Úterý 22.10.2024
„I Jane Austen, kterou považujeme za literárního velikána, se potýkala s kritikou vůči své tvorbě,” říká Monika z HumbookTeamu
Foto: Se souhlasem Moniky Foxorous
INTERVIEW

„I Jane Austen, kterou považujeme za literárního velikána, se potýkala s kritikou vůči své tvorbě,” říká Monika z HumbookTeamu

Moniku a její tvorbu najdete na Instagramu a TikToku zaštítěnou slovem foxorous. Tato činorodá žena je zakladatelkou šperkařské značky, cosplayerkou, nedílnou součástí HumbookTeamu a nepřekvapivě také milovnicí literatury. Čím jsou její šperky unikátní? Setkávají se cosplayeři s předsudky společnosti? A v čem spočívá důležitost young adult literatury?

Moniko, jste taková tvůrčí duše. Co vás na tvoření nejvíce baví? Co tvorba člověku může přinášet?

Děkuju! Asi si neumím představit život bez tvoření. Focení, cosplay, tvorba šperků, ale i ty věci, které vůbec nejsou vidět, maličkosti, třeba i výzdoba knihovny, jsou pro mě hrozně důležité – dělají mi život hezčí. Každý se nějakému tvoření v životě věnujeme – i když to třeba nazýváme jinak, ale myslím, že tenhle pocit smysluplnosti, ten to spojuje.

Jste zakladatelkou značky foxorous creations, pod kterou vytváříte šperky. Čím se lišíte od jiných značek se stejným zaměřením?

Moje značka vznikla tím, že jsem pro sebe hledala knižní šperk, který by nebyl kýčovitý, vkusně by vyjadřoval lásku ke knížkám a vyprávěl příběhy. Tak jsem si ho navrhla. A pak jsem si říkala, že možná bych mohla něco podobného nabídnout i ostatním.

Jak taková výroba šperků probíhá? Vytvoříte si nějakou skicu, nebo naopak popadnete náčiní a vyrábíte podle intuice?

Někdy jdu do galanterie, zaujme mě nějaký specifický materiál, tak kolem toho postavím celý šperk. Jindy inspirace přijde při čtení nebo v přírodě a pak se jí snažím přiblížit, hledám materiály, navrhuju, jak by to šlo udělat, co použít… Jindy si něco navrhnu, pak poprosím nějakého zkušeného ilustrátora nebo grafika o dokončení mé skici a vznikne z toho návrh, se kterým pak dál pracuju. Jedno ale mají společné – vždycky je inspiruje moje nadšení pro příběhy a fantastická dobrodružství.

Foto: Se souhlasem Moniky Foxorous

Vytváříte všechny šperky úplně sama? Jak dlouho trvá výroba jednoho kusu? Ze kterých kovů nebo materiálů tvoříte nejraději a proč?

Snažím se, ale ne všechno sama dokážu. Třeba stroj na gravírování do nerezové oceli se mi zatím jednoduše nevyplatí, tak ten nemám a tam potřebuji pomoc. Jeden kus mi může trvat klidně několik hodin, zvlášť, když se u jeho výroby zapomenu u nějakého dobrého seriálu. Nejradši tvořím z nerezové oceli, pozlacených materiálů nebo kovů či materiálů, které vydrží. Nemám ráda šperky, které si vezmu třikrát a zničí se. Tak se snažím dělat vše tak, aby to vydrželo.

O jaké šperky mají vaši zákazníci největší zájem? Liší se poptávky i v závislosti na materiálu? Vyrábíte šperky i na zakázku?

Zájem je asi nejvíce právě o ty vyloženě knižní šperky, ta změna poptávky v závislosti na materiálu, si troufám říct, není. Zákazníci většinou chtějí vědět, jestli jim šperk nějakou dobu vydrží, málokdy se mě ptají přímo na materiál, ale já ho všude uvádím, tak to i povětšinou vědí a není důvod se ptát. Ale jak jsem už uvedla, snažím se všechny šperky dělat z takových materiálů, aby vydržely.

Šperky na zakázku vlastně vyrábím také, i když ne často. Šperky jsou spíš můj koníček, než že by mě živily, tak to tolik neřeším, a když mi někdo napíše, že něco chce, tak se vždy pokusím vyhovět.

Když už jsme u poptávky, jak náročné je dostat začínající značku mezi lidi? Jaké cesty k získání zákazníků jste volila a volíte?

Pro mě jsou šperky a jejich výroba opravdu spíše koníčkem a od začátku jsem to tak brala. Mám tak Instagram a TikTok a sdílím novinky na svém hlavním profilu, a to mi stačí. Určitě jsou další cesty a způsoby, jak se zviditelnit, ale momentálně mi na ně nezbývá kapacita, i když nápadů bych měla spoustu.

Foto: Se souhlasem Moniky Foxorous

Ve volném čase se věnujete cosplayi. Co přesně tento pojem znamená? Zkrátka se převlečete do kostýmu, nebo ke cosplayi patří celkové vcítění se do určitě role, kdy se chováte a mluvíte jako oblíbená postava?

Cosplay vznikl ze spojení anglických slov costume a play, tedy kostým a hra, a přesně tak si to můžete představit. Je to asi úplně stejné, jako když herec hraje v seriálu nebo filmu. Patří k tomu kostým, ale také příprava na hraní té dané postavy. A také cosplay většinou bývá one woman nebo man show. Cosplayer si vymýšlí kostým, pracuje na něm, upravuje paruku nebo vymýšlí účes, který se k postavě nejvíc hodí, připravuje si make-up a dělá rešerši k postavě. Herec na to většinou mívá celý tým.

Za které oblíbené hrdiny se ráda převlékáte? A šijete si kostýmy sama?

Nejradši mám fantasy postavy – ty vám dají pořádnou svobodu kreativního vyřádění se. Jedna z mých oblíbených je konkrétně Jude Duarte, hlavní hrdinka ze série Krutý princ od Holly Black.

Na kostýmy ráda využívám různé tvůrčí duše kolem sebe, které to zvládnou lépe než já. Když se někdo na šití kostýmů specializuje, ráda ho podpořím svojí zakázkou. Navíc zase tak dobře šít neumím.

I spousta hrdinů nebo padouchů nosí doplňky a šperky. Věnujete se i tvorbě šperků pro účely cosplaye?

Pro sebe ano a vím, že někteří moji zákazníci moje šperky také nosí ke cosplayům a strašně ráda to vidím – je to nádherná kombinace.

Foto: Kristina Radnic, se souhlasem Moniky Foxorous

Na kolik peněz může vyjít takový fantasy kostým? A dá se u nás narazit na lidi, kteří se na šití cosplayových kostýmů zaměřují profesně? Kde je možné si kostým pořídit?

Myslím, že je to dost stejné jako příprava na ples. Můžete si koupit šaty za stovku, nebo utratit desítky tisíc, ne-li víc. Podobně je to i s cosplayem, ale zase nechci, aby to vyznělo, že levnější cosplaye si nezaslouží pozornost. Zaslouží a můžou být užasné!

Máme u nás pár lidí, kteří se věnují profesně různým výrobám kostýmů a jejich částí. Ze šperkařů mohu určitě doporučit Amulett foto, Elvenlune nebo by Adrianet, z šatů Nymaphae fotografky Sonky Skerik, Hannellen dress a dalších spoustu tipů najdete i na mém Instagramu, ať to není hrozně dlouhé. Specifické cosplaye vám pak rádi udělají čeští cosplayeři, kteří se tomu věnují a přijímají tyhle zakázky. Na to doporučuju si najít cosplayera, jehož styl kostýmů se vám líbí, a rovnou se ho zeptat, jestli nepřijímá i zakázky. Ale kostým si můžete začít dělat i z věcí, co najdete v sekáči, na Vintedu a k tomu si zajít pro látky a vytvořit něco úplně svého, tak to často dělám také.

Vnímáte, že jsou cosplaye spojovány s nějakými předsudky nebo negativními postoji společnosti?

Většinou jsou to nechápavé pohledy, co to vlastně cosplay má být anebo lehký výsměch, že člověk tráví čas převlékáním se do kostýmů. Na jednu stranu tu kontroverzi chápu, na druhou vím, že cosplay je úžasný koníček se skvělou komunitou kolem a kdo si ho se mnou kdy zkusil, většinou už u něj pak zůstal nebo ho minimálně dost bavil. A to je přece to nejdůležitější.

Cosplaye mohou čerpat také z knih a vy jste součástí HumbookTeamu. Co Humbook vlastně je?

Moje cosplaye čerpají hlavně z knížek a v HumbookTeamu, který je součástí Humbooku, se knižním cosplayům čím dál tím víc věnujeme, za což jsem moc ráda.

Humbook jako takový je, abych se vrátila k otázce, značka nakladatelského domu Albatros Media, která podporuje čtení young adult literatury. Vznikla už v roce 2016 jako jednodenní festival HumbookFest pro YA literaturu a od té doby se rozrůstá. Dnes je to nejen HumbookFest, ale také HumbookTeam, tým Humbook ambasadorů, aplikace Storki a spousta věcí kolem. Jen se podívejte na Instagram nebo například web Humbooku, co všechno děláme.

Foto: Se souhlasem Moniky Foxorous

Může se stát součástí HumbookTeamu každý? Co to obnáší?

Být v HumbookTeamu znamená být tváří Humbooku, tvůrcem obsahu pro Humbook. Může to dělat každý ve smyslu jako každý může dělat jakoukoliv jinou práci – musí k ní mít ty správné předpoklady a dovednosti. V tomhle případě je to láska k young adult a new adult literatuře, ale také schopnost tvořit kvalitní obsah, který je relevantní pro naši cílovou skupinu.

K Humbooku patří dnes už neodmyslitelně HumbookFest. Kdy se koná a jak probíhá? Liší se nějak například od Advíku nebo Animefestu?

Jasně, to patří a je to pro mě jeden z nejlepších dnů v roce vůbec! HumbookFest se tenhle rok koná 12. října v O2 universu, každý rok je takhle na podzim. Je to jednodenní akce, která se celá točí kolem young adult a new adult literatury a jako taková je prakticky jediná v Česku a největší ve střední Evropě.

Advík a Animefest jsou, jak už názvy napovídají, daleko víc o anime, to na HumbookFestu moc není a naopak tu převládají knižní univerza. To je ten hlavní rozdíl. Ale besedy s cosplayery, českými i zahraničními autory, knižní merch, tvůrci, workshopy a další program je ve své podstatě na podobném principu.

Spousta lidí na young adult pohlíží se zdviženým obočím a tento žánr považuje za brak. Proč máte young adult ráda a kterou kvalitní literaturu byste doporučila?

Knihy Jane Austen, mojí oblíbené autorky, byly v době vydání jejími současníky často bagatelizovány, nazývány literaturou pro ženy od ženy, a tím pádem méněcennou. Walter Scott odsoudil díla Austen jako vhodné především pro střední vrstvy obyvatelstva, známá Madame de Staël nazvala literaturu Austen vulgární. To se dočtete v knize Jane Austen: Women, Politics, and the Novel od Claudie Johnson. Tenhle začátek jsem si dovolila, abych ukázala, že i Jane Austen, kterou považujeme za literárního velikána, se potýkala a potýká s kritikou a tvrdými názory vůči své tvorbě.

Young adult literatura je cílena na mladé čtenáře, jsou v ní řešená témata, která zajímají mladé lidi a její autoři používají přímočařejší jazykové prostředky k popisování děje, v dialozích a tak dále – to ji odlišuje od literatury pro starší čtenáře. Možná má kritika co dělat s ageismem, nicméně bych young adult literaturu rozhodně nezatracovala. Mladí lidé díky ní více čtou, zajímají se o knihy a vidí témata, o která se denně sami zajímají, reflektována v knihách, kterými se obklopují. To je za mě jedině dobře.

Doporučila bych Annu ze Zeleného domu od Lucy Maud Montgomery, Zlodějku knih od Markuse Zusaka nebo právě toho Krutého prince od Holly Black, kterého jsem zmiňovala. Ale těch tipů bych měla daleko víc, klidně mi napište o další.


Zdroj: Autorský rozhovor


Instagram | TikTok

Napsat komentář