Sobota 27.07.2024
Domácí chléb, který zvládne každý
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Domácí chléb, který zvládne každý

Za uplynulý rok se mnozí z nás naučili vařit a péct. Domácí pečivo si získalo oblibu. Někdo se dokonce vydal cestou pečení z kvasu. Pokud vám kváskování přijde složité nebo na něj nemáte dostatek času, máme pro vás jednoduchý tip: vyzkoušejte drožďový chléb!

Jestli vás kváskování zajímá a chcete se o něm dozvědět co nejvíce, doporučujeme vám dva profily @maskrtnica a @cuketkaMaškrtnica je bible kváskového pečení. Najdete tu ale i drožďové nebo nekvašené pečivo. U pana Cuketky kromě pečiva objevíte všemožné recepty. Upozorňujeme, že při sledování těchto profilů dostanete hlad, a pravděpodobně hned něco upečete.

Pokud si na kváskování netroufáte, zkuste tento drožďový chléb. Nepotřebujete na něj žádné speciální suroviny ani nádobí. Vystačíte si s hrníčkem, velkou mísou a pekáčem s pokličkou nebo hrncem, který se dá vložit do trouby (bez plastových úchytů). Troubu nemusíte napařovat, hnětení a celkový postup není třeba důsledně dodržet. Výsledek vás mile překvapí!

Recept na domácí chléb

Ingredience

  • 3 hrnky hladké mouky
  • 1,5 hrnku vody
  • 1 lžička sušeného droždí
  • 1,5 lžičky soli
  • 1 lžička drceného kmínu
  • dle chuti různá semínka nebo bylinky
Fotografie: Pexels (pexels.com)

Postup

Do větší mísy nasypte mouku, droždí, sůl a kmín a lehce promíchejte. Odměřit můžete jen mouku. Sůl, kmín a droždí klidně přisypte od oka. Na těsto stačí asi půl sáčku sušeného droždí. S vodou buďte opatrní. Nejprve přilijte 1 hrnek, poté ho naplňte ze ¾ vodou a postavte ho vedle mísy. Potřebnou vodu budete mít po ruce a nezapatláte si tak kohoutek rukama od těsta. Rukou začněte hníst. V mouce nesmí zůstat suchá místa ani velké hrudky. Podle potřeby dolévejte vodu, ale nepřehánějte to. S řidším těstem se vám bude špatně pracovat. Mísu přikryjte utěrkou a nechte ji v pokojové teplotě odstát 8-12 hodin. Za tuto dobu těsto znatelně naroste.

Po vykynutí si pomoučte pracovní desku a ruce, těsto opět lehce propracujte a na desce ho vytáhněte do placky asi 3 cm tlusté. Nelekněte se, že vám při hnětení těsto zplihne. Nechte odležet 15 minut. Následuje překládání – vezměte dva cípy z pravé strany a přeložte je doleva. To samé opakujte zleva, seshora a zdola. Vzniklou hroudu pomoučte a přikryjte utěrkou. Nechte 1 hodinu odležet.

Chvíli před koncem kynutí rozehřejte troubu na 230 °C na horní a spodní ohřev. Na nejspodnější příčku položte vedle sebe pekáč s pokličkou a nechte je nahřát. Při manipulaci s horkým pekáčem buďte opatrní. Těsto vytvarujte do bochníku, velké vzduchové bubliny na povrchu vymáčkněte. Bochník můžete tvarovat na pečícím papíře – tak ho snadněji přesunete do pekáče. Chléb vám při pečení popraská. Můžete mu pomoci a podélně ho naříznout ostrým nožem nebo žiletkou. Pečte ho 30 minut pod pokličkou, a následně 15 minut odkrytý. Nechte ho vychladnout na mřížce z trouby, aby zespodu dýchal. Je to těžké vydržet, ale nakrojit byste ho měli až za studena.

Výhodou tohoto chlebu je, že ho nemusíte zdlouhavě hníst a několikrát překládat. Ani při dodržování postupu nemusíte být precizní. Ingredience stačí přidat od oka, čas kynutí může být o něco kratší nebo delší. Tento chléb zvládne každý a je chuťově skvělý! Dobrou chuť! A co vy, pečete domácí chléb? Jste experty na kváskování, nebo si to raději zjednodušíte drožďovou variantou?

Napsat komentář