Neděle 14 duben, 2024
„To, kolik lidí mě sleduje, určitě považuji za úspěch,“ říká Monika Kučerová
Fotografie: Se souhlasem Moniky Kučerové
INTERVIEW

„To, kolik lidí mě sleduje, určitě považuji za úspěch,“ říká Monika Kučerová

Monika Kučerová je osmnáctiletá studentka Střední zdravotnické školy, kterou na Instagramu aktuálně sleduje 15 tisíc lidí. Co považuje za důvod toho, že ji lidé sledují, a je pro ni toto číslo důležité? Jak v dnešní době ovlivňuje počet sledujících společenský status člověka a lze na sociálních sítích vůbec nebýt? Nejen o tom jsme si s Monikou popovídali…

Pamatuješ si, kdy a proč sis založila svůj profil na Instagramu?

Tuším někdy kolem roku 2014 nebo 2015, kdy mi bylo 13 let. Byl to tenkrát velikej hit mít tuto aplikaci v telefonu. Díky kamarádce jsem poznala, jak Instagram funguje. Vůbec mě zprvu nelákal, přidávala jsem fotky z celého dne, které mě napadaly – tak jako nyní vidíme ve funkci InstaStories.

Za jakým účelem svůj profil vedeš a měnilo se to nějak v průběhu doby, co jej máš?

Když jsem sledovala známé tváře ze světa showbussinesu, tak jsem toužila být jako ony. Postupem času mi došlo, že každý má být hlavně sám sebou a dělat to, co ho baví. Takže jsem vedla svůj profil hlavně tak, aby se líbil mně samotné. A pokud jde o postupnou změnu, tak si troufám říct, že z velké části jsem měla daný cíl, jakmile jsem se Instagramu začala naplno věnovat. Takže ne.

Aktuálně tě sleduje 15 tisíc lidí. Zaznamenala jsi nějaký zlom, kdy tě začalo najednou sledovat více lidí, nebo šlo o postupný růst?

Troufám si říct, že zlom nastal v momentě, kdy jsem nastoupila na střední školu. Začala jsem se Instagramu intenzivněji věnovat – ladit fotky do feedu.

Používám aplikaci Lightroom, kde si mohu sama vytvořit presety, nebo si je zakoupit, a pak už jen doladit, aby mi vzhled fotek na Instagramu ladil tak, jak bych chtěla.

Co považuješ za důvod toho, že tě lidé sledují?

Toto je spíše otázka na mé sledující. Jsem samozřejmě velice vděčná za každého uživatele na mém profilu. Snažím se svým způsobem lidem předat můj osobní postoj a názor na určité věci. Zvažuji o možnosti psaní blogu – byl by to i pro mě posun dál. Zároveň bych takto chtěla odměnit své sledující – za veškerou podporu, kterou od nich mám.

Fotografie: Se souhlasem Moniky Kučerové

Je pro tebe důležité, kolik lidí tě sleduje, vnímáš to jako úspěch?

Samozřejmě to číslo, které je momentálně na mém instagramovém profilu, hraje také určitou roli. Jsem ráda, že se daří zviditelnit můj profil, když jsem ještě před pár lety nevěřila, že něčeho takového bych jednou mohla dosáhnout. 

Za úspěch to určitě považuji. 

Myslíš si, že je v dnešní době počet sledujících na Instagramu něco, co člověku přisuzuje určitý společenský status?

Možná tuto otázku pojmu malinko jinak, ale je pravda, že lidé, kteří mají větší počet sledujících, jsou bohužel schopni se vyvyšovat nad ostatními, myslí si, že jsou zkrátka něco více. Ovšem, chtěla bych podotknout, že ne všichni, co na Instagramu působí, takoví jsou.

My v BloggersRE máme za cíl propojovat, podporovat či edukovat online tvůrce a influencery bez rozdílu v počtu sledujících – kvalita je pro nás více než kvantita. Víme, že náš projekt znáš – zajímalo by nás, jaký je tvůj názor na něj? 

Naprosto souhlasím s veškerou prací, kterou odvádíte. Je od vás velice milé takto podporovat začínající influencery a tvůrce. Například vaše kniha, která se brzy uvede na trh, je také určitou podporou nás všech tvůrců. Kniha (NE)JSEM INFLUENCER je jednou velikou radou pro všechny začínající tvůrce na Instagramu.

Za jak důležité v dnešní době považuješ sociální sítě obecně? Umíš si představit na nich vůbec nebýt?

Pro lidi, které sociální sítě živí, to samozřejmě svým způsobem důležité určitě je. 

Pro mě jako začínajícího tvůrce na Instagramu to je spíše zatím odreagování a tvorba něčeho, co mě baví a naplňuje. Nebudu tvrdit, že jsem schopna žít bez sociálních sítí, to snad už v dnešní době nikdo, ale že bych se měla nonstop věnovat sociálním sítím, to ne. Občas je potřeba vypnout a odreagovat se.

Fotografie: Se souhlasem Moniky Kučerové

Nemohli jsme si nevšimnout, že jsi díky Instagramu získala možnost spolupracovat s různými značkami. Oslovují tě vždy firmy samy, nebo je kontaktuješ i ty? A jaký počet sledujících myslíš, že je nutný mít, aby šla nějaká spolupráce navázat?

Z velké části mi nabídky chodí samy. Ovšem pokud mě určitá firma velice zaujme a ráda bych s ní navázala spolupráci, oslovím i já danou firmu. 

Většina lidí si myslí, že pro možnost spoluprací musí mít veliký počet sledujících. Mnohem důležitější je dosah na Instagramu, aktivita na profilu a veškerá propagace mezi ostatní uživatele, jelikož postupem času jsem zaznamenávala, že většinu firem tyto statistiky a dosah profilu zajímají mnohem více. Proto mohu všem začínajícím tvůrcům poradit využívání hashtagů, které danou fotku mohou i o více jak 50 % propagovat dále. 

Je pro tebe úplnou samozřejmostí spolupráce označovat? Jak se díváš na to, když to někdo nedělá?

Spolupráce je velmi důležité na svém profilu označovat. Veliký počet uživatelů ani nerozpozná, zda se jedná o obyčejný příspěvek, nebo o placenou spolupráci, pokud nevidí jako první #spoluprace. 

Podle mého názoru se mnoho influencerů brání označování spolupráce. Možná ale tím hlavním důvodem není to, že nechtějí, ale spíš, že neví, jak na to a co jim to ve finále přinese. Placené spolupráce s influencery zastupovanými agenturou mají jasná a striktní pravidla jak pro blogery, tak pro zadavatele reklamy, aby byla pro obě strany plně fér.

I vzhledem k tomu, že je pro tebe Instagram možností přivýdělku, jak moc by tě zasáhlo, kdyby najednou nebyl? Přeci jen sociální sítě jsou poměrně nestabilní a proměnlivé…

Určitě by mě to velice mrzelo, hlavně kvůli dlouhé cestě, kterou jsem ušla. Tři roky jsem budovala, abych byla tam, kde momentálně jsem. Samozřejmě i kvůli přivýdělku k momentálnímu studiu, kdy mi chodí nabídky na placené spolupráce, i když zatím v menší míře. 

Nepřemýšlela jsi, že bys to, kolik lidí tě sleduje, využila a začala s nějakým projektem? Jak vidíš své budoucí působení v online světě?

Ano, přemýšlela, dostávám často nabídky k různým projektům. Velice uvažuji o tom, jakou cestou se vydat v online světě. Již mohu prozradit, že po Novém roce budu vytvářet své vlastní stránky pro psaní blogu a sepisovat svůj první blog. Určitě bych to chtěla v budoucnu dotáhnout ještě dál, než kde momentálně jsem.


Instagram | Blog

Napsat komentář