Pátek 22.11.2024
„Spousta žen si myslí, že když budou umývat vlasy častěji, tak je poničí,” říká Kateřina Stegmannová
Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Stegmannové
INTERVIEW

„Spousta žen si myslí, že když budou umývat vlasy častěji, tak je poničí,” říká Kateřina Stegmannová

Kateřina Stegmannová předává sledujícím na Instagramu s humorem svým vlastním kromě tipů na recepty a kosmetiku také rady, jak docílit co nejkrásnější hřívy. Každý, kdo zamíří na její profil, načerpá množství inspirace a také si zaručeně zlepší náladu. Jelikož je Kateřina specialistkou na melíry a zdravé vlasy, zjišťovali jsme, jak o svou korunu krásy správně pečovat. Podle čeho zvolit produkty pro péči o vlasy? Mohou se přes noc lámat? A jak často je umývat?

Jakých největších hříchů se při péči o vlasy dopouštíme?

Časté používání žehličky, kulmy nebo suchého šampónu. Používání starého nebo nekvalitního fénu, který zbytečně přepaluje vlas. Méně časté mytí. Vlasy se musí umýt minimálně dvakrát do týdne. Spousta žen si myslí, že když si budou umývat vlasy častěji, tak si je poničí. To není pravda, jelikož pokožku a vlasy narušuje právě usazená nečistota, tedy zbytky suchého šamponu, stylingu a běžné nečistoty. Čistá pokožka je základ, protože ze zdravé pokožky rostou zdravé vlasy. 

V obchodech je dostupné množství přípravků na vlasy rozdělených podle typu pokožky, porozity vlasů, účinku a podobně. Co bychom, podle tebe, měli brát před koupí vlasové péče v potaz?

Nejlépe si nechat poradit u odborníka. Váš kadeřník by měl nejlépe vědět, co přesně vyhovuje vašim vlasům a pokožce. Pro tipy také sledujte můj profil, kde se snažím lépe informovat o tom, jak vše funguje, nebo radím, do jakých produktů se vyplatí investovat. 

Je nutné používat všechny přípravky od stejného výrobce?

Běžná péče se může libovolně kombinovat. Je naprosto normální, že mi sedí něco od jedné značky a něco od druhé.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Stegmannové

Je nutné průběžně střídat značky šamponů a produkty, aby si vlasy nezvykly?

Není to ani tak o tom, že by si vlasy na produkty zvykly. Produkty by se měly střídat podle stavu vlasů a pokožky. V létě je máme mnohem sušší než v jiném ročním období, proto je potřeba sáhnout po více regeneračních produktech, abychom vlasům doplnili hydrataci. Dále podle hormonálního stavu. Například při PMS se vlasy rychleji mastí, proto je vhodné zvolit naopak méně regenerační šampon, aby vlasy zbytečně nezatěžoval. Musíme brát v potaz i to, že některé usazeniny klasický šampon nedokáže odstranit, a to třeba usazeniny z kovů, proto je nutné do rutiny zařadit i čisticí šampon. Je tedy zcela normální a potřebné mít několik produktů, které střídáme podle stavu vlasů a pokožky.

Jak často bychom si měli umývat vlasy, používat kondicionér, masku a olejíčky?

Vlasy si musíme umýt minimálně dvakrát do týdne. Vždy použít také kondicionér a je fajn zařadit i tepelnou ochranu. Další produkty už si zvolí každý sám, jak mu to vyhovuje. Opět je ideální si nechat poradit od odborníka.

Jak správně postupovat při péči o vlasy?

Používat kvalitní produkty, eliminovat přepalování vlasů, eliminovat produkty, které ucpávají pokožku a vlasy, také si nechávat pravidelně zastřihovat vlasové konečky.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Stegmannové

Je nutné vlasy po každém mytí fénovat?

Úplně na rovinu, já si vlasy v létě skoro vůbec nefoukám, ale nemám problematickou pokožku a mám je suché za půl hodiny i bez foukání. Když si je nechám pouze volně uschnout, tak se mi rychleji zmastí a nemám je tak hezké oproti tomu, když si je vyfoukám alespoň pomocí vlažného vzduchu. V dalších ročních obdobích vždy foukám.

Pokud máte problematickou pokožku, tak právě vlhkost je problém a může zhoršovat její stav. Nejhorší je jít spát s mokrou hlavou, v tomto případě doporučuji vlasy vždy vyfoukat. Vlastně to doporučuji všem a vždy. Ale zase musíme to brát tak nějak normálně. Když vím, že mám pokožku v pořádku a občas si nechám mokré vlasy, žádný problém se neděje, tak „vo co gou”, že. (smích)

Jakým způsobem chránit vlasy před lámáním během spaní?

Zdravý vlas se nemůže lámat. Pokud se to děje, tak je potřeba s tím začít něco dělat. A je úplně jedno, jestli je noc, nebo den. Jedním z velkých mýtů je, že se vlasy lámou během spaní. Pokud je vlas v tak špatném stavu, že se ulamuje, tak se to děje i přes den, a to třeba při česání nebo u jakékoliv manuální činnosti s vlasy.

Pomohou k růstu vlasů a zvýšení jejich kvality vitamíny, speciální péče a strava?

Největší zlepšení kvality vlasů jsem zaznamenala po tom, co jsem zlepšila životosprávu, tedy v momentě, kdy jsem začala pořádně jíst a dbala, aby moje strava byla pestrá. Vše má nějaký význam, ale když celý můj jídelníček je jedna velká tragédie, tak to určitě nezachráním tím, že si koupím gumídky nebo koktejl. Neříkám, že to nemá smysl, ale když chci dosáhnout výsledků a změn, musím problém řešit komplexně.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Stegmannové

Co dělat, abychom zmírnili vypadávání vlasů?

Jíst kvalitní pestrou stravu, eliminovat chemické a tepelné zásahy do vlasů, dodržovat zastřihování konečků a najít příčinu vypadávání. Například když je vypadávání způsobeno stresem, tak je dost možné, že vlasy přestanou padat právě zklidněním a redukcí stresu. U hormonálních změn, například při těhotenství, porodu a podobně, se bohužel nedá dělat vůbec nic, jen čekat, než to přestane. 

Jakou vzpruhu dopřát vlasům po letní dovolené, kdy jsou namáhány slunečními paprsky a slanou vodou?

Použít více regeneračních produktů. Zajít si na nějakou fajn kúru v salónech.

Jakým vlasovým trendům se snažíš vyhýbat a proč?

Barevným kolotočům na hlavě. Už jsem na to asi stará. (smích)

Přišla k tobě někdy klientka s tím, že chce spravit účes, který si zkazila sama doma neodborným barvením nebo špatným výběrem kadeřníka? Jak na to reaguješ? Jak dlouho trvá, než se vlasy vrátí zpět do původního stavu?

Úplně v pohodě. Jednou s tím nemám problém, ale pokud se to opakuje, tak takovou klientku už víckrát nepřijmu. Je to naprosto lidské. Jenže je rozdíl, když si třeba doma zkusím nehty nebo spálím vlasy. Někdy se to dá opravit hned, jindy to trvá 1 až 3 roky. Záleží, jak moc se ten domácí „Picasso” spálil. (smích) U vlasů jsme limitovaní růstem, tedy poničené vlákno musí vyloženě odrůst.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Stegmannové

Doporučila bys přírodní barvení vlasů, například hennou?

Ne. Já jsem tým chemie. Po přírodním barvení mám špatné zkušenosti při zesvětlování vlasů.

Jak zkrotit malé baby vlásky a docílit uhlazeného účesu bez použití přípravků, které vlasy pouze umastí?

Já je neřeším. Po porodech jich mám tolik, že už jsem si na ně zvykla. Hlavně neustálé každodenní krocení stylingovými produkty není fajn na kvalitu vlasů a pokožky. Jediné, co mohu poradit, je nefoukat vlasy v předklonu, jelikož pak dochází k velkému objemu od hlavy, což je sice fajn, ale ne u vlasů, které mají 3 cm. Ty se zbytečně zvednou a pak trčí. 

Jaký největší mýtus týkající se péče o vlasy jsi slyšela?

To, že časté mytí ničí vlasy. Úplná hloupost!

Jak ty sama pečuješ o vlasy? Prozradila bys nějaké osvědčené tipy a triky?

Kvalitní strava a vlasové produkty. Dále se snažím vlasy co nejméně ničit chemicky, vždy je pravidelně zastřihávám a eliminuji tepelné zásahy. Foukám skoro pokaždé pouze vlažným vzduchem. 

Existuje něco, co jsi dřív dělala během péče o vlasy špatně a dnes se nad tím pozastavuješ?

Určitě. Například to, že jsem nestřídala produkty podle stavu vlasů a pokožky.


Instagram | Instagram

Napsat komentář

  • Raja Luthriela 19.12.2023 v 20:04

    Tohle byl velice přínosný článek. Především to, že by měl člověk střídat produkty podle aktuálního stavu pokožky, jsem třeba nevěděla. I když já si ani nikdy nevšimla, že by se mi nějak pokožka měnila. I když je pravda, že v létě se mi vlasy zmastí za tři dny a z zimě za dva.