Pondělí 22 duben, 2024
„Jednou bych si přála vyrobit z betonu alespoň metr vysokou vázu a velkou ženskou bustu,“ prozrazuje Jana Pelíšková
Fotografie: Se souhlasem Jany Pelíškové
INTERVIEW

„Jednou bych si přála vyrobit z betonu alespoň metr vysokou vázu a velkou ženskou bustu,“ prozrazuje Jana Pelíšková

Jmenuje se Jana Pelíšková a svou malou značku “V betonovém pelíšku” založila při studiu vysoké školy s ekonomickým zaměřením a práci na zkrácený úvazek. Momentálně zkouší efektivně skloubit práci na plný úvazek se svým oblíbeným koníčkem a podnikáním zároveň. Tvořením výrobků z betonu dělá radost nejen sobě, ale především milovníkům minimalistického designu. Jak probíhá navrhování designů a samotná výroba? A jaké novinky chystá Jana v letošním roce?

Jaké byly začátky tvého vysněného podnikání?

Ještě nedávno jsem byla malé ustrašené klubíčko, které se bálo vyjít ze své komfortní zóny, a když mu něco nešlo, okamžitě to vzdalo. Skočit po hlavě do podnikání toho hodně změnilo. Nejen, že jsem se naučila být trpělivá, ale zároveň si poprvé v životě jdu tvrdě za tím, co chci. Opravdu jsem se v této činnosti našla a ač to nebylo a není jednoduché, nelituji ani minuty, kterou jsem do toho vložila. Odměnou je mi nádherný pocit, který mám díky spokojeným zákazníkům. Každá jejich zpráva či zaslaná fotka mě dělá šťastnou.

Tvoření dekorativních výrobků z betonu je netradiční. Jak jsi přišla zrovna k tomuto materiálu?

Celý nápad byl a je komplexnější, ale zatím si ho nechávám pro sebe, protože doufám, že se mi jednou povede uskutečnit i ten zbytek. Beton pro mě byla rychlá a přirozená volba.  Miluju na něm to, že nemusí být jen surový a hrubý, jak se od něj očekává, ale dají se z něj vykouzlit něžné a hladké výrobky. Navíc je nadčasový, elegantní a hodí se do každého interiéru, takže pro mě jasná volba materiálu pro výrobu bytových doplňků a dekorací.

Jaký návrh byl tvým prvním? 

Začínala jsem drobnějšími výrobky, které se snadno vyráběly a skladovaly, což pro mě bylo důležité, protože jsem betonovala doma v obýváku. Konkrétně se jednalo o podtácky a malé svícny. Postupně jsem se pouštěla do složitějších a větších kousků, které už byly na výrobu náročnější.

Fotografie: Se souhlasem Jany Pelíškové

Na Instagramu popisuješ, že byla práce s betonem zpočátku velmi složitá. Jak dlouho ti trvalo najít ten správný grif, aby výrobky vypadaly dle tvých představ? 

To ano, než jsem vychytala správně poměry a složky tak, aby byla finální podoba výrobků podle mých představ, stálo mě to hodně nepovedených pokusů, času, peněz a taky dost ztracených nervů. (smích) Snažila jsem se vybírat co nejekologičtější suroviny a ideálně od lokálních značek, takže jsem byla ve výběru trochu omezená. Zároveň musím říct, že mě překvapilo, jak málo informací lze na internetu dohledat. Většinou na mě skákaly články ohledně betonování podlahy, což vyžaduje trochu jiné postupy a podmínky než lití betonu do forem. Asi budu muset internet obohatit o své zkušenosti. Celý proces testování trval přibližně rok, ale stálo to za to.

Výroba každého kousku je jistě časově náročná. Popsala bys, jak celý proces přípravy probíhá? 

Celý proces výroby je poměrně zdlouhavý. Krásné na něm je to, že mi každý výrobek projde rukama hned několikrát. Všechno začíná namícháním betonové směsi, která se pak vylévá do forem. Trvá přibližně 48 hodin, než výrobek z formy vytahuji. Právě čekání bylo ze začátku snad to nejnáročnější, protože jsem bývala hodně netrpělivá, na což už několik výrobků doplatilo. Pak následuje broušení, namáčení, schnutí, impregnování, lepení korku a u některých výrobků i lakování. Než tedy dosáhnu finální podoby výrobku, zabere mi to něco přes týden. Za zmínění však stojí, že výrobek nabývá své konečné pevnosti až po nějakých dvou týdnech. Než vyšlu produkt do prodeje, vždy trpělivě čekám, abych měla jistotu, že se výrobku po cestě nic nestane.  

Na tvém webu najdeme rozmanité kousky. Kde bereš neustálou inspiraci? 

Inspiraci čerpám všude kolem sebe. U většiny výrobků jsem přemýšlela nad praktičností, tvořila jsem tedy produkty, o kterých jsem věděla, že je doma využiji. Základem jsou praktické podtácky, minimalistické dekorace, elegantní květináče a vázy. Častokrát mi vnuknou nový nápad i sami zákazníci, se kterými se o tom snažím aktivně bavit a zajímat se, jaké novinky by ocenili.

Jaký výrobek je nejnáročnější na výrobu? 

Aktuálně určitě květináče a váza, protože oproti ostatním výrobkům vyžadují speciální ošetření, kvůli kterému trvá proces výroby o něco déle.

Fotografie: Se souhlasem Jany Pelíškové

Co bys ráda z betonu vyrobila, ale zatím jsi nenašla odvahu? 

Jednou bych si přála vyrobit alespoň metr vysokou vázu a velkou ženskou bustu. Zatím si na to ale netroufám, protože už jen to, že tvořím v malém bytě, beru jako takovou malou překážku. Věřím však, že se do toho rozhodně jednou pustím a bude to pecka!  

Můžeme všechny tvé návrhy vidět na webu nebo máš i takové, které si vytvoříš exkluzivně pouze pro sebe nebo své blízké?

Nene, přiznám se, že zatím jsem nic takového nezrealizovala, protože výroba nového unikátního výrobku je hodně časově i finančně náročná, a proto pracuji jen na novinkách do svého sortimentu či na případných zakázkách, což vlastně pokrývá veškerá přání mého okolí. Neplánuji tedy tvořit jiné exkluzivní kousky.

O jaké produkty je největší zájem? 

Rozhodně o medvídky a oválné podtácky. Snad každá objednávka obsahuje alespoň jeden ze zmíněných výrobků, takže už jsem jich prodala několik desítek. Medvídci jsou takovou roztomilou drobností, která vykouzlí úsměv na tváři. Všimla jsem si, že se jedná o velmi oblíbený dárek pro blízké, čemuž se vůbec nedivím, jelikož jsem jich sama také ve své rodině pár rozdala, a vždy z nich měl každý velkou radost. Oválný podtácek je zas taková klasika, která by doma neměla nikomu chybět.

Je možné objednat výrobky na zakázku podle vlastních návrhů?

Pokaždé mám velkou radost, když se mi zákazník ozve se svým originálním kreativním nápadem. Každé přání se snažím realizovat, ale bohužel to není vždy v mých možnostech. Určitě ale stojí za zkoušku mi napsat. Ve většině případů se povede najít řešení.

Fotografie: Se souhlasem Jany Pelíškové

Jak často vytváříš nové designy?

Na novinkách se snažím ustavičně pracovat, takže zatím to u mě vždy vypadá tak, že jednu novinku vydám a hned začnu pracovat na další, anebo pracuji rovnou na větším množství nových výrobků, které pak postupně pouštím do světa. Jen v období od listopadu do prosince mám od tvoření novinek pauzu, protože jsem ráda, že stíhám plnit vánoční objednávky. 

Na jaké novinky se můžeme těšit v letošním roce? 

Aktuálně pracuji na novém podtácku, dekoraci a váze. Tyto kousky vydám už v první polovině roku. Následovat by měly svíčky v betonovém pelíšku, mísa a samozřejmostí budou i nějaké sezónní dekorace.

Uvažovala jsi o kamenném obchodě, kde bys své produkty prodávala?

Mé výrobky je již možné zakoupit v jednom kamenném obchůdku. K němu se postupně pravděpodobně přidají další dvě podobná místa, ale nic dalšího prozatím neplánuji.  

Kde přesně mají zájemci možnost si prohlédnout ukázku výrobků naživo? 

Zákazníci si mohou mé výrobky naživo prohlédnout a zakoupit zatím pouze v Srcofce, což je krásný kamenný obchůdek ve Strakonicích. Můj beton tam hezky zapadá, jelikož se prodejna zaměřuje na české ručně vyráběné produkty. Mám ale rozjednané ještě další dvě místa s podobným konceptem. Těším se, až uvidím své výrobky v různých městech. 

Čemu se ještě kromě tvoření z betonu věnuješ?

Kromě tvorby betonových výrobků moc ráda fotím, učím se španělsky a zajímám se o marketing a přírodní kosmetiku. Miluji asijskou kuchyni, minimalismus a jsem kočkomil. Kromě toho moc ráda chodím na procházky do lesa, jednou za čas si zacvičím jógu nebo jen tak relaxuji u Netflixu, a to ideálně se skleničkou vína v horké vaně. (smích)


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář

  • Jan 02.18.2023 at 13:43

    Po roce výroby betonu by bylo vhodné vědět, že beton své konečné pevnosti rozhodně po 12 týdnech nezíská.