Pátek 1 březen, 2024
Káťa a Káťa: Valentýn trochu jinak aneb 5+1 tipů na kvalitní horory od Hladu po Shining Vale
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FUN

Káťa a Káťa: Valentýn trochu jinak aneb 5+1 tipů na kvalitní horory od Hladu po Shining Vale

Ne pro každého je Den svatého Valentýna automaticky synonymem romantické schůzky ve dvou. Někdo dá raději přednost dámské jízdě, skleničce s přáteli či něčemu, co je s dnem oslavy lásky zdánlivě zcela neslučitelné – sledování hororů. Patříte k těmto lidem i vy? A vsadíte tedy na upíry, luxusní hotel na samotě, dílo pro opravdové fajnšmekry, či snad rovnou na hororový seriál?

Káťa & Káťa aneb kdo jsou autorky

Redaktorky se stejným křestním jménem rády zkoumají, co mají společného a co je naopak naprosto odlišuje. Když přijde na řadu Valentýn, obě jsou zajedno – nejedná se o den, který by jim nedal spát a nemohly by se ho dočkat. Naopak ho raději tráví netradičně, a právě sledování hororů je činnost, kterou má s tímto dnem spojen jen málokdo. Přidáte se k nim?

Hlad

Milujete Davida Bowieho? A upíry? Pak je tu pro vás snímek Hlad. Ten pojednává o staré egyptské upírce Miriam a jejím milenci Johnovi, kteří loví návštěvníky newyorských klubů. Miriam svým milencům sice může propůjčit dlouhověkost, ale ne nesmrtelnost. A proto když John začne nečekaně a rychle stárnout, Miriam se rozhodne svést lékařku, která má Johnovi zachránit život.

Tento upírský snímek z roku 1983 není tím nejlepším, ale ani tím nejhorším. Je spíše takovou povinností fanoušků Bowieho a Catherine Deneuve. Tak či onak, určitě jím nic nezkazíte.

Osvícení 

Skvělým hororem, který by měl během svého života alespoň jednou vidět každý milovník nepříjemného mrazení v zádech a znepokojivých scén, je Osvícení. Filmová klasika Stanleyho Kubricka založena na stejnojmenné knize Stephena Kinga byla natočena již v roce 1980, ale stále se řadí k nejlepším hororům.

Děj filmu se točí okolo rodiny, která přijela do odlehlého horského hotelu Overlook. Jack Torrance, neúspěšný spisovatel, a zároveň hlava rodiny, zde přijal zaměstnání coby správce. Jenže čím déle rodina v hotelu zůstává, tím je Jack protivnější a nesnesitelnější. Jeho osvícený syn Danny se tomu ale příliš nediví, protože vidí duchy, kteří se v hotelu nachází a pomalu začínají jeho otce ovládat.

Připravte se na hektolitry krve, mistrovskou hudbu a momenty, které vám ještě dlouho nedají spát.

Dům tisíce mrtvol

Dům tisíce mrtvol je hororem pro opravdové fajnšmejkry. Tento snímek z dílny Roba Zombieho ničím rozhodně nešetří. Naopak nás zavede kamsi do domu vzdáleného na míle od civilizace, ve které žije podivná rodina, kterou je nucena navštívit skupina přátel. Rodina Fireflyových je na první pohled sice pohostinná a výstřední, ale to není všechno. Každý člen rodiny má svou úchylku, o které by se vám ani nesnilo. Nechybí zde děsivý klaun Kapitán Spaulding, atraktivní blondýnka Baby, která má sklony k nekrofilii, nebo dokonce Doktor Satan!

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

matka!

Režisér a scénárista Darren Aronofsky má na svém kontě několik úspěšných filmů – například Requiem za sen či Černou labuť. Velmi povedeným a znepokojivým snímkem je také matka!. V hlavních rolích se ve filmu potkalo duo úžasných herců – Jennifer Lawrence a Javier Bardem, kteří ztvárnili manžele.

Film má mysteriózní nádech a jedná se o povedenou alegorii, k jejímuž plnému pochopení se rozhodně vyplatí znát alespoň základy z Bible. Snímek rovněž naráží na současný stav přírody a vztahu člověka k ní. Pokud si chcete pustit horor s přesahem, určitě se podívejte na tento Aronofskyho film s netradičním názvem.

Mláďata

Pokud patříte k opravdovým hororovým nadšencům, pak by ve vašem repertoáru neměl chybět ani horor Mláďata. Tento film natočil mistr hororu – sám David Cronenberg!

Příběh vypráví o rodině Carvethových. Frank Carveth se obává o duševní své bývalé manželky a negativního dopadu zdraví své ex na jejich šestiletou Ruth. Když je její učitelka napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, Frank si začne všímat podivných souvislostí mezi sérií vražd, vztahem se svou bývalou ženou, psychoterapeutickou sektou a doktorem Raskinem. Zvládne Frank ochránit sebe i svou dceru Ruth?

Shining Vale

Máte rádi seriály, které v sobě kombinují humor a prvky hororu? To se pak určitě podívejte na Shining Vale. V hlavní roli se představila Courtney Cox jako manželka a matka dvou dětí, jejího manžela ztvárnil Greg Kinnear. Zajímavostí je, že se oba objevili v seriálu Přátelé.

Děj seriálu je zasazen do městečka Shinning Vale, do kterého se ne zcela funkční rodina odstěhuje, aby zde začala s čistým štítem. Jenomže ne vše jde zcela podle plánu a dům začíná odhalovat svou temnou minulost.

Při sledování Shining Vale si několikrát vzpomenete na díla od Ira Levina Stepfordské paničky a Rosemary má děťátko. Seriál geniálně osciluje mezi hororem a černou komedií, a rozhodně vás nenechá v klidu.

Tak kterým hororem z našeho výběru si zpestříte Den svatého Valentýna?


Zdroj:

https://www.csfd.cz

Napsat komentář