Neděle 14 duben, 2024
Proč je trenčkot stále tak oblíbený? 3 důvody, proč by neměl chybět ve vašem šatníku
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Proč je trenčkot stále tak oblíbený? 3 důvody, proč by neměl chybět ve vašem šatníku

Trenčkot je, nebo by alespoň měl být, základním kouskem šatníku každého z nás. Jednou ze skvělých vlastností trenčkotu je totiž jeho univerzálnost. Stejně jako důvěryhodný přítel vás tento osvědčený kousek doprovodí z kanceláře do opery a provede vás všemi ročními obdobími. V ideálním případě byste měli mít lehký styl na léto a zimní verzi pro chladnější dny. Kde se vzal a proč nikdy nevychází z módy?

Co přesně je trenčkot?

Trenčkot, z anglického trench coat, je dvouřadý plášť do deště s páskem a popruhy na ramenou, obvykle vyrobený z bavlněné tkaniny. Svůj původ má v armádě, kde se začaly nosit trenčkoty kvůli jejich pohodlnému a praktickému provedení. Vojáci si oblíbili odolnou voděodolnou bavlněnou tkaninu gabardén, která je dokázala ochránit před nepřízní počasí. 

Kromě této skvělé tkaniny jsou trenčkoty proslulé svou dvouřadou siluetou, opasky, širokými klopami a vojenskými detaily jako jsou nárameníky, klopy a kapsy. Ženy začaly nosit tyto kabáty po druhé světové válce, kdy byl přebytek vojenského oblečení. 

Popularitu trenčkotům přinesly hollywoodské hvězdy jako Marlene Dietrich, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot a Audrey Hepburn, protože kdo by zapomněl na závěrečnou scénu ve filmu Snídaně u Tiffanyho?

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Jaké hlavní výhody tento základní kousek nabízí?

Trenčkot je nadčasový

Trenčkoty v průběhu let nosily klasické krásky od Audrey Hepburn po Julii Roberts, a stále se objevují na večírcích nebo v kancelářích. Dnes jsou k dostání v nepřeberném množství látek, barev a vzorů. Můžete tak zůstat věrní klasice v podobě tradičního kabátu velbloudí barvy, nebo vybočit z řady a zvolit styl v kratším střihu v odvážnější barvě jako je například žlutá, červená nebo modrá.

Trenčkot je všestranný 

Trenčkot je dostatečně ležérní na to, abyste si ho mohli vzít na víkendové nákupy, a dostatečně elegantní na to, abyste si ho mohli vzít na romantickou večeři. Můžete ho nosit zapnutý, abyste se ochránili před nepřízní počasí, nebo přehozený přes ramena, abyste pod ním ukázali malé černé. Stejný trenčkot může různým outfitům dodat zcela nový vzhled. V sobotu večer ho zkombinujte s úzkými džínami a podpatky a ve středu se svetrem a sukní do kanceláře. Díky změně oblečení a detailů si nikdo nevšimne, že jde o stejný svrchní oděv.

Trenčkot je základem šatníku

Je pravda, že dobrý outfit ještě vylepšíte přidáním správných doplňků. Jednoduché hodinky, prsten nebo výrazný náhrdelník mohou dodat osobitost již tak výraznému outfitu. Doplnění vašeho vzhledu módním trenčkotem ho posune na zcela novou úroveň. 

Bez trenčkotu si svůj šatník vůbec nedokáží představit mnozí. Máte už ten svůj?

Napsat komentář