Pátek 04.04.2025
Není med jako med: Nenechte se oklamat a připravit o zdravotní benefity oblíbeného produktu
Foto: Unsplash
GASTRO

Není med jako med: Nenechte se oklamat a připravit o zdravotní benefity oblíbeného produktu

Med, který se vyrábí ze sladkého nektaru pečlivě nasbíraného včelami, je často považován za jednu z nejpřírodnějších surovin. Přesto lze v obchodech narazit na pouhé napodobeniny, po kterých se nevyplatí sáhnout. Zda je med pravý, je však možné odhalit a nepřijít tak o žádný z benefitů tohoto produktu.

Jiná chuť i výživová hodnota a narušování ekosystémů

Med je vysoce ceněný produkt, jehož výroba vyžaduje čas a úsilí. Některé velké společnosti se proto snaží zlevnit a urychlit výrobní proces. Přidávají do umělých sirupů barvu a příchutě, takže se pravému medu podobají, ale ve skutečnosti k němu mají daleko.

Napodobeniny medu nejen shazují práci a úsilí včelařů, ale také jim chybí typická chuť a výživová hodnota. Navíc mají dopad i na biologickou rozmanitost. Včely jsou již nyní ohroženy vyhynutím, což je způsobeno především zvýšeným používáním pesticidů. A protože včely jsou důležitými opylovači, dochází k narušování ekosystémů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NE NADARMO SE MU ŘÍKÁ ZLATÝ: VYROBTE SI DOMA POSILOVAČ IMUNITY, KTERÝ JE IDEÁLNÍ PRO ZIMNÍ OBDOBÍ

Foto: Unsplash

Jak poznat, zda je med pravý?

Pokud vaše chuťové buňky zatouží po pravém medu, navštivte místního včelaře nebo se vydejte na farmářské trhy. Na první pohled se falešný med od pravého nemusí příliš lišit, proto se podívejte na složení. Anebo využijte jednoduché testy, pomocí kterých si můžete pravost medu ověřit.

Rozpouštěcí test

Jednou z možností, jak se ujistit, že je med pravý, je pustit se do rozpouštěcího testu. Smíchejte med se stejným množstvím vody a sledujte, jak se rozpouští. Pokud je med pravý, měl by být roztok opravdu hustý.

Test tuhnutí

Další možností, jak zjistit, že je váš med pravý je test tuhnutí. Pravý med totiž při nízkých teplotách krystalizuje. Pokud ale zůstává tekutý, je pravděpodobně zředěný.

Papírový test

Na kousek papíru nebo papírové utěrky kápněte trochu medu. Jestliže je med pravý, neměl by prosáknout. Jelikož falešný med obsahuje přidané tekutiny, papír promočí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 7 JÍDEL, KTERÁ BYSTE NEMĚLI SNÍDAT: VYHNĚTE SE NEJEN SLANINĚ A FRANCOUZSKÉMU TOASTU, ALE I JINÝM OBLÍBENÝM POCHOUTKÁM

Foto: Unsplash

Med nabízí řadu zdravotních benefitů

Dobrý zdroj antioxidantů

Syrový med obsahuje řadu chemických látek, které působí jako antioxidanty. Ty pomáhají chránit tělo před poškozením buněk způsobeným volnými radikály. Antioxidační sloučeniny v syrovém medu zvané polyfenoly mají protizánětlivé účinky, které mohou pomoci s léčbou dýchacích cest.

Vitamíny a výživa

Obsah výživových látek v syrovém medu se liší podle jeho původu a dalších faktorů. Obecně platí, že jedna polévková lžíce nebo 21 gramů syrového medu obsahuje 64 kalorií a 17 gramů cukru. Med obsahuje také menší množství následujících vitamínů a minerálních látek jako vápník, hořčík, mangan, fosfor, draslík, zinek a řadu dalších prospěšných látek.

Pomoc při zažívacích potížích

Lidé někdy používají med k léčbě zažívacích potíží, jako je například průjem, i když výzkum jeho účinky úplně nepotvrzuje. Syrový med však obsahuje prospěšná prebiotika, která vyživují prospěšné bakterie žijící ve střevech. A zdravý střevní mikrobiom má zásadní význam pro trávení a celkové zdraví.

Zklidnění bolesti v krku a kašle

Med je velice nápomocný při bolestech v krku, ale může také pomoci při kašli. Když vás přepadne nachlazení, přidejte med do horkého čaje s citronem.

Pozitivní přínosy pro paměť

Antioxidační a protizánětlivé účinky medu mohou být prospěšné pro mnoho částí těla, včetně zdraví mozku. Syrový med může mít dokonce určité kognitivní účinky. Výzkumy z roku 2022 naznačují, že med může podporovat paměťové funkce, poskytovat neuroprotektivní účinky a působit proti účinkům oxidačního stresu v mozku, snižovat rizika metabolického syndromu, který může potenciálně zvyšovat riziko neurodegenerativních onemocnění jako Alzheimerova choroba, zlepšovat náladu a zmírňovat stres. K úplnému potvrzení těchto účinků je však zapotřebí dalších studií.


Zdroj: NIH, USDA, Country & Town House, Healthline

Napsat komentář