Hana a Jana Bedřichovy sdílí vášeň k plavkám. Každá z nich byla schopná jet na dovolenou s deseti novými plavkami, avšak nikdy s nimi nebyly stoprocentně spokojené. A tak se zrodil spontánní nápad navrhnout plavky vlastní a vášeň se podařilo přetavit v úspěšnou firmu HANAJANA. Bez předchozích zkušeností se mladé sestry vrhly do podnikání a jde jim hlavně o to, aby plavky perfektně seděly a jejich nositelka se vždy cítila sebevědomá a jedinečná. Jaké byly začátky této dnes již známé české značky? Proč Hana s Janou plavky vyrábějí na ostrově Bali? Jaké plavky budou letos trendy? A co nám sympatické sestry prozradily o svém soukromí?
Jaký je vlastně celý příběh vzniku vaší značky HANAJANA?
Jana: Značku HANAJANA jsme založily roku 2017 na základě společné vášně pro plavky. Jsme dvě sestry, Hana a Jana a od začátku se rády nazýváme „plavkofilky“. Byly jsme schopné si na jednu dovolenou vzít plný kufr plavek, avšak žádné nebyly podle našich představ.
Pamatuji si přesně ten den, kdy to vzniklo. Hanka tehdy žila v Londýně, kde pracovala, a já byla na střední a měla jsem letní brigádu v místní pizzerii. Byl krásný letní den a se sestrou jsem si o obědové pauze nahrávala hlasové zprávy. Bavily jsme se o tom, jak nás naše práce nenaplňuje a také, jak jinak, o naší plavkové zálibě. Pak jsem ze srandy prohodila: „Co kdybychom si ušily vlastní plavky?“ A sestra odvětila: „Tak jo.“ A tak jsme to léto začaly pracovat na nápadu založení vlastní plavkové značky. Teď zpětně vidím, že jsme byly ale opravdu dost naivní.
Značku jste založily jako nezkušené podnikatelky, Janě v té době bylo pouhých 18 let. Byly pro vás začátky hodně náročné? Měly jste někdy chuť to vzdát? Pomáhal vám někdo, nebo to celé bylo na vás?
Jana: Začátky byly opravdu těžké a vůbec jsme nevěděly, do čeho se ženeme. Já měla malinkatou představu o podnikání jen díky střední škole, kde jsem studovala obor business a právo. Avšak ani studium vás nikdy nepřipraví na realitu, a ta byla taková, že jsme o tom věděly opravdu kulové. A chuť to vzdát? Ta se sem tam objevila, přeci jen jsme lidi a naše značka funguje od roku 2017, takže jsme si prošly nejen Covidem, ale i finanční krizí, kdy nám nebylo úplně do zpěvu. Ráda ale říkám, že co nás nezabije, to nás posílí, a myslím si, že za těch pár let jsme posilněné až až. (smích)
Hana: Ze začátku jsme byly ve všem velmi naivní a braly jsme to spíše jen jako takový přivýdělek. Že nás prodej plavek bude někdy živit nás v té době vůbec nenapadlo. Tehdy se nám dostalo podpory pouze od mého přítele, který nás od začátku povzbuzoval, ať máme vysoké cíle, a pomohl nám třeba zařídit naše krásné logo. Zbytek rodiny a přátel nás tehdy nebral příliš vážně a já se jim nedivím. (smích) Všechno jsme si dělaly samy a bylo to náročné období.
Táhlo vás to obě k módě odjakživa, nebo jste chtěly pracovat v jiném oboru?
Jana: K módě vůbec ne. Já jsem se prvoplánově připravovala na práva. Mám vystudovanou střední odbornou školu v oboru business a právo a na tuto školu jsem šla s vidinou, že ze mě bude jednou právník. Pamatuji si i to, že na první hodině předmětu podnikání, kde se nás ptali, zda bychom někdy chtěli podnikat, jsem jako jediná odpověděla, že nikdy. Dokonce jsem každou sobotu dojížděla 40 km daleko na přípravné testy pro přijímací zkoušky na práva. No, takže vás nepřekvapí reakce rodičů, když jsem jim řekla 2 měsíce před maturitou, že na práva nepůjdu a místo toho půjdu studovat vysokou školu v oboru brand management a marketing, abych se mohla dále vzdělávat v podnikání a pomoci tak své značce. Dodnes svojí volby nelituji. A dnes to vidí stejně i rodiče.
Hana: Sice jsme si se sestrou hrály na módní přehlídky oblečené v záclonách od babičky, ale že se budu ubírat tímto směrem, mě nikdy nenapadlo. Vždy jsem ale chtěla dělat něco, kde budu moct cestovat, a to se mi částečně povedlo.
Vaše plavky mají krásná jména. Víme, že je pojmenováváte podle svých blízkých, kteří vás inspirují. Podle koho jste například své plavky pojmenovaly?
Hana: Děkujeme, naše plavky jsou pojmenovány například po naší sestře Michaele nebo po našich krásných neteřinkách Valerii a Viktorii. Inspirací jsou také jména nejlepších kamarádek, a dokonce i náš bratr Alex se dostal do kolekce. (smích) Maminky a babičky jsou samozřejmost.
Jana: Snažíme se, aby vše, co děláme, dávalo smysl. Každičký malý detail. Naši rodinu milujeme, a proto jsme chtěly na jejich počest pojmenovat kolekce plavek podle nich. Časem se to rozšířilo i na blízké přátele nebo oblíbené postavy či celebrity. Například taková Bridget je podle Bridget Jones, protože nám tento spodní díl přesně tuto postavu připomínal. A Elena vršek? Jsme prostě fanynky Upířích deníků. Ještě musím dodat, že našim scrunchies neoficiálně říkáme Zdeny. Náš tatínek se jmenuje Zdeněk a už několik let smutní, že není žádná kolekce pojmenovaná po něm. Zdena se nám ale na žádné plavky nehodí, tak máme alespoň Zdeny gumičky. (smích)
Samy jste v minulosti měly problém sehnat dokonale padnoucí plavky. Jak vymýšlíte vhodné střihy a kdo vám plavky navrhuje?
Plavky navrhujeme my dvě, občas s pomocí naší hlavní švadlenky, která nám radí. Vymýšlení střihu je velmi náročný proces a může nám zabrat i rok, dokud nejsme spokojené – plavky se upravují i několikrát. Jsme puntičkářky, všechno chceme mít dokonalé.
Prozradíte nám, jak vybíráte barvy a vzory? Sledujete módní trendy, nebo hledáte inspiraci jinde?
Výběr barev je pro nás asi nejhorší. Rády bychom zákaznicím nabídly všechny různé barvy a někdy na to doplácíme. Je velmi těžké z těch nádherných látek vybrat jen několik, a tak se je snažíme střídat a nabízet v rámci speciálních předprodejů, našich bestsellerů se však držíme. Módní trendy sledujeme především na Bali a v Austrálii, kde dělají opravdu nádherné plavky.
Některé vaše plavky jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů. Z čeho konkrétně se takové eko-friendly plavky vyrábějí?
Náš bestseller batika se vyrábí z plastových lahví a využíváme materiál od firmy REPREVE®. Loni se veškeré vzorované látky měnily. Výroba je sice dražší, ale ta kvalita a dobrý pocit je k nezaplacení. Určité matné látky jsou zase od firmy ECONYL® – ty jsou ze zbytku koberců a rybářských sítí. Materiál je velmi pevný a odolný.
Proč jste se rozhodly přesunout výrobu plavek na ostrov Bali? Nebyla to pro vás komplikace?
Jana: Já stále říkám, že šít na Bali byl náš osud. První kolekce se šila v České republice, avšak s dílnou jsme nebyly spokojeny. Sestra shodou okolností jela s přítelem na dovolenou na Bali v době, kdy jsme zvažovaly šít jinde. Tam objevila naši teď již stálou švadlenku. Bali je světovým leadrem v oblasti koupací módy. Mají nejkvalitnější materiály, stroje a kvalifikované lidi na šití. Je to sto a jedno, a ne nadarmo tam šijí všechny světové značky plavek, a tím myslím značky jako Fae Swim, Halla Halla apod.
Hana: Kvalita, výběr, možnosti – tohle všechno bylo na Bali lepší, překvapivě cena je zde vyšší, ale nám to za to stojí. Přesunutí výroby samo o sobě náročné nebylo, jelikož jsem tu tehdy byla rok a měla jsem na vše čas, ale zjistit veškeré informace od dopravy po všechny právní věci, aby bylo vše v pořádku, bylo náročnější.
Staráte se obě ve vaší firmě o všechno, nebo máte práci rozdělenou? A zvládáte to stále samy, nebo už máte kolem sebe tým lidí?
Jana: Práci máme rozdělenou, hlavně když je Hanča v cizině. Já se věnuji více „fyzické práci“ s plavkami a ona té digitální části. Když je v Česku, děláme vše spolu. Avšak co se týče rozhodování nebo navrhování, na tom se podílíme vždy obě spolu.
Hana: S HANAJANA nám pomáhá přítel, který se nám stará o web, a máme také několik brigádníků, kteří nám pomáhají s balením. A občas poprosíme o pomoc také nějakého člena rodiny či dobrou kamarádku.
Není občas náročné podnikat se sestrou? Měly jste spolu od malička hezký vztah?
Jana: Se sestrou jsme měly vždy pěkný vztah, akorát tam byl devítiletý rozdíl. Řekla bych jen asi, že začátky podnikání byly pro nás dvě nejtěžší. Bylo náročné se sladit. Mně bylo 18 a moje priorita byla střední škola, brigády a maturita. Sestra ty začátky měla se mnou těžké – byla jsem ještě dítě, které si ani neuvědomovalo, co vést značku obnáší. Naštěstí jsme spolu vše zvládly, naučily jsme se, jak spolu komunikovat, a podnikání se stalo pro nás primární věcí. Teď jsem stoprocentně sladěné, ani nemusíme říct nahlas, co si která myslí, protože to víme. Máme jednotný vkus, takže se ohledně kolekcí, látek a podobně nikdy nedohadujeme.
Hana: Se sestrou jsme začaly vycházet skvěle, až když mi bylo 23 a jely jsme na společnou dovolenou do Bulharska – tam jsme se velmi sblížily. Předtím jsem ji brala jen jako mladší ségru.
Nosíte už jenom vlastní plavky, nebo občas nakoupíte i u konkurence? Máte nějaké oblíbené značky nebo návrháře?
Jana: Od doby, co jsme založily vlastní značku plavek, nosíme pouze naše. To by přeci postrádalo smysl nosit cizí, když si vždy naše designy tak vypipláme. Kromě toho jsme si udělaly i kolekci spodního prádla a věcí na cvičení, takže chodíme oblékané od hlavy až k patě převážně jen v HANAJANA.
Hana: Vždy kroutím hlavou, když vidím nějakou majitelku plavek nosit cizí značky – nepůsobí to na mě dobře. Jiné plavky na sobě mám pouze při hledání inspirace. Samozřejmě jsme zkoušely také plavky od konkurence nebo když nám někdo zkopíruje střih, ale k tomu se raději nebudu vyjadřovat. (smích)
Hanko, ty na Bali částečně žiješ. Co se ti tam líbí a je něco, co ti naopak vadí?
Hana: Líbí se mi, že jsou tady všichni šťastní, přátelští. Místní lidé toho nemají moc, ale jsou vděční. Poznala jsem tu také spoustu inspirativních lidí, ten mindset je tady prostě úplně jiný. Nelíbí se mi, že je tady plno turistů, kteří se neumí chovat. Bohužel se tady také hodně staví a Bali se rychle mění, což je škoda.
Jano, chtěla bys žít na Bali také? Jak často za sestrou jezdíš?
Jana: Za sestrou bohužel nejezdím často, jelikož jsem nedávno teprve dostudovala po pěti letech vysokou školu, během které jsem byla v pěkném zápřahu. Do toho když je sestra v cizině, mám na starost veškeré dění plavek v Česku, takže tato kombinace mi neumožňovala vycestovat na delší časové období. Nyní mám již po škole, takže se na Bali opět chystám, a to i se sestrou, avšak pouze jako návštěvník. Já jsem v Česku spokojená s partnerem, milujeme naši přírodu. I když nikdy neříkám nikdy.
Hanko, tvůj přítel, který vám pomáhá s podnikáním od začátku, je z Francie. Jak zvládáte kombinovat společný život mezi Českem, Francií a Bali?
Hana: Můj život je sbalený v kufrech. Pendlování je náročnější, kdysi mi to vadilo, že nejsem usazená jako všechny moje kamarádky. Nyní v tom ale vidím výhodu. Nenudím se a užívám si to nejlepší z každého místa. Náš život je jedno velké dobrodružství.
Jano, z tvých sociálních sítí víme, že chystáte se snoubencem svatbu. Jak probíhají přípravy? Prozradíš nám, zda bude svatba v Česku, nebo někde v zahraničí?
Jana: Přípravy jsou v plném proudu, jelikož termín máme už 22. června, takže kolem toho řešíme dost věcí. Svatba bude tradiční v České republice v našem rodném městě v přítomnosti rodiny, nejbližších přátel a našeho pejska, francouzského buldočka Huga. Už se moc těšíme.
Jak nejraději trávíte volný čas, když se zrovna nevěnujete své značce?
Jana: Já ráda sportuji, miluji turistiku, brusle, plavání, prostě veškerý pohyb. Taktéž jsme si s partnerem našli novou zálibu v malování. Jindy, když chci více oddechu, tak ráda čtu a koukám na korejské seriály, jelikož jsem pár let zpět propadla korejské kultuře.
Hana: Na Bali surfováním, to je moje velká závislost. Loni jsem si dovezla sedm stehů na hlavě jako suvenýr a nyní surfuji pouze s helmou. A jsem snad jediná, kdo ji má. V Česku se věnuji hlavně rodině – se sestrami děláme různé aktivity a trávíme spolu hodně času.
Máte nějaké sny a cíle do budoucna pro značku HANAJANA? Jaké plavky by nám letos v létě neměly chybět?
Jana: Cíle máme vysoké, což si myslím, že je skvělé. Chceme se s naší značkou neustále posouvat. Určitě by vám neměly chybět jedny z našich bestsellerů, ať už černé, červené, nebo vlajkové batikované plavky. Využít můžete slevový kód GRAPESMAG a zaplatit o 20 % méně.
Hana: Rády bychom HANAJANA dostaly do zahraničí – mít plavky v nějakém koncept store u moře by byl sen. Chceme také rozšířit nabídku oblečení. Rozhodně by vám neměly chybět naše jednodílné plavky Tatiana a batika.
$content$