Neděle 14.07.2024
Zjistěte, jak dát svému šatníku pořádný jarní detox
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Zjistěte, jak dát svému šatníku pořádný jarní detox

K jarnímu úklidu patří také úklid šatníku, což není vždy snadný úkol. I vy bojujete s tím, které oblečení si ponechat a které vytřídit, abyste měli místo jen pro své oblíbené kousky? Zjistěte konečně, jak na to, a dejte tak svému šatníku možnost zase dýchat, a především dobře sloužit.

Nejdříve vyndejte ze skříně všechny věci, každý kus. Prázdnou skříň pak otřete vlhkým hadříkem. Teprve po tomto kroku je čas na třídění. Vše si vyzkoušejte a roztřiďte do čtyř kategorií:

  • Nechám
  • Prodám
  • Daruji
  • Upravím

Nenosíte oblečení více než 6 měsíců?

Pokud si při uklízení šatníku uvědomíte, že jste si něco už dlouho nevzali na sebe, může to mít dva důvody. Buď se vám daný oděv již nelíbí, nebo je vhodný pouze pro zvláštní příležitosti. V prvním případě neplatí žádné výmluvy a vše, co jste neměli na sobě déle než 6 měsíců, může jít pryč. V druhém případě byste měli zvážit, zda si ve sklepě, nebo jiné místnosti neudělat místo pro oblečení, které nosíte jen zřídka.

Sedí vám oblečení dobře?

Často si kupujeme věci ve špatné velikosti, protože si myslíme, že do nich zhubneme, případně přibereme, nebo že náš dekolt potřebuje jen tu správnou podprsenku. Příliš velké, příliš malé, příliš úzké, příliš široké. Řekněte si upřímně, že tyto věci do vašeho šatníku nepatří. Zkuste oblečení, které vám nesedí, ale je stále v dobrém stavu, prodávat online. Další majitel bude jistě spokojený.

Jsou kousky stále v dobrém stavu?

Existuje oblečení, které budeme potřebovat téměř vždy. Do této kategorie patří například bílá trička, džíny, svetry či kardigany. Všechny věci, které nosíme a potřebujeme každý den. I základní kousky je ale třeba roztřídit, protože i mezi věcmi, které nosíme často, se najdou jednotlivé kousky, které je třeba vyměnit.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Nikdy jste tento oděv nenosili?

Často se stává, že při třídění šatníku narazíte na oblečení, které má na sobě dokonce štítky. I když vám tyto kousky perfektně sedí, nestihly se stát součástí vašeho osobního stylu, a tak je čas je poslat dál.

Je třeba věci upravit?

Letní šaty by byly mnohem hezčí, kdyby byly o pár centimetrů kratší, a nové džíny vám padnou, jen když je zkrátíte? Tyto kousky do vašeho šatníku nepatří. Oblečení, které chcete upravit, dejte na samostatnou hromádku a nevracejte ho do skříně, dokud ho skutečně nepředěláte. Jinak vám bude zbytečně zabírat místo.

Jak se zbavíte molů v šatníku?

Pokud máte v oblečení díry, pravděpodobně se vám ve skříni uhnízdili moli. Těm se obzvlášť dobře daří ve vlhkých šatnících a v obležení starým oblečením. Nepředstavují sice zdravotní riziko, ale přesto jsou nepříjemní. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zachránit svůj šatník před napadením moly:

  • Do skříně můžete dát misku s citronovým olejem nebo je odehnat cedrovým sprejem.
  • Pokud je zamoření obzvlášť velké, mohou pomoci „voňavé papírky”, které zavěsíte nebo umístíte mezi oblečení.
  • Levandule, rozmarýn, máta a tymián jsou vůně, které moly odpuzují.
Fotografie: Pexels (pexels.com)

Jak si zorganizujete svůj šatník?

Zamyslete se nad systémem, který vyhovuje vašemu stylu oblékání a šatníku. Můžete například třídit podle typu oděvu, barvy, příležitosti nebo vzhledu. Důležité je, abyste se nemuseli dlouze přehrabovat, ale na první pohled viděli, jaké kousky máte. Když oblečení ukládáte za sebe, často zapomenete, že tam je. Proto byste se měli zamyslet nad tím, jaké třídění má pro vás smysl.

Organizace

Pořiďte si organizéry, abyste nemuseli skladovat svrchní oblečení v řadě za sebou. Uložte je podle sezóny a barev, abyste přesně věděli, kde který kousek najdete.

Zavěšení

Zavěšené svetry a šaty nejen hezky vypadají, ale navíc je nemusíte tak často žehlit.

Složení malých věcí

Aby věci nezabíraly tolik místa, měli byste je skládat pěkně, ale tak, abyste viděli, o jaký kousek jde.

Ponožky, spodní prádlo a jiné drobnosti

Pořádek může být i v zásuvce. Udělejte si čas a roztřiďte všechny věci i zde. Totéž platí pro spodní prádlo a opasky.

Nové oblečení jako odměna?

Teď, když máte ve skříni opět prostor a podařilo se vám zjistit, jaké oblečení vám chybí, se můžete odměnit. Nejlépe novým „starým” oblečením, protože skutečné poklady na vás mohou čekat i v second handech.

Napsat komentář