Pátek 1 březen, 2024
Jak na vánoční stůl? Inspirujte se ve Skandinávii i Americe a nezapomeňte na téma
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
GASTRO

Jak na vánoční stůl? Inspirujte se ve Skandinávii i Americe a nezapomeňte na téma

Během svátků jistě každý z nás rád posedí se svými blízkými. Dobré jídlo, a obzvlášť krásně prostřený stůl se stylovou výzdobou proto nesmí chybět. Hledáte nápady a inspiraci? Přinášíme vám několik tipů, abyste si i vy mohli vyzdobit vánoční stůl slavnostně a moderně…

Téma

Začněte výběrem motivu, který odráží váš osobní styl a doplňuje vaše stávající sváteční dekorace. Ať už dáváte přednost tradičnímu, rustikálnímu, modernímu, nebo skandinávskému tématu, zvažte celkovou atmosféru, kterou chcete vytvořit. To vám pomůže při výběru barev, vzorů a dekorací.

Příbory

Aby se předešlo zmatku, příbory by měly být uspořádány v pořadí od vnější strany dovnitř. Vidličky jsou vždy nalevo, nože a lžíce napravo.

Vpravo je typické uspořádání zvenčí dovnitř – polévková lžíce, nůž na předkrm a nůž na hlavní jídlo. Okraje nožů vždy směřují k talíři. Pokud se menu skládá z více chodů, lze příbory servírovat ke každému chodu, aby stůl nepůsobil přetíženě. A neměla by chybět ani dezertní lžička a případně vidlička na dort.

Sklenice

Také sklenice hrají důležitou roli při prostírání stolu a správná sklenice na zvolený nápoj je zásadní. Sklenice se obvykle umísťují vpravo nahoře od talíře – dle potřeby jedna na červené víno, jedna na bílé víno a jedna na vodu.

Obrousky

Ubrousky jsou skvělou příležitostí, jak vnést na vánoční stůl kreativitu a osobní vkus. Experimentujte s různými záhyby nebo zvažte přidání ozdobného kroužku. Personalizované jmenovky připevněné k ubrouskům mohou také dodat promyšlený nádech, díky němuž se každý bude cítit výjimečně a ceněný.

Obrus

Stylový ubrus je základem celého prostírání. Zvolte neutrální barevnou paletu, která poskytne univerzální pozadí a umožní vyniknout vašemu středovému dílu a doplňkům. Případně zvolte výrazné vzory a potisky inspirované Vánocemi. Jen se ujistěte, že ubrus doplňuje vaše celkové téma a nepřebíjí zbytek designu.

Slavnostní nápady na prostření stolu

Prostírání slavnostního stolu na Vánoce a svátky je něco výjimečného a možností je opravdu nespočet. Červená, zelená a bílá barva dají stolu vyniknout, aranžmá s jedlovými větvičkami rozzáří a vytvoří vánoční atmosféru a dekorace v béžové barvě a ve tvaru vánočních koulí, svícnů nebo hvězdiček dodají hřejivou atmosféru.

Dekorace ve skandinávském stylu

Pokud chcete do výzdoby vánočního stolu zakomponovat skandinávský styl, je nejlepší na stole použít jednoduché dřevěné materiály a bílé prvky. Dřevěný vánoční stromeček dokonale doplní výzdobu a bude se moci používat opakovaně po mnoho let.

Moderní dekorace na vánoční stůl

Moderní stolní dekorace jsou jednoduché. Skvělou barevnou kombinací je například bílá, bílo-krémová a jedlově zelená. K ní se nejlépe hodí stříbrné i zlaté příbory, další akcenty můžete nastavit pomocí přírodních materiálů jako je dřevo nebo len.

Pokud máte rádi slavnostní a tradiční věci, jsou klasické stolní dekorace tou nejlepší volbou. Barevné kombinace červené, zelené a zlaté vytvářejí slavnostní koncept, který chytře vystihuje vánoční atmosféru. Použít však můžete i kuchyňské nádobí se zlatým okrajem a zimní dekorace. Útulnou atmosféru můžete vytvořit také pomocí svíček.

Americká stolní dekorace

Heslem amerických vánočních dekorací je „více je více”. Není žádným tajemstvím, že Vánoce v USA bývají okázalé a nápadné, což se samozřejmě odráží i ve výzdobě. Ať už se jedná o pozlátko, koule, mašle a podobně, není zde absolutně žádné omezení. Červené, zelené a zlaté tóny lze skvěle doplnit svíčkami, svícny a pohádkovými světýlky.

Jednoduché dekorace na vánoční stůl

Na rozdíl od amerického stylu můžete samozřejmě během svátků zachovat velmi jednoduchou výzdobu stolu. Použijte nádobí, ubrusy a ubrousky v jemných barvách a doplňte je pouze drobnými akcenty. Svíčky a několik jedlových větviček podtrhnou útulnou atmosféru Štědrého večera.

Nechte svého tvůrčího ducha vzlétnout a proměňte svůj vánoční stůl v kouzelné dílo. Nezapomeňte, že nejde jen o krásu stolu, ale také o lásku a vřelost, kterou u něj sdílíte a na kterou budete vzpomínat celý život.

Napsat komentář