Středa 22.05.2024
Udržitelná móda: 7 tipů, díky kterým vám oblečení vydrží déle
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Udržitelná móda: 7 tipů, díky kterým vám oblečení vydrží déle

Jestliže si dáváte záležet na tom, co a jak si oblékáte, pravděpodobně trávíte hodně času přemýšlením o svých nákupních návycích. Vše, co kupujeme, má dopad nejen na nás jako jednotlivce, ale také na naše životní prostředí. Závazek k udržitelnosti však nekončí koupí etické módy… Tam to teprve začíná. Dalším krokem je péče o vaše oblečení. Věděli jste, že pokud vaše oblečení vydrží o 10 měsíců déle, můžete snížit svou uhlíkovou stopu až o 30 %? Tomu se říká pozitivní vliv. Jak se tedy o své oblečení správně starat?

Oblečení skladujte opatrně

Pokud při každém odkládání oblečení saháte po drátěném ramínku, je možná načase přehodnotit své zvyky. Ne všechny kusy oblečení by se měly být věšet, ale pro ty, které by měly být pověšeny, jako například saka, blejzry, společenské kalhoty, košile a oblečení náchylné ke zmačkání, je nejlepší používat dřevěná ramínka. Poskytují oblečení větší oporu a pomáhají každému kusu dlouhodobě udržet jeho tvar.

Těžké svetry a pletené výrobky složte. Pověšení těchto kousků může způsobit jejich natáhnutí.

Perte méně a podle pokynů

Při praní se v první řadě řiďte pokyny k péči o oděv, které obvykle najdete na štítku na boku nebo na spodní straně oděvu. V nich se dozvíte, jak se nejlépe o oděv starat, zda jej lze prát v pračce, nebo pouze v ruce atd. Některé kusy oblečení jsou náročnější na údržbu než jiné a před nákupem byste to měli zvážit.

Oblečení můžete prát méně často a s menším množstvím pracího prostředku. Jeden kus oděvu můžete dokonce nosit i dvakrát nebo třikrát, než ho hodíte do koše na prádlo. Samozřejmě pokud není viditelně špinavé nebo nezačíná zapáchat. Pomůže to zachovat kvalitu barev i tkaniny.

Při praní triček a tmavých oděvů je obraťte naruby. Zabráníte tak rychlému vyblednutí a poškození potisku.

Sušte oblečení na vzduchu

Sušení oblečení na vzduchu je nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také k vašemu oblečení. Elektrická sušička ho může srazit, vysoké teploty a bubnování způsobí jeho rychlejší opotřebení.

Okamžitě odstraňte skvrny

Flek od červeného vína nebo omáčky na špagety – znáte to. Při odstraňování skvrn je třeba v první řadě jednat okamžitě. Čím déle budete čekat, tím menší šanci máte na odstranění skvrny z vašich oblíbených kousků oblečení.

K čištění skvrn použijte studený vlhký hadřík a prostředek na nádobí. Poté oděv hoďte do pračky. Následně ho nechte uschnout na vzduchu, abyste se ujistili, že skvrna byla zcela odstraněna. Pokud tam stále je, můžete prát znovu.

Naučte se, jak si opravit oblečení

I když se o své oblečení dobře staráte, někdy se může stát, že se vám utrhne knoflík nebo se na košili udělá dírka. Když se to stane, je nejlepší znát některé základy oprav. I základní dovednosti vám mohou ušetřit peníze a pomoci vám nosit oblečení co nejdéle.

Návody, jak přišít knoflík nebo opravit roztržené švy naleznete podrobně na internetu. Pro složitější opravy můžete vždy odnést oblečení ke krejčímu. Pokud jde o boty, doporučujeme je poslat do firem, které se specializují na opravy obuvi.

Oblečení na míru

Pokud vám oblečení nesluší, je pravděpodobné, že ho nebudete nosit příliš často. Jestliže se vám oblečení líbí, ale nesedí vám tak dobře, jak byste si přáli, zvažte možnost nechat si ho na míru upravit. Zkušení krejčí dokáží upravit vše – od délky rukávů, zafixování zipů a lemování kalhot, až po celkovou úpravu šatů. Pokud jste přesvědčeni, že budete oděv nosit několik let, rozhodně se vyplatí do něj investovat.

Zodpovědně se oblečení zbavte

Samozřejmě, že i když se o své oblečení budete vzorně starat, přijde čas, kdy se některých z nich budete muset vzdát. Nevyhazujte však oblečení do koše. Existují způsoby, jak se ho zbavit, aniž byste přispívali k ukládání odpadu na skládky. Zde je několik způsobů, jak udržitelně zlikvidovat obuv i oblečení, ať už je používané, nebo vůbec nenošené:

Prodej

V dnešní době je prodej starého oblečení snazší než kdykoli předtím. Jistě, zabere to trochu více času a úsilí než darování, ale zároveň můžete i něco vydělat. Oblečení lze prodávat lokálně nebo online – zkuste Depop, Vinted, Facebook Marketplace a další.

SWAPování

Pokud se chcete zbavit starého oblečení, a zároveň hledáte něco nového, uspořádejte SWAP neboli výměnu oblečení. Pozvěte své přátele a rodinu, aby přinesli 5-10 kusů oblečení, které už nenosí (a možná i nějaké pití nebo zákusek), a vyměňujte. Dokonce už existují také obchody, které fungují na principu SWAPu.

Darování

Darování je pravděpodobně první možností, kterou při zbavování se starého oblečení zvažujete. Oblečení můžete darovat nejen rodině a přátelům, ale také do obchodů a second handů.

Oprava

Jak již bylo zmíněno, jestliže milujete své oblečení, ale nemůžete ho nosit v současném stavu, nejlepší volbou je úprava. Můžete to udělat sami nebo požádat o pomoc profesionála – oba způsoby jsou stejně vhodné pro prodloužení životnosti vašeho oblečení.

Upcyklace

V případě, že se vám oblečení nelíbí natolik, abyste ho upravili, můžete ho vždy znovu použít. Existují tisíce způsobů, jak to udělat, například z trička udělat kabelku nebo ho přeměnit na šátek, ze svetru vykouzlit povlak na polštář… Pokud se vám výše uvedené nápady zdají příliš složité, rozstříhejte oblečení a použijte ho jako hadr na úklid.

Pokud je nejekologičtější oblečení to, které již vlastníte, pak bude péče o ně třešničkou na vašem ekologickém dortu. Doufáme, že vám tyto tipy budou užitečné na vaší cestě za udržitelnou módou. Jak se staráte o své oblečení vy?

Napsat komentář