Neděle 14.07.2024
„Věřím, že i díky mým videím se budou make-up prohřešky objevovat čím dál méně,” říká Mirka Česlová
Fotografie: Se souhlasem Miroslavy Česlové
INTERVIEW

„Věřím, že i díky mým videím se budou make-up prohřešky objevovat čím dál méně,” říká Mirka Česlová

Mirka Česlová je profesionální make-up artistkou. Její preciznost ji dostala k množství zajímavých příležitostí jako například k soutěži krásy Česká Miss, kde připravovala vizáž modelkám, k reklamě pro Zoot, na kterou chystala Karolínu Kokešovou, k líčení prezidentských kandidátů či k množství svatebních líčení nevěst a celebrit na nejrůznější události. Své kosmetické tipy sdílí nejen na Instagramu a YouTube, ale také na kurzech líčení, které sama pořádá. Co je základem kvalitního líčení? V čem mezi ostatními make-up artisty vyniká? A jaká příležitost pro ni byla zatím největší výzvou?

Natáčíš make-up tutoriály a maluješ nevěsty na svatby. Jak ses naučila líčit? Absolvovala jsi nějaké kurzy, nebo jsi spíše samouk?

Dlouhou dobu jsem pracovala ve Švýcarsku, zcela mimo make-up obor, ale jelikož mě tato práce vůbec nenaplňovala, rozhodla jsem se dát výpověď a odjela jsem studovat na AOFM Academy do Londýna, kde jsem absolvovala dvouměsíční kurz make-up artist PRO. To byl můj start kariéry vizážistky. Nicméně celý svůj profesní život make-up artistky se sama vzdělávám, chodím na kurzy a sleduji aktuální trendy. 

Jak vypadá tvůj každodenní make-up?

Nemám každodenní make-up – každý den se líčím dle nálady, dle svého outfitu. Jsem vlastně takový chameleon, zkrátka každý den trochu jinak. Někdy lehký make-up, někdy výrazné oči či rty a někdy je to úplná divočina. Každopádně můj přítel má tak každý den jinou ženu a nestěžuje si. (smích)

Co je základem kvalitního líčení?

Základem kvalitního líčení je především zdravá pleť. Takže než se pustíme do kosmetických taštiček plných líčidel, je třeba se naučit pečovat. Každý večer ji poctivě odlíčit, dát jí péči dle věku a typu pleti, a to samé i ráno. Pokud dodržujeme tuto rutinu, tak základem kvalitního líčení je používat kvalitní produkty, které sedí naší platit. Zvolit správný odstín make-upu, používat podkladovou bázi, nepodléhat za každou cenu trendům a líčit se tak, aby nám make-up dodával sebedůvěru a nedělal z nás jiného člověka.

Fotografie: Se souhlasem Miroslavy Česlové

Jakých největších prohřešků se při líčení dopouštíme?

Neodličujeme se každý večer. Věřte, slyšela jsem už v tomto směru různé příběhy. Nevěnujeme pleti dostatečnou péči. Volíme špatný odstín a konzistenci make-upu. Přeháníme to s líčidly na jedné straně, a naopak se skoro bojíme líčit, abychom na sebe neupozorňovali. A třeba u starších dam ještě neodezněla tyrkysová třpytkatá tužka na oči. Nicméně věřím, že třeba i díky mým videím se tyto prohřešky budou objevovat čím dál méně.

Máš nějaké líčící vychytávky, které bys nám prozradila?

Veškeré vychytávky, které zjišťuji během své vizážistické kariery, většinou ukazuju na sociálních sítích. Ať už se jedná o správný výběr odstínu make-upu, nebo korekturu. Nebo jak si co nejrychleji nalíčit oči jedním produktem. To vše tam najdete.

Moje nejoblíbenější vychytávka jsou „smokey eyes” neboli kouřovky. každý si myslí, že to je něco extrémně těžkého, přitom stačí tři produkty – černá tužka na oči, černý stín a řasenka. Nejlepší a nejdramatičtější efekt na večerní párty může být hotov za pět minut, ale člověk musí vědět, jak na to.

Máš nějaké oblíbené produkty, které používáš léta, nebo ráda zkoušíš novinky?

Já neustále zkouším novinky, sleduji nové trendy u zahraničních osobností z oblasti make-upu, ale samozřejmě mám i své stálice. Mezi produkty, které používám roky, patří make-up Estée Lauder Double Wear – tento make-up používám jak na červené koberce, tak když jdu na párty a na nevěsty. Tento make-up vydrží úplně vše.

Co jsem si teď velice oblíbila, je podkladová báze od Bobbi Brown Vitamin Enriched Face Base – úžasnou hydratační podkladovou bázi pro všechny typy pleti, a obzvlášť pro zralejší ženy. Dále pak řasenku od Clinique High Impact High-Fi – krásnou prodlužující řasenku.

Fotografie: Se souhlasem Miroslavy Česlové

Spolupracuješ s nějakými kosmetickými značkami? Jakým způsobem si tyto spolupráce vybíráš?

Spolupráce mám, nicméně přísně vybírám. Je pro mě osobně důležité být autentická a nedoporučila bych nic, co jsem sama na sobě nevyzkoušela. Ráda experimentuju, takže stále zkouším něco nového. Nenajdete tedy u mě jen jednu značku, kterou doporučuji, ale je to mix. Občas objevím něco skvělého za velmi dostupnou cenu v drogerii, mám i své favority v exkluzivních značkách. Chci, aby si u mě každý našel něco, ale cokoliv doporučuji, je testováno na mně osobně nebo na mých klientkách, takže s čistým svědomím mohu říct, že produkty budou fungovat i ostatním ženám. Když spolupracuji s nějakou značkou, vždy říkám, že je to spolupráce, a s danou značkou upřímně komunikuji, že pokud mi jejich produkt nebude vyhovovat, nebudu ho své komunitě doporučovat.

Jak složité je prosadit se mezi množstvím dalších vizážistek? V čem bys řekla, že je tvá tvorba odlišná?

Vlastně ta cesta byla celkem dlouhá. Když jsem se vrátila do České republiky, pracovala jsem spíše s kolegy v týmu a nebyla jsem výrazná na sociálních sítích. Branže vizážistů není vždy jednoduchá a musím přiznat, že jsem si na prezentaci na sociálních sítích dlouhou dobu nevěřila.

Shodou různých životních událostí jsem se ale rozhodla osamostatnit a jednoho hezkého dne jsem se vrhla na TikTok a prostě ukazovala tipy, které jsou pro každou dívku a ženu. Chtěla jsem jim pomoct, jak se díky make-upu cítit lépe, a ono to fungovalo.

Z TikToku se to přeneslo na Instagram a YouTube a já během půlroku měla z 5 tisíc fanoušků na Instagramu 40 tisíc, které mám nyní. Sama tomu stále nevěřím a jsem nesmírně vděčná, že se to stalo. Myslím, že ženy oceňují, že jsem jedna z nich, že jsem autentická a prostě normální. Ukazuju se bez make-upu, sdílím konkrétní tipy, které nejsou nedosažitelné, a taky mám svůj specifický projev, který je asi baví. Navíc poctivě odpovídám na komentáře, pracuji na sobě a fakt se snažím poradit.

Fotografie: Se souhlasem Miroslavy Česlové

Maluješ osobnosti na obálky magazínů, dále modelky na různá focení, dělala jsi vizáž také Danuši Nerudové během prezidentských voleb. Jak se k takovým příležitostem dostáváš a jaká z nich byla zatím největší výzvou?

Většinou si mě na takovéto vizážistické práce objednávají lidi, kteří mě už velice dobře znají. A to jak po pracovní, tak po osobnostní stránce. Vědí, že přijdu včas, svou práci odvedu na 100 %, a ještě k tomu si dokážu s člověkem velice dobře popovídat, pokud chce. Vizážista je vlastně trošičku i terapeut, protože se lidem dostáváme do jejich diskrétní zóny a kolikrát nám řeknou i věci, které jsou hodně citlivé. Proto je důležité se na toho daného člověka nacítit a vědět, zda si chce povídat, anebo chce klid a mlčet. Člověk musí být profesionální vždy a za všech okolností.

Je pravda, že líčení prezidentských kandidátů byla pro mě jedna z výzev, ale nic, z čeho bych měla obavy, protože jsem věděla, o jaký make-up look půjde. Tam spíš šlo o to, že každou osobu jsem uznávala jako osobnost a měla jsem respekt. Největším sympaťákem byl a je náš nynější prezident Petr Pavel. S ním jsem prohodila pár slov a udělal na mě takový dojem, že jsem hned věděla, komu půjdu hodit hlas. (smích)

Prozradila bys, jaké byly tvé začátky natáčení na YouTube? Jak ses k mluvení před kamerou odhodlala?

No, měli jste mě vidět dříve, když na mě namířila kamera, sotva jsem řekla jednu větu tak, jak jsem ji měla namyšlenou v hlavě. Ale když jsem začala dělat svůj vlastní obsah, nikdo mi neříkal, co mám a nemám dělat, jak to mám říkat, prostě jsem to byla já a mohla mluvit za sebe. To mi najednou problém nedělalo, a vlastně mě to začalo bavit. Zpětná vazba, která pak přicházela od žen, mě neskutečně potěšila a jen utvrdila v mém snažení vytvářet autentický obsah dále.

Natáčíš vlogy a tvoříš obsah na sociální sítě, dále jsi vizážistkou. Věnuješ se těmto činnostem na plný úvazek?

Ano, věnuji a můj přítel by možná řekl, že až moc a ať už dám ten telefon z ruky. (smích)

Je to už dlouho, co jsem sledovala americké YouTube make-up guru a věděla jsem, že jednou chci dělat to stejné co oni, jenže nebylo tolik času na natáčení a stříhání videí, protože jsem neustále líčila. A ono když člověk přijde po celodenním natáčení nebo focení domů, to poslední, co by chtěl dělat, je natáčet beauty video, takže YouTube šel trošičku stranou.

Teď už jsem si čas a práci rozložila úplně jinak a snažím se stíhat všechny své platformy, ale je to teda frkot. Někdy je těžké v tom najít balanc, ale je krásné dělat práci, která mě baví a kterou fakt žiju.

Fotografie: Se souhlasem Miroslavy Česlové

Tvoříš také obsah na TikTok, tedy platformu, kde se více pohybují teenageři. Dalo by se říct, že se tím trochu snažíš vzdorovat proti věkovým stereotypům?

No. (smích) Byla to zajímavá zkušenost, když mi zde fanoušci vykali a občas jsem si vyslechla ne moc hezké komentáře. Nicméně určitě se snažím vzdorovat stereotypům. Neustále kolem sebe slyším, jak je TikTok špatný a jak tam jsou pouze mladí lidé a děti, špatný obsah a že to je „trapný” a jen pro mladé – to ale není vůbec pravda. Mně píšou i padesátipětileté ženy, co mají TikTok a sleduji mě. Myslím si, že tyto hanlivé narážky na TikTok může mít pouze člověk, který ho nepochopil anebo na něm vůbec nebyl. Nevidí, jaký krásný obsah tam lidi mohou tvořit, a hlavně ten algoritmus na TikToku si člověk může nádherně vycvičit. Pokud se člověk chce dozvědět něco nového, zajímá se a chce se vzdělávat, tak mu TikTok bude doporučovat jen tato videa, a ne žádné blbosti.

Já osobně mám TikTok velice ráda a trávím na něm docela dost času, protože jak už jsem říkala, já mám svůj algoritmus vycvičený a vidím tam samé hezké věci.

Slouží pro tebe TikTok také jako inspirace? Jak vnímáš tuto platformu?

TikTok je pro mě v určitém smyslu revoluční platforma. Vše je tam dynamické, rychlé, je tam spousta inspirace, ale jak už jsem říkala, má jeden z nejlepších algoritmů, takže bacha, protože je i lehce návykový. Obecně jsou pro mě sociální sítě inspirací. Učím se nové trendy, tipy a triky a objevuji nové produkty.

Bylo pro tebe někdy složité vystupovat skrze moderní technologie před tisíci sledujícími?

Ze začátku jsem si myslela, že můj hlas je otravný a nebude nikoho bavit, párkrát mi to takto bylo i naznačeno. Ale jakmile jsem sebrala kuráž a začala jsem mluvit na TikTok, tak jsem začala dostávat velice pěkné ohlasy, dokonce až takové, že bych měla mít svůj vlastní podcast nebo se věnovat dabingu. To mi dodalo takovou sebejistotu a radost, že už jsem svá videa nepřestala točit s mluveným hlasem. Samozřejmě někdy udělám i video bez hlasu, ale většinou se tam najde člověk, který mi napíše: „Mirko, mluvte!” (smích)

Fotografie: Se souhlasem Miroslavy Česlové

Co děláš během svého volného času? Snažíš se dopřávat si od sociálních sítí detox?

Ruku na srdce, když jsem žila sama, tak jsem natáčela nonstop, protože make-up miluju a celý den jsem byla ve své vášní. Od té doby, co mám přítele, se snažím dodržovat pracovní dobu od 9 do 18 hodin a pak se věnovat příteli a svému osobnímu životu. Někdy to nevydržím a odpovídám ženám na otázky v podvečer, ale těch otázek už je tolik, že bych u telefonu seděla další dvě hodiny, a to už bohužel není reálné. V dnešní době je to nutnost a člověk by měl dodržovat digitální hygienu, jinak nás to pohltí.

O víkendech se snažím mít větší detox třeba i celý den. Ve volném čase ráda cestuji, poznáváme nová místa jak tady v Česku, tak i v zahraničí, a samozřejmě miluju chvíle, kdy jsme se svými přáteli a jen tak povídáme, smějeme se, jíme dobré jídlo a pití. 

Co je tvým zatím nesplněným kariérním snem?

Musím říct, že jsem docela cílevědomý člověk – většinou si v hlavě nastavím určité cíle, kterých chci dosáhnout, a jdu za nimi.Někdy jsem na sebe velice přísná, ale musím zaklepat, že vždy se to vyplatilo, protože veškerých mých pracovních i životních cílů pomalu dosahuji. Mám ale ještě jeden, a to je má vlastní značka buď kosmetiky, parfémů, nebo štětců. To je něco, co bych si opravdu ze srdce přála. Nádherný kvalitní produkt, který budou ženy milovat! Tak uvidíme, zda to vyjde. Teď jsem si to vyslala nahlas nahoru. (smích)


Instagram | TikTok | YouTube

Napsat komentář

  • Karolina 29.12.2023 v 15:23

    Na Mirku jsem narazila náhodou na Tiktoku a pak jsem ji začala sledovat na Instagramu. Mirka je sympatická a úžasná ženská. Má super tipy a moc příjemný hlas. Ráda ji sleduju a už jsem se od ní párkrát nechala zinfluencovat :⁠-⁠D

  • Kristýna 29.12.2023 v 14:29

    Mirku sleduj na tiktoku a je to moje oblíbená make-up artistka. Je mi sympatická nejenom svou profesionalitou, ale i způsobem mluvení. Vždycky si u jejích videí tak krásně odpočinu a podívám se na něco milého a hezkého.