Čtvrtek 03.04.2025
Původ oblíbeného svařeného vína sahá až do antiky, připravit si ho doma ale není vůbec složité
Foto: Pexels
GASTRO

Původ oblíbeného svařeného vína sahá až do antiky, připravit si ho doma ale není vůbec složité

Svařené víno je nápoj, na kterém si v zimních měsících pochutnávají téměř všichni. Někdo si jej rád dopřeje na adventních trzích, zatímco jiní se nezdráhají si lahodný svařák připravit doma. Kam až ale sahá je původ?

Odkud pochází svařené víno?

Ve své nejjednodušší podobě je svařené víno slazené a zahřáté červené víno obohacené kořením a citrusy. Historie, která není vždy přesná, vyvolává debatu o tom, zda jeho původ leží u starých Řeků, nebo u Římanů. Mnozí datují počátky svařeného vína již do starověkého Řecka, kde staří Řekové používali kořeněné víno jako léčivé tonikum, které tělo dokázalo zahřát. Tento nápoj pojmenovali elixír hippocras po Hippokratovi z Kosu – lékaři známém jako „otec medicíny“. Existuje však i další teorie, která tvrdí, že víno, které se nedostalo na banket, bylo smícháno s kořením a zahřáto, aby se zabránilo plýtvání.

Hlavním důvodem, proč zásluhy za vynález svařeného vína získali Římané, je to, že jako první napsali oficiální recept. První záznam o svařeném vínu se jmenoval conditum paradoxum, což volně přeloženo znamená překvapivé kořeněné víno. Nápoj byl popsán v Apicius‘ De re coquinaria, což je jedna z nejstarších římských kuchařek, jako kombinace vína, medu, pepře, vavřínu, šafránu a datlí. Obvykle se hostům nabízel na konci jídla jako digestiv.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NE NADARMO SE MU ŘÍKÁ ZLATÝ: VYROBTE SI DOMA POSILOVAČ IMUNITY, KTERÝ JE IDEÁLNÍ PRO ZIMNÍ OBDOBÍ

Foto: Pexels

Svařené víno se rychle rozšířilo po celém světě

Svařené víno se rozšířilo po Evropě a každá země si ho vyrábí po svém. Nyní jde o nápoj s mnoha názvy, příchutěmi a způsoby využití.

Glögg ve Švédsku

Když se svařené víno dostalo do Švédska a dalších severských zemí, rychle se stalo populárním. Dnes najdete glögg během vánočního období na každém kroku, a to z dobrého důvodu. Na rozdíl od svého předchůdce není glögg jen kořeněným vínem, ale kombinací červeného vína, portského, brandy a někdy i vodky. Původní název zněl glödgag vin, což znamená žhavé víno, ale byl zkrácen. Nyní si glögg Švédové vychutnávají během vánočních svátků nebo kdykoli se ochladí.

Glühwein v Německu

Glühwein je oblíbeným nápojem, jehož historie sahá až do roku 1420. Dnes se Němci každý rok scházejí na vánočních trzích, aby si dopřáli šálky staleté směsi jejich země. Pomineme-li římský vliv, lze tento nápoj vysledovat také k německému šlechtici, hraběti Janu IV. z Katzenelnbogenu, o kterém se věřilo, že byl prvním pěstitelem hroznů ryzlinku v 15. století.

Vin Brulè v Itálii

Navzdory všeobecnému přesvědčení Itálie nezažívá slunečné počasí po celý rok. Když je trochu chladno, Italové se obrátí k nápoji s názvem vin brulè. Hlavní rozdíl mezi svařeným vínem a jeho italským bratrancem tkví v přípravě. Vin brulè se často vaří, dokud nezůstane žádný alkohol a na závěr se do něj přidává panák brandy nebo třešně k zakousnutí.

Vin chaud ve Francii

Když je v Paříži zima, místní obyvatelé při posezení na terasách kaváren nemrznou. To díky nápoji zvanému vin chaud. Místo suchého červeného vína je mladé a ovocné víno naplněno cukrem, skořicí, hřebíčkem a pomerančovou kůrou, aby vznikl dokonalý nápoj k posezení u krbu. Vin chaud je ale převážně sváteční nápoj a často se podává na vánočních slavnostech.

Foto: Pexels

Jak si připravit svařené víno doma?

Výroba vlastního svařeného vína je jednoduchý proces. Nejprve si vyberte kvalitní červené víno, například Cabernet Sauvignon nebo Merlot, a rozehřejte ho v hrnci. Do něj pak přidejte cukr dle chuti a koření jako skořice a hřebíček. Pomerančová kůra by měla být přidána jako poslední, aby víno získalo lehké citrusové aroma.

Po přidání všech ingrediencí by se víno mělo dusit na mírném ohni asi 30 minut. Je důležité ho nevařit, protože to by mohlo způsobit odpaření alkoholu a tlumení chutí. Jakmile bude víno prohřáté, lze jej scedit a podávat v hrnku nebo žáruvzdorné sklenici ozdobené plátkem pomeranče nebo tyčinkou skořice.

Svařené víno lze podávat jako teplý nápoj samostatně nebo se dá kombinovat s tradičními zimními jídly jako pečené maso, pečená zelenina a vydatná dušená jídla. Je také ideální pro sváteční setkání a večírky, protože se dá připravit předem a udržovat teplé v pomalém hrnci.


Zdroj: Wikipedia

Napsat komentář