando Visionary Award a mohla tak oslavit svůj debut na módním molu a získala odměnu 50 tisíc eur. Paolina Russo představila kolekci, která kombinuje řemeslnou zručnost a technologii s módním přístupem. Modely působí folklorně, a zároveň futuristicky.

Rozmanitost

Přehlídková mola v Kodani zaujala také svou rozmanitostí, která jim nebyla cizí. Modelky různých výšek, typů postavy, barvy pleti, ale i věku a pohlaví hrdě předváděly modely návrhářů.

Udržitelnost

Z nějakého důvodu je týden módy v Kodani známý také jako „nejudržitelnější týden módy”. Organizátoři, značky i návrháři totiž neustále pracují na snižování dopadů módního průmyslu. Jedním z těchto nástrojů je výroční zpráva o udržitelnosti. Tento akční plán udržitelnosti byl poprvé vyhlášen v roce 2019 s 18 minimálními požadavky, které musí zúčastněné značky zohlednit ve své žádosti. Týkají se jejich strategického zaměření, designu, materiálů (alespoň 50 % musí být certifikovaných, recyklovaných, upcyklovaných), spravedlivých pracovních podmínek a dodavatelských řetězců i výroby celé módní přehlídky. Od léta 2022 dokonce platí plošný zákaz používání kožešin.

9 módních trendů z Copenhagen Fashion Week

Z kodaňského týdne módy vzešla spousta stylové inspirace a trendů, které jsou naprosto nositelné právě tuto sezónu!

Zemité nuance

Barevná paleta, na kterou se designéři zaměřili, byla jednoznačně hnědá a roli hrály všechny její odstíny. Od extrémně tmavé čokoládové přes krémově karamelovou až po jemnou béžovou, a to v jednolitém vzhledu nebo v kombinaci.

Šortky

Dlouhé šortky byly dalším z hlavních trendů představených v kolekcích. Ať už se jednalo o culottes, bermudy, nebo capris, midi délka rozhodně udála tón. A skvěle se hodí i pro chladnější podzimní dny. Stačí je kombinovat s kozačkami nad kolena nebo nadkolenkami a voilà, přechodný look je kompletní.

Zaměření na pas

Stejně jako v minulé sezóně se návrháři soustředí na naše jádro, a to se nezmění ani nyní. V kolekcích se stále častěji objevovaly oversized blejzry, které zaujmou nařasením nebo páskem. Takové poutavé kousky rychle vytvoří skvělý look, který nepotřebuje víc než jednoduché kalhoty a boty.

Double denim

Móda Y2K je stále silně zastoupena a ani to se tak rychle nezmění. Podle skandinávských návrhářů bude všudypřítomným trendem dvojitý denim. Ať už s džínami, nebo minisukní, v klasické modré, nebo šedé barvě.

Šaty nebo sukně přes kalhoty

Těšit se můžete také na kombinace šatů a sukní s kalhotami, a to v monochromatickém vzhledu, ale i v kombinaci barev a vzorů. Mimochodem, tento trend je geniálním stylingovým trikem, jak nosit letní šaty a sukně na podzim.

Košile a kalhoty v normcore estetice

Normcore je jednou z dalších estetik, které jsou aktuálně velmi populární. Jde o nositelný a spíše uvolněný vzhled – jednoduchá košile s širokými džínami.

Vrstvení

Zejména v chladnějších měsících vždy přijde vhod dokonalé vrstvení. Oblíbený trend z Kodaně jsou dvě tílka s mírně odlišnými střihy pod šaty nebo braletka přes šaty.

Transparentnost

Na módních přehlídkách bylo k vidění také mnoho průhledných kousků z nejrůznějších materiálů. Od úpletů až po látky s třpytivým efektem nebo jemně průhlednou síťovinu.

Plexi doplňky

Jedná se sice spíše o mikrotrend, přesto byl natolik patrný, že jej nemůžeme jen tak přehlédnout. Průhledné doplňky z plexiskla. Ať už jde o ledvinku, šperky, nebo boty, tyto minimalistické, ale zároveň poutavé doplňky zaručeně oživí každý váš vzhled.

Napsat komentář