Neděle 14.07.2024
3+1 knih o udržitelné módě, které byste měli znát
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FASHION FUN

3+1 knih o udržitelné módě, které byste měli znát

Knihy jsou jedním z nejlepších a někdy nedostatečně využívaných zdrojů pro rozšíření znalostí o tématech, která vás zajímají. Zvláště teď, když je počasí ještě chladnější, co může být lepšího, než se zahřát šálkem čaje, zapálit svíčku a zachumlat se do deky s dobrou knihou? V oblasti vědomé a udržitelné módy existuje spousta skvělého čtení a my jsme pro vás některé z nich vybrali. Příjemné čtení!

Ať už máte velké znalosti, nebo se teprve začínáte vzdělávat v oblasti udržitelné módy, tyto knihy vám pomohou dozvědět se něco víc o tom, jak se stát uvědomělejším spotřebitelem.

Slave To Fashion – Safia Minney

Safia Minney je světově uznávaná podnikatelka, průkopnice udržitelné módy a zakladatelka fair-trade módní značky People Tree. Již řadu let stojí v čele udržitelné módy a její kniha Slave To Fashion zvyšuje povědomí o lidech, kteří jsou uvězněni v módním řetězci. Prostřednictvím rozhovorů se skutečnými pracovníky přináší Minney jejich příběhy a nastiňuje postupy, jak otroctví v módním průmyslu odstranit a minimalizovat. Těžká situace dělníků je nesmírně důležitá a tato kniha je skvělým způsobem, jak se o této problematice dozvědět více a jak můžeme ke změně přispět i my.

V roce 2022 Safia dokonce zahájila kampaň „Fashion Declares“, aby lidi povzbudila k řešení nejen současné klimatické a environmentální krize, ale také sociální nouze spojené se změnou klimatu.

Naked Fashion – Safia Minney

Safiina další kniha Naked Fashion je určena těm, kteří se chtějí dozvědět více o tom, odkud pochází naše oblečení. Najdete v ní spoustu inspirace, rad a tipů, jak hledat kariéru v oblasti udržitelné módy. Návrháři a tvůrci z celého světa, včetně fotografů, modelek, celebrit, herců a novinářů, hovoří o tom, co dělají jinak, aby byla móda udržitelnější. Obsahuje také malý adresář etických značek a úžasné ilustrace a fotografie. Móda je víc než jen vášeň – je to nástroj, jak stylem změnit svět.

Ecologist Guide To Fashion – Ruth Styles

Novinářka Ruth Styles napsala knihu, ve které zkoumá měnící se postoje k ekologické módě a to, jak ji společnost přijímá. Od rostoucího hnutí za eko-módy, přes odhalování znepokojivých trendů, až po upozornění na změny, které by měly korporace provést –⁠ toto je šikovný průvodce všemi aspekty týkajícími se ekologické módy.

Cheap: The High Cost Of Discount Culture – Ellen Ruppel Shell

Přestože se tato kniha netýká přímo módního průmyslu, rozhodli jsme se ji zařadit do tohoto seznamu, protože zkoumá vztah mezi spotřebiteli a jejich chováním při slevách a výhodnými nákupy a je aplikovatelná i na módní průmysl. Může vám pomoci lépe pochopit kulturu slev a spotřebitelské myšlení a poskytnout určitý vhled i do vašich vlastních spotřebitelských návyků.

Toto je jen ukázka některých skvělých knih z oblasti udržitelného spotřebitelství. Jaké jsou vaše oblíbené knihy?

Napsat komentář