Většina z nás má teď více volného času. Snažíme se ho využít co nejefektivněji. Proč se třeba nenaučit nový cizí jazyk nebo se nezdokonalit v tom, který už trochu umíme? Může to pro nás být motivace a součást plánování budoucích cest do zahraničí. Podívejte se na následující tipy, jak vypilovat cizí jazyk doma a zdarma.
Mobilní aplikace
Pokud si chcete zlepšit angličtinu, je to jednoduché. Aplikace Duolingo vás bude bavit. Budete mít pocit, že hrajete hru. Na začátku vás čeká test znalostí. Následně si podle vaší úrovně vybíráte tematické okruhy. Projdete-li všechna témata, dostanete se na další úroveň. Také můžete rovnou přeskočit k testu a otevřít tak další témata. V Duolingo se naučíte spoustu jazyků. Můžete se jich učit i několik najednou. Pro další jazyky je ale třeba ovládat angličtinu.
Užitečným pomocníkem je Grammarly. Pokud si chcete zlepšit angličtinu v písemném projevu, stáhněte si do počítače a telefonu tuto aplikaci. Automaticky vyhledává chyby ve vašich textových editorech a doporučuje úpravy. Kromě toho vám bude pomáhat s opravami v e-mailu, Messengeru a dalších aplikacích.
Babbel je aplikace podobná Duolingo. Momentálně nabízí 14 jazyků. Bohužel není dostupná v češtině ani slovenštině. Jeden cizí jazyk tedy musíte předem znát. Babbel je skvělý na trénování konverzací a na zlepšování výslovnosti.
Na učení nových slovíček je vhodná aplikace Quizlet. Z kartiček se slovíčky se učíte konkrétní jazyk nebo specifičtější témata v daném jazyce.
Všechny aplikace mají základní verzi zdarma, která by vám bohatě měla stačit. Pokud chcete mít otevřené všechny možnosti a nebýt rušeni reklamami, můžete si připlatit za Premium verze.
Komunikace s přáteli
Možná máte cizojazyčné přátele. A když ne, v online světě není problém si je najít. Pokud se s nimi nemůžete scházet, pravidelně si pište nebo volejte. Komunikace v cizím jazyce o běžných životních situacích vás naučí lépe než jazykové učebnice.
Čtěte
Na internetu jsou volně dostupné novinové články v různých jazycích. Zkuste si občas nějaký vyhledat a přečíst. Nemusíte si překládat každé slovíčko – stačí porozumět kontextu. Fráze se vám budou po několikátém přečtení ukládat samy do paměti. Žurnalistické výrazy jsou pro začátečníky složité. Proto můžete zkusit online magazínzaměřený na téma, které vás baví.
Pokud chcete něco málo za učení utratit, kupte si knihu. Zvolte nějakou jednodušší, kterou znáte. Pozor na dětské knihy – pohádkové výrazy jsou složité a v běžné konverzaci nepotřebné. Já mám například ráda Malého Prince. Dobře ho znám, a proto mi nedělá problém ho přečíst i v jiných jazycích.
Disciplína
Pár minut každý den je účinnějších než hodina jednou týdně. Pokud se budete učit příliš dlouho, přestanete se soustředit. Ideální je učení odložit ve chvíli, kdy vás ještě baví. Budete tak motivovaní se k tomu druhý den vrátit. Nezapomínejte si nová slovíčka a fráze zapisovat. Možná sešit nikdy neotevřete, ale psaním si lépe pamatujete. Nebo si užitečné věty piště do poznámek v telefonu. Budete je tak mít vždy při ruce.
Film nebo seriál
Z filmů a seriálů můžete pochytit běžně používané fráze. Pokud jste začátečník, podívejte se na film s cizojazyčným dabingem a českými nebo slovenskými titulky. Pokročilejší by měli volit dabing i titulky v cizím jazyce. Víte, že si můžete založit účet na Netflixu v jiném jazyce? Výhodou je, že všechny jazykové verze nabízejí anglické titulky.
Bez cizích jazyků se dnes neobejdete. Angličtina je podmínkou téměř v každém zaměstnání. Pokud ovládáte další jazyk, otevírají se vám nové možnosti, vaše hodnota na trhu práce roste. Velkou motivací je cestování. Když budete umět alespoň pár frází v jazyce dané země, místní obyvatelé to ocení. Kolik cizích jazyků umíte a jaké se chcete ještě naučit? Podělte se s námi o vaše tipy, jak se efektivně učit!
$content$