Neděle 21 duben, 2024
„Autenticita hraje na sociálních sítích velkou roli,“ říká Štěpánka Zaspalová
Fotografie: Se souhlasem Štěpánky Zaspalové
INTERVIEW

„Autenticita hraje na sociálních sítích velkou roli,“ říká Štěpánka Zaspalová

Ať už na TikToku, nebo na Instagramu, Štěpánka Zaspalová inspiruje mladé lidi prostřednictvím sociálních sítí. Mladá a krásná tvůrkyně obsahu se nebojí otevírat ani témata, která jsou tabu, a svou upřímností si dokázala vybudovat silnou základnu sledujících. Jaký je život veřejně známé osoby? Jak řeší komentáře haterů? A co ji momentálně dělá šťastnou?

Jak by ses představila někomu, kdo tě nezná?

Jmenuju se Štěpánka Zaspalová a jsem tvůrcem na sociálních sítích. Můj content je především o životním stylu, fashion a fitness. Snažím se, aby se holky cítily lépe ve svém těle. Snažím se být co nejvíc autentická a ukazovat, že nikdo není dokonalý.

Pamatuješ si, kdy a proč sis založila Instagram?

Bylo to někdy v roce 2013, kdy jsem začala chodit do městské školy a chtěla jsem zapadnout. V tu dobu by mě samozřejmě ani nenapadlo, že my mě Instagram mohl někdy živit.

Jaká tedy byla tvá očekávání? Myslela sis někdy, že s někdy staneš tím, kým jsi dnes?

Ze začátku určitě ne. Bylo mi 13 a nad něčím takovým jsem ani nepřemýšlela. Ale pamatuju si, že někdy kolem roku 2016, kdy mi bylo 16 let, jsem říkala, že budu jednou známá na Instagramu. Ani nevím, jak mě to napadlo. (smích)

Na sociálních sítích jsi velmi upřímná a otevřená a nedělá ti problém otevírat ani tabuizovaná témata. Myslíš, že právě tvá upřímnost ti pomohla vybudovat si tak silnou základnu sledujících?

Určitě. Autenticita hraje na sociálních sítích velkou roli, lidi se dokáží ztotožnit s vašimi problémy a chtějí s vámi také sdílet ty své. Lidi v této době moc nemusí “dokonalost”, která samozřejmě neexistuje.

Baví mě na Instagramu ukazovat svoji pravou stránku. Zejména holky chtějí vidět, že opravdu nikdo není dokonalý a že si ze sebe umím udělat srandu. Tímto způsobem jsem si začala budovat vazby. Sledující na Instagramu beru jako takovou velkou skupinu přátel a jsem vždycky šťastná, když je můžu někde potkat.

Fotografie: Se souhlasem Štěpánky Zaspalové

Nedá nám to, abychom nezmínili tvůj vztah s Lišákem. Bylo těžké vyrovnat se s veřejným rozchodem?

Určitě je to něco, co v těch těžkých chvílích v žádném případě nechcete řešit… I z toho důvodu jsme docela dlouho čekali, než jsme šli s verdiktem ven. Není nejpříjemnější, když vám to lidi potom neustále připomínají.

Ale! Někdo vám řekne, že nechápe, proč se rozchody rozebírají a tahají na sociální sítě, ale vzhledem k tomu, že na sítích téměř žijeme náš život, sdílíme radosti, tak k tomu patří i vztah. I přesto, že jsme o rozchodu vydali video na YouTube, přidali příspěvek na Instagram, několikrát jsem to zmínila ve Stories, i teď po 8 měsících se najdou lidi, co v komentářích nechápou, proč nejsme spolu. Umíte si představit, jak by to vypadalo, kdybychom ten rozchod na sítě netahali? (smích)

Momentálně tvoříte pár s Betkou. Jak na váš vztah reagovalo okolí?

Věděla jsem, že nové veřejně vztahy, zvlášť po veřejném rozchodu, nebývají nejlépe přijímané. V době, kdy se Honzi rozešel se Sárou a po tři čtvrtě roce dal ven vztah se mnou, strhla se lavina ošklivých komentářů na moji osobu a v tu dobu, kdy jsem nebyla ještě ostřílená na sítích, jsem to snášela opravdu špatně.

Nechtěla jsem, aby Betty zažila to stejné, proto jsem se dlouho rozmýšlela, zda s tím jít vůbec ven. Potom jsem si řekla, že mám na Instagramu velkou část svého života, do kterého patří i ona. Kupodivu jsem za celou dobu od vyjádření zaznamenala tolik ošklivých komentářů, kolik bych spočítala na jedné ruce. Možná je to tím, že dvě holky ve vztahu jsou v poslední době o něco oblíbenější, anebo také tím, že na mně lidi vidí, že jsem sama sebou a opravdu šťastná. Těžko říct.

Jaký je rozdíl mezi vztahem s mužem a vztahem se ženou?

Nedávno jsem nad touhle otázkou spekulovala, protože jsem na ni odpovídala na Instagramu. Vždy jsem si myslela, že vztah s mužem je vyrovnanější a harmoničtější než se ženou, vzhledem k tomu, že dvě ženy v domácnosti jsou jako “dvě slepice v jednom kurníku,” ale došlo mi, že nezáleží na pohlaví, ale na charakteru těch osob. Já jsem vyloženě nekonfliktní člověk, ale zažila jsem toxicky vztah jak s mužem, tak se ženou. Jeden z rozdílů ale určitě vnímám – tu energii a napojení mezi ženami. Ty se lépe chápou, rozumí si, protože většinou ví, co ta druhá chce, zatímco muži nám ženám často nerozumí. (smích) Všechno je to takové intenzivnější jak po citové stránce, tak po sexuální.

Co je podle tebe základem pro pevný a dlouhodobý vztah?

Jednoznačně komunikace, důvěra, vzájemný respekt a dobrý sex. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Štěpánky Zaspalové

Setkáváš se i s negativní zpětnou vazbou nebo komentáři? Jak řešíš hatery?

Překvapivě moc ne. Výjimečně se objeví nějaký spekulant, kteří řeší například můj styl oblečení, což je to poslední, co by mě rozhodilo, protože jsem si sebou, co se týče oblečení, jistá a skinny jeans nejsou moc pro mě. Nedávno jsem pod jednu fotku dostala 3 komentáře, ve kterých stálo, že vypadám jako “transka”. To mě na sekundu nechalo na pochybách. (smích) Občas přistane komentář typu: “Jsem jediná, komu se ona vůbec nelíbí?” V takových komentářích cítím strašnou zášť, komplexy a nespokojenost. V tuhle chvíli je mi těch lidí upřímně líto, protože musí být strašně nešťastní…

Je něco, co bys se světem nesdílela?

Možná nějaké velké intimnosti, i přesto, že jsem hodně sdílný a otevřený člověk, a věci, které by mohly nějak negativně ovlivnit mladé lidi. Každému musí být jasné, že i já někdy popiju a dělám blbosti s přáteli, ale nechci tímto směrem inspirovat mladé sledující.

Na Instagramu máš sice velkou základnu sledujících, sociální sítě ale mohou mít i odvrácenou tvář. Jaké vnímáš pozitivní a negativní stránky?

Někdo může vnímat jako negativní stránku to, že nejsem nikde inkognito – kamkoliv jdu, osloví mě lidi o fotku nebo si chtějí popovídat. Já to mám ráda, protože miluju lidi a miluju se seznamovat s lidmi. Navíc mi to dodává energii a ukazuje, že to, co dělám, má smysl. Ale samozřejmě je to někdy i moc a občas bývá člověk sociálně vyčerpaný. Je mi to nepříjemné ve chvílích, kdy se cítím nejhůř na světě, stane se mi něco špatného, nemám svůj den a jdu kamkoliv s tím, že vím, že na mě lidi budou ukazovat prstem. Zvlášť mladí kluci dokáží být neslušní, pořvávat na mě, když se jen snažím jako obyčejný člověk čekat na vlak nebo se najíst. Ale miluju svoji práci a neměnila bych! Nehledě na obrovskou škálu výhod, se kterými se moje práce pojí – přes spolupráce nebo třeba lístky na různé akce, kam bych se normálně nepodívala.

Tématem, které se často řeší, je tělo a porucha příjmu potravy se nevyhnula ani tobě. Jaký máš vztah k jídlu dnes?

Vztah k jídlu se mi změnil ve chvíli, kdy se mi změnil vztah k sobě samotné. Dřív jsem se sama sobě líbila jen ve chvíli, kdy mi byly vidět břišáky. Ale můj “ideál” se otočil o 360 stupňů a pustila jsem si do hlavy to, že klidně i mít bříško je sexy. Došlo mi to ve chvíli, kdy mi to řekl člověk, kterého jsem milovala. A proto se to snažím říkat i já, jakožto člověk, kterého mají sledující nějakým stylem rádi.

Jídlo miluju, protože se díky němu postupně dostávám k tomu mému “ideálu”. A od té doby, co jsem si začala vařit, to nabralo úplně jiné obrátky. Je fajn si s láskou uvařit něco, co vám fakt chutná, a ještě to s láskou sníst! (smích)

Fotografie: Se souhlasem Štěpánky Zaspalové

Můžeš tedy říct, že jsi se sebou spokojená?

To sice nemůžu, ale můžu říct, že jsem na velmi dobré cestě! Jsou samozřejmě dny, kdy se necítím nejlíp, ale dokonce jsou i dny, kdy jsem na sebe pyšná, a to jsem si dřív ani neuměla představit. Důležité je totiž začít se svojí vnitřní krásou a kvalitami. Ten zevnějšek přijde sám. Anebo ho můžete v určité míře změnit. Charakter člověka nezměníte a je fajn vědět, že jste dobrým člověkem.

Čeho si na sobě nejvíc vážíš?

Dobrého srdce.

To, že se o sebe staráš, je vidět. Jak se udržuješ ve fyzické i duševní pohodě?

Fyzická a mentální pohoda se sebou velmi úzce souvisí. Tím tajemstvím je, že jsem se rozhodla dojít si ke spirituálně založenému člověku, který mě nasměroval a řekl mi, kam se má moje energie ubírat. Celý život jsem sice podvědomě věděla, kde je moje místo, ale měla jsem tendence to zpochybňovat. Potřebuji dělat něco kreativního, což mě obrovsky nabijí a dostává mě to do mentální pohody. A pokud mám klidnou hlavu, cítím se dobře uvnitř, je mi fajn i fyzicky. Samozřejmě, že velkou roli v tom hraje i fitko, kde neustále posouvám svoje hranice.

Není nic lepšího než vědět, že jste pro sebe udělali něco dobrého. Může to být fitko, dobré jídlo, namazání se samoopalovákem, udělání si skincare, dokončení práce, pomoc někomu… Jít spát s tím, že budete další den zase o maličko lepším člověkem, je nenahraditelné.

Z tvého Instagramu je zřejmé, že je pro tebe důležitý pohyb a cvičení. Jaký druh cvičení preferuješ?

Miluju fitko a zvedání těžkých vah. Těžkých vah v porovnání s mými 158 cm. (smích) Ale jsou různá období, kdy mě to nebaví, a to je úplně normální. V tu chvíli se snažím pohyb vyřešit jinak – procházkami nebo nějakým jiným sportem. Důležité je se do ničeho nenutit, aby si člověk třeba to fitko nezprotivil.

Fotografie: Se souhlasem Štěpánky Zaspalové

Máš nejaké rituály, bez kterých si nedokážeš představit svůj den?

Bez skincare a procházek se psem. Zbytek jedu na pocit – jsem hodně spontánní a dělám to, co zrovna cítím jako to nejlepší.

Mnoho mladých žen tě žádá o tipy a rady a jsi pro ně velkou inspirací. Co podle tebe dělá z člověka dobrého influencera?

Je potřeba k tomu přistupovat s pokorou. Uvědomit si, že máte možnost ovlivnit opravdu velkou spoustu mladých lidí jak pozitivním směrem, tak i negativním. Brát spolupráce s rozvahou a být si jistý tím, že to, co svým sledujícím radíte, je to nejlepší, co můžete. Důvěru si budujete dlouho a pověst je jenom jedna.

Já si dávám určitě pozor na to, abych do konce života zůstala pořád stejně laskavá a nápomocná a nijak mě ty sociální sítě nepohltily. A z profesního hlediska je určitě důležitá kontinualita a originalita.

Působíš jako velmi pozitivní osoba. Co tě momentálně dělá šťastnou?

Dokonalý vztah, zdravá a šťastná rodina, pes, každý malinký úspěch. Nabijí mě i krásné zpětné vazby od lidí ve zprávách. Ale každý má nějaký ten splín.

Je nějaké motto nebo mantra, kterou se řídíš?

Řídit se srdcem. Nikdy jsem nebyla moc realista a racionální člověk a rozhodnutí hlavou u mě nikdy nedělalo dobrotu. Chovejte se k lidem tak, jak byste chtěli, aby se chovali oni k vám. To je další motto, na které myslím.


Instagram | YouTube | TikTok

Napsat komentář