Už jako malé děti nás rodiče upozorňovali, abychom si v chladném počasí nasadili čepici. Dnes už všichni víme, že to nedělali jen tak, protože bez ní opravdu může docházet k rychlým ztrátám tepelné energie. A kvalitní pokrývka může také ochránit před nachlazením. Proč tedy letos nevyzkoušet balaklavu?
Balaklava je v podstatě kousek 2v1. Je totiž kombinací čepice a šály a zakrývá co největší část hlavy, krku a obličeje. Může tak být výrazně nápomocná ve snaze dosáhnout během zimy pocitu tepla a pohodlí.
Historie balaklavy sahá do 19. století
Během krymské války (1853-1856) si britští vojáci v bitvě o Balaklavu nasazovali pletenou pokrývku hlavy, která jim zakrývala horní a dolní část obličeje a odhalovala pouze oči, aby se zahřáli. Není tak těžké si domyslet, jak vznikl název tohoto kusu oděvu. Tradičně se balaklavy vyráběly z vlny, ale nyní jsou k dostání z různých látek, včetně hedvábí, rouna a bambusu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: SPRÁVNĚ BUDE, KDYŽ ZVOLÍTE ŠPATNOU BUNDU: SEZNAMTE SE S „WRONG JACKET THEORY”
Není balaklava jako balaklava
Balaklava je přiléhavá kukla, která se nosí v chladných podmínkách. Je navržena tak, aby zakrývala celou hlavu a krk, a má otvory pro oči a někdy i pro nos a ústa. Její obliba je velká zejména při zimních sportech a aktivitách v přírodě, a to díky jejím izolačním vlastnostem a možnosti nošení pod kapucí kabátu nebo bundy.
Všechny balaklavy mají otvory pro oči. V závislosti na stylu a zamýšleném použití pak některé disponují také otvorem pro ústa, zatímco jiné nechávají oči, nos a ústa zcela nezakryté. Čím větší otvor, tím lépe se v balaklavě dýchá, na druhou stranu je ale více kůže vystaveno studenému vzduchu.
Proč balaklavu nosit?
Balaklavu můžete nosit kdykoliv jste po delší dobu v chladných podmínkách. Díky tomu, že balaklavy těsně přiléhají, dobře se hodí i pod helmy nebo lyžařské masky. Při studeném větru nebo sněžení omezí kontakt studeného vzduchu s pokožkou, čímž minimalizují ztráty tepelné energie. Ze stejného důvodu si je oblíbili i motorkáři.
V mrazivých teplotách balaklava přidává další tepelnou vrstvu pod kapuci bundy či kabátu. Pokud času na sjezdovkách nosíte lyžařskou helmu, je ideální pod ni nosit balaklavu odvádějící vlhkost, která zabrání navlhnutí a nepohodlí v helmě.
Jak balaklavu nosit?
Balaklavy jsou všestranné. Snadno a rychle je vytáhnete z tašky a během několika sekund si je nasadíte, což vám pomůže přizpůsobit se měnícím se teplotám.
Vyberte si krytí
Existuje mnoho různých druhů balaklav. Některé zakrývají ústa, jiné nechávají dýchat celý obličej, ale zakrývají uši. Ty lehčí jsou vhodnější pro mírnější zimy a umožňují větší kreativitu při stylingu. Ty s otvory pro oči, které se mohou nosit i jako lyžařské masky, jsou lepší do drsnějších povětrnostních podmínek. Vyžadují také minimální úsilí při stylingu, protože se hodí k jakémukoli kabátu.
Vrstvěte
Balaclavy bývají vyrobeny z velmi jemné tkaniny, takže je můžete snadno vrstvit. A pokud venku mrzne, až praští, můžete na ně nasadit i čepici. Pokud usilujete o celistvější vzhled, držte se jedné barvy.
Sáhněte po výrazných slunečních brýlích
Proč neupoutat větší pozornost na jedinou viditelnou část obličeje? Balaklava se hodí jako prostředek ke zdůraznění slunečních brýlí. Ty jsou navíc v zimě velice vítaným doplňkem. Slunce totiž během ní může být zrádné.
Použijte ji jako barevný pop
Pokud se potýkáte s častým zimním splínem, který se může projevovat řadou nudných černých outfitů, je barevná balaklava skvělým řešením. Při nošení klasické černé kožené bundy nebo prošívaného svršku přidejte vzorovanou nebo zářivě neonovou variantu. Uvidíte, že outfit prokoukne a den bude hned o něco lepší.
Zdroj: Fashionista, Fashion Journal
$content$