Středa 22.05.2024
„Aby mě moje značka živila, jsem si dala za cíl brzo,” prozrazuje Klára Offenberger
Fotografie: Se souhlasem Kláry Offenberger
INTERVIEW

„Aby mě moje značka živila, jsem si dala za cíl brzo,” prozrazuje Klára Offenberger

Za značkou Bohovibes stojí sympatická Klára Offenberger, kterou šperky poprvé nadchly během pobytu na Sicílii. Už tam začala vytvářet své první náramky, náhrdelníky a náušnice. Postupem času se její kreativní koníček proměnil v úspěšnou značku šperků nejen pro ozdobu těla, ale i duše. Její unikátní kousky v sobě nesou sílu přírodních kamenů a vznikají pod dohledem malé jezevčice Berty. V čem spočívá tajemství výroby šperků? Jaké materiály používá? A co Kláru na tvorbě nejvíc baví?

Jaký je příběh značky Bohovibes? Kdy a jak vznikla a co tě vlastně vůbec přivedlo k výrobě šperků?

Vždy jsem měla potřebu něco tvořit, ale že jsem zakotvila u šperků, je úplná náhoda. Dříve jsem hodně kreslila, malovala nebo vyráběla různé doplňky do bytu, ale při rozhodnutí na delší dobu odcestovat a poznat kousek světa v kufru najednou nebylo na barvy místo. 

Když jsem potom v sicilské Catanii narazila na obchod až po strop nacpaný korálky a kameny, nemohla jsem si pomoct. Hned jsem do něj vešla a utratila tam poměrně dost peněz i přesto, že jsem měla na cesty dost omezený rozpočet. V ten moment se ve mně probudila láska ke šperkům, a jak čas ukázal, bude to láska na celý život. Tady se pomaličku začala rodit značka Bohovibes a spolu s ní nová životní cesta.

Byla jsi vždy kreativní typ, nebo jsi v sobě talent objevila až postupem času?

Kreativní typ jsem byla už od malička a vždy jsem něco tvořila. Pamatuji si na krabičku nejrůznějších korálků, kterou jsem jako dítě milovala a znovu a znovu je navlékala. Nebo na to, jak jsem vyšívala malé obrázky podle předloh v časopisech. Možná mi už tehdy srdce naznačovalo, že bych se měla v životě vydat kreativní cestou.

Kdy přišel zlom a ty sis uvědomila, že výrobou a prodejem šperků se můžeš živit?

Aby mě moje značka živila, jsem si dala za cíl velmi brzo, ale cesta k tomu samozřejmě tak rychlá nebyla. Jednoho dne mi manžel řekl, ať přestanu chodit do práce a vrhnu se na Bohovibes naplno, že mě dočasně finančně podrží. Za to mu nikdy nepřestanu být vděčná. Dal mi v tu chvíli tolik potřebný čas, díky kterému se mi podnikání podařilo docela rychle dostat do takové podoby, aby mě živilo. Velký dík patří i zákaznicím, které do mě hned na začátku vložily důvěru a šperky kupovaly a nosily.

Fotografie: Se souhlasem Kláry Offenberger

Všechny kreativní projekty přináší své výzvy. Jakým výzvám jsi musela čelit ty?

Výzev už mě potkalo mnoho a většinou se jednalo o nepříjemné výstupy z komfortní zóny. Hodně jsem bojovala s tím, umět si říct o peníze. Nastavit si správnou cenu, aby podnikání mělo smysl a necítit se při tom špatně, že žádám moc. Stejně tak pro mě bylo vždy těžké umět se prodat. Dělat správný marketing a přivádět zákaznice na e-shop nebo kontaktovat obchody a domlouvat si s nimi spolupráce. Jsem velký introvert a komunikace pro mě často není jednoduchá.

Tvrdíš, že šperky, které vyrábíš, nejsou jen na ozdobu, ale i pro duši. Čím jsou tvé kousky charakteristické a jedinečné?

Zakládám si na výběru kamenů a na tom, že každý šperk obsahuje malý kousek energie z přírody. Vnímám, že kameny, které nosíme, pozitivně působí na naši duši a jsou laskavými průvodci na životní cestě. Právě to se snažím zprostředkovat zákaznicím ve formě krásných šperků, kterými se budou rády zdobit a současně cítit sílu přírodních minerálů. Tento přesah a to, že šperk není jen krásná ozdoba, mě provází celou tvorbou a je pro Bohovibes charakteristický.

Jaké je tajemství výroby a jak dlouho trvá vytvoření konceptu nové náušnice, náramku či náhrdelníku?

To je velmi individuální. Často šperk vidím v hlavě už když objednávám materiál a novinka je na světě v podstatě hned. Ráda také vybalím na stůl všechny zásoby a vzorky materiálu, zkouším, hraju si a sleduji, jak organicky vznikají krásné nové kombinace.

Fotografie: Se souhlasem Kláry Offenberger

S jakými materiály pracuješ a odkud je získáváš?

Pracuji s drahými kameny, stříbrem a pozlaceným stříbrem. Nalézt skvělé dodavatele byla spousta práce, ale teď už roky nakupuji jen od několika, kterým věřím a kteří se mi osvědčili. Kamínky mají svůj původ v různých částech světa dle toho, kde se vyskytují a těží. U všeho ostatního včetně balení nebo tiskovin si zakládám na tom podporovat pouze evropské výrobce a dodavatele.

Zákazníci si mají možnost koupit šperky i podle znamení. Mají tyto šperky pro danou osobu nějaký speciální efekt, respektive účinky?

Do velké míry záleží na tom, čemu zákaznice věří. Říká se, že kámen vybraný podle znamení má na svého nositele silnější účinek. Proto je výběr šperků podle zvěrokruhu tak populární. Sama ale doporučuji řídit se srdcem a intuicí. Věřím, že ten pravý kámen si nás přitáhne sám.

Jakou péči šperky z drahých kamenů vyžadují?

Samotné kameny žádnou zvláštní péči nevyžadují. Je možné je občas lehce přeleštit, ale není to nutné. Co péči vyžaduje, je stříbro, které přirozeně oxiduje a černá. U pozlacení je pak třeba dbát na to, aby se neošoupalo. Šperk poctivě odkládat do sprchy, na sport a podobně. Veškerou péči zákaznice bez potíží zvládnou doma. Vždy doporučuji čistící roztoky na stříbro, kam se šperk na chvilku ponoří, a zčernání je hned pryč.

Fotografie: Se souhlasem Kláry Offenberger

Co tě na výrobě šperků baví nejvíc?

Ten kreativní proces. Vymýšlení novinek, zkoušení kombinací a nových typů zpracování. A nejméně to, že vyrábím něco krásného pro jiné ženy, které budou mít obrovskou radost, až si šperk rozbalí a nasadí. Často na ně při výrobě myslím a mám radost z jejich radosti.

Kdo nebo co je tvou největší inspirací?

Hlavní inspirací jsou samotné kameny. Trávím výběrem mnoho hodin a už během toho v hlavě vidím, jaký šperk bych s daným kamenem chtěla vyrobit. Obvykle mám pocit, že bych chtěla objednat úplně všechny ty nádherné minerály a musím se dost krotit.

Kdybys mohla do konce života nosit jen jeden šperk, který by sis vybrala a proč?

Byl by to náhrdelník s měsíčním kamenem. Je to můj nejoblíbenější minerál a mám potřebu mít ho na sobě skoro pořád. Jeho jemná ženská energie je evidentně to, co si moje duše žádá.

Na čem momentálně pracuješ?

Momentálně pracuji na podzimní kolekci – nemůžu se dočkat, až ji ukážu zákaznicím.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář