Úterý 10.09.2024
„Ke štíhlé a zdravé postavě se lidé musí projíst,” vysvětluje Lenka z Life Food Travel
Fotografie: Se souhlasem Lenky Nývltové
INTERVIEW

„Ke štíhlé a zdravé postavě se lidé musí projíst,” vysvětluje Lenka z Life Food Travel

Když se Lenka Nývltová rozhodla založit blog “Life Food Travel”, chtěla zde sdílet převážně své zážitky a zajímavá místa, která objevovala během cestování po Evropě. Nyní se svými sledujícími sdílí spíše tipy na zdravé recepty a vyvážené stravování. Sama si prošla řadou diet a našla si novou cestu k jídlu. Je zastánkyní holistického přístupu k výživě, a o své rady se dělí nejen se čtenáři blogu, ale dříve i s návštěvníky kurzů a přednášek, které pořádala. Čemu se Lenka snaží během stravování vyvarovat? Jsou diety opravdu užitečné? A jak se cítit ve svém těle dobře?

Jakých chyb se podle tebe lidé ve stravování nejčastěji dopouštějí?

Nejčastěji se setkávám s různými striktními dietami, které vedou k tomu, že člověk málo jí a k tomu hodně cvičí. Obecná představa o hubnutí je většinou taková, že člověk by neměl nic jíst a extrémně se hýbat. Těžko se lidem vysvětluje, že ke štíhlé a zdravé postavě se musí projíst. Bohužel tomu moc nepřidává, že někteří výživoví poradci a trenéři nastavují jídelníčky kaloricky velice nízko a lidé jim věří, i když se necítí dobře.

Lidé také mají pocit, že potřebují speciální proteinové potraviny či doplňky stravy, což je ve většině případů mylné – já kladu důraz na základní potraviny a jejich kvalitu. Místo proteinových pudingů doporučím raději tvaroh.

Čemu se snažíš ve stravování vyhýbat a proč?

Vyhýbám se tzv. UZPP – ultra zpracovaným potravinám. Jsou to výrobky potravinářského průmyslu, které mají velmi malou výživovou hodnotu, jsou plné cukrů, nekvalitních tuků a přidaných látek. Vyvolávají chutě na další takové potraviny a je to začarovaný kruh. Jsou to sladkosti a slanosti v líbivých obalech, které pro naše zdraví nemají žádný přínos. U nás doma je nenajdete. Často se ale setkávám s tím, že UZPP tvoří převážnou část jídelníčku lidí. Každému proto doporučuji tyto potraviny vyřadit nebo ze začátku alespoň snížit konzumované množství a nahradit je čerstvými základními potravinami.

Plánuješ dopředu svůj jídelníček a to, jaké pokrmy si připravíš, aby byly vyvážené, nebo vždy zvolíš cokoliv, na co máš chuť?

Už mám zaběhlý systém, kdy kupuji pořád ty samé potraviny dokola a z nich pak vařím různá jídla. Většinou si ale den předem naplánuji, co budu vařit – podle obsahu lednice a mrazáku. Vařím pro celou rodinu, takže nějaké to plánování to chce, protože mi záleží na tom, abychom jedli zdravě a vyváženě. Dbám taky na to, abychom nic nevyhazovali, takže i podle toho přemýšlím, co zrovna uvařím. Neřeším to ale nijak do detailu – když jedeme někam na výlet, rádi si dáme jídlo v místní restauraci či dortík v kavárně. Doma ale skládám jídlo tak, aby obsahovalo všechny tři makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky.

Fotografie: Se souhlasem Lenky Nývltové

V minulosti jsi vyzkoušela nutriční program pro restart organismu “Whole30”. V čem byl podle tebe přínosný?

Program mě naučil mnoho, ve výsledku jsem našla úplně nový vztah k jídlu. Konkrétně například neuzobávat během dne a jíst jen když mám hlad, což se u mě ustálilo na dvou až třech jídlech denně. Dále jsem se naučila jíst mnoho nových potravin, které jsem předtím nejedla, a vařit nová jídla – hlavně zeleninová.

Program ale není spásný a není pro všechny, a rozhodně to není program na hubnutí, s nímž si ho někteří jedinci pletou. I když většina lidí s programem zhubne, není to jeho cílem. Cílem je naučit člověka novému vztahu k jídlu, ukázat mu možnosti, jak se stravovat s ohledem na jeho zdraví, a najít potraviny, které nejsou zrovna pro něj vhodné.

Vyzkoušela jsi nebo doporučila bys ještě nějaké jiné podobné programy či diety?

Za celý svůj život jsem vyzkoušela tolik diet, že už si ani nepamatuji jejich názvy. Bohužel většina z nich byla velice omezující a vedla k tomu, že jsem se motala v kruhu hubnutí a přibírání. Až program Whole30 mě naučil novému vztahu k jídlu a díky němu jsem došla tam, kde jsem teď – jím základní potraviny, snížila jsem příjem sacharidů a cítím se dobře. Po programu jsem vyzkoušela ještě paleo a low carb.

Takhle všeobecně bych nerada doporučovala, protože každý jsme jiný, a ne každému může sednout styl stravování, který sedí mně. Ani Whole30 podle mě není vhodné pro všechny. Rozhodně bych ho nedoporučila lidem s poruchami příjmu potravy.

Obecně bych doporučila vyřadit UZPP a konzumovat základní potraviny a vařit z nich, dále pak dbát na složení talíře, zaměřit se hlavně na kvalitní bílkoviny a snížit příjem sacharidů, který má většina populace vyšší, než potřebuje. Ale jak říkám, je to individuální. Člověk sedící celý den v kanceláři má jiné potřeby než člověk, který fyzicky pracuje.

Věnuješ se holistickému přístupu studia výživy, absolvovala jsi i kurz. Jakým způsobem se změnil tvůj pohled na stravování po absolvování kurzu?

Kurz už byl spíš taková třešnička na dortu, já jsem před jeho absolvováním měla již načteno spoustu knih, studií a naposlouchány hodiny webinářů a podcastů. Za tu dobu, co se stravě věnuji, jsem měla hodně “aha momentů”. Nejvíce mě překvapilo, že to, co se standardně doporučuje, vůbec nekoresponduje s novými poznatky a studiemi v oblasti výživy. Například mýtus, že tuky jsou špatné a neměli bychom je konzumovat, stále koluje mezi lidmi, i když už dávno víme, že to není tak úplně pravda.

Fotografie: Se souhlasem Lenky Nývltové

Jak může jídlo ovlivnit lidskou psychiku?

Hodně. Vidíme to dnes a denně, nejčastěji u mladých lidí. Jídlo je s psychikou spojeno naprosto klíčově. Psychické nemoci spojené s jídlem jako je třeba anorexie, bulimie nebo záchvatovité přejídání jsou bohužel velmi časté. Přístup k těmto pacientům je ale v České republice žalostný a je velmi málo institucí, kde jdou do hloubky řešení problému.

Jídlo je také pro nás určitý relax, zážitek, setkání s přáteli. Lidé s jídlem spojují jak kladné, tak záporné emoce. Měla jsem úspěšný den? Dám si za odměnu něco dobrého. Naopak jsem měla den neúspěšný? Dám si něco dobrého pro zlepšení nálady. Tady je ještě hodně prostoru pro diskuzi a vzdělávání populace.

Nabízíš konzultace ohledně výživy a kurzy. Popsala bys, co se díky nim mohou zájemci dozvědět?

Konzultace ani kurzy již nenabízím. Kurzy skončily s covidem, kdy bylo zakázané je pořádat, a pak jsme se k tomu s kolegou Michalem Králem již nevrátili, změnila se naše životní situace – já mám malou dceru, odstěhovala jsem se z Prahy… Na konzultace nyní nemám čas, protože přes den jsem s dcerou. Plánuji se k nim ale vrátit, až nastoupí do školky.

Dříve jsi také točila vlogy na YouTube – proč jsi skončila s nimi?

YouTube nebyl nikdy mým primární komunikační kanálem, raději se věnuji blogu. Ono se to nezdá, ale s tímhle vším je hodně práce. Pár videí jsem na YouTube nahrála, ale baví mě spíš psát a fotit. Teď na delší videa není s malým dítětem čas vůbec. Přemýšlela jsem ale, že až bude víc času, tak se k tomu vrátím a zkusím více přispívat… Uvidíme.

Fotografie: Se souhlasem Lenky Nývltové

V začátcích svého blogování ses věnovala hlavně tématu cestování, nyní jsou tvé příspěvky především o stravování. Co způsobilo tuto změnu?

Řekla bych, že pandemie a mateřství. Na začátku pandemie se zavřely hranice, pak se mi narodila dcera a svět se točil kolem ní. Cestujeme i s ní, ale jen po Česku. Letos ale konečně zase někam letím – konkrétně do Londýna. Doufám, že na začátku léta poletíme někam i s dcerou, vybírám nějaké evropské město, krátký let. Když to zvládne, vyrazíme i někam dál k moři, lákají mě Kanárské ostrovy.

Chybí ti cestování?

Ano, cestování mi chybí. Dost jsme poslední 3 roky cestovali po Česku, ale už se zase těším někam do zahraničí. Miluju ochutnávat místní gastronomii, jen tak se toulat městem a nasávat atmosféru života v cizí zemi.

Mimo jiné jsi také dobrovolnou hasičkou. Jak ses k tomu dostala?

V dětství u nás na vesnici byl kroužek mladých hasičů, kam docházel snad každý. Bavilo mě to natolik, že jsem pokračovala i v dospělosti, a i teď si na to najdu čas. Není to sice tak intenzivní jako dřív, ale občas nějaký trénink a závod absolvuji. S holkama tvoříme skvělou partu a je to pro mě takový relax.

Jaká doporučení máš pro všechny, kteří se chtějí ve svém těle cítit lépe a být celkově spokojenější?

Vezměte odpovědnost za své zdraví do svých rukou, nikdo jiný to za vás neudělá. Nespoléhejte na autority, vy jste tvůrcem vašeho života. Nevěřte všemu, co si přečtete nebo slyšíte, hledejte informace, buďte kritičtí. To, co vyhovuje jinému, nemusí vyhovovat vám. Meditujte, spojte se více se svým tělem, svou intuicí. Využívejte toho, co nám příroda nadělila. Neexistuje spásná pilulka ani dieta, která vás hodí do pohody. Vše záleží jen a jen na vás.


Blog | Instagram | Facebook

Napsat komentář