Úterý 22.10.2024
„Pokud chcete budovat značku jen za účelem zisku, tak vás asi zklamu,“ odhaluje Daniela Mačuhová
Fotografie: Se souhlasem Daniely Mačuhové
INTERVIEW

„Pokud chcete budovat značku jen za účelem zisku, tak vás asi zklamu,“ odhaluje Daniela Mačuhová

Děvče 90. let Daniela Mačuhová miluje moderní nadčasovou módu, kalhoty s vysokým pasem a oversized trička. Svou láskou k módě se netají a v roce 2022 spolu se svým přítelem Petrem Barošem založili slow fashion značku MACCU. Mladé duo spojuje módu s architekturou a vytváří nadčasové kousky z lokálních látek. Jaký je proces výroby jejich oblečení? A čím a jak se liší od ostatních slow fashion značek?

Móda byla vždy tvou vášní a součástí tvého života, přesto jsi vystudovala architekturu. Proč?

Asi jsem typ člověka, který se potřebuje v životě věnovat více aktivitám. Jsem perfekcionistka, dělám věci naplno, a kdybych se měla věnovat výhradně módě, nebo architektuře, velmi rychle bych vyhořela. Více aktivit mi pomáhá udržet si odstup, nepřemýšlet nad věcmi, a navíc to ve mně podporuje kreativitu.

Pracuji jako architektka ve studiu STUDIO23, které máme s přítelem, a vedle toho navrhuji oblečení a starám se o MACCU. Architektura je umění stejně jako móda a obojí vychází z podobných estetických principů, takže ať už navrhuji dům, nebo kalhoty… není v tom velký rozdíl. Stejně tak při realizaci koriguji odborníky a řemeslníky, aby výsledkem byl produkt, který jsem navrhla. Ať už jde o architekturu, nebo módu, vždy je pro mě důležité skloubit funkci, estetiku a kvalitu nebo udržitelnost.

Přestože jsi studovala na Slovensku, část studia jsi strávila se svým přítelem Peterem v Miláně. Proč jste se rozhodli vrátit na Slovensko? Bylo to někdy v době, kdy se začala rodit i tvá značka?

Od začátku jsme plánovali vrátit se na Slovensko. Máme tady rodinu, zázemí a je snazší prosadit se jako architekt v zemi, kde máte známé. Tím spíš, když chcete začít podnikat a mít vlastní architektonické studio, což jsme vždycky chtěli my. Když jste mladý architekt, první zakázky, na kterých můžete začít budovat kariéru, jsou hlavně od lidí, kteří vás znají a vědí, že se na vás mohou spolehnout. Takže založit si architektonické studio v Itálii by pro nás byl naprostý nesmysl.

Během našeho posledního měsíce v Miláně vznikla i idea MACCU, a protože jsme v té době pracovali na naší první společné architektonické zakázce, vzniklo i STUDIO23. Kromě toho, MACCU vyrábíme a šijeme v krejčovské dílně mého otce na Slovensku a já musím osobně dohlížet na výrobní proces, takže stěhování nebo práce na dálku ze zahraničí pro mě nepřipadá v úvahu.

Značku MACCU jste oficiálně uvedli na trh teprve na začátku loňského roku. Kdy a jak jste si začali získávat pozornost? Vzpomínáš si na první kus oblečení, který jste prodali?

Myslím, že prvním produktem, který se prodal, byl komplet Karla – sako a kalhoty.

Když se do něčeho podobného pouštíte, musíte si uvědomit, že jedna věc je investovat do samotného produktu (návrh, materiál, výroba), a potom jeho marketing, aby se o něm dozvěděl zákazník. Obě části vyžadují nemalý kapitál a já jsem marketing na začátku úplně podcenila a vynechala. Vyrobila jsem produkty, web a čekala, že budu mít okamžitě zákazníky. Samozřejmě, že o vás zpočátku nikdo neví. Když nemáte na podnikání velký kapitál, postupujete pomalu. Nemůžete si dovolit obrovskou marketingovou kampaň. Začala jsem tedy jezdit na různé markety pro designéry, kde jsem se setkala s prvními zákazníky. Ti se ke mně dodnes vracejí, řekli o mně známým, a tak postupně buduji MACCU.

Snažím se být aktivní i na sociálních sítích – ukazovat, jak se výrobky nosí a kombinují, psát o materiálech a ukazovat výrobní proces v naší krejčovské dílně. Překvapilo mě a zároveň potěšilo, že se dnes mnoho lidí zajímá o původ a udržitelnost materiálů a pozadí výroby oblečení, které sami nosí.

Fotografie: Se souhlasem Daniely Mačuhové

Co vše stojí za nápadem a výrobou každého produktu? Navrhuješ každý kousek ty sama?

MACCU [maču] je moje přezdívka mezi známými a používám ji k označení všech výrobků, které jako designér navrhnu. Na začátku vymyslím koncept a dám na papír koncept a návrh, jak bude vypadat výsledný produkt, jeho detaily a materiál. Realizaci následně provádíme v naší rodinné krejčovské dílně – s týmem švadlen a střihaček.

Kde a jak hledáš inspiraci pro nové výtvory?

Vytvářím oblečení, které sama nosím, takže mou hlavní inspirací je asi moje estetika. Inspirují mě lidé na ulici a na sociálních sítích, také jsem dost ovlivněná nostalgií po 90. letech, ve kterých jsem vyrůstala. Seriál Přátelé, holka v mom-fit džínách s vysokým pasem v kombinaci s bílým tílkem – to jsem já.

Prorazit ve světě módy, kde se dnes může stát návrhářem téměř každý, není jen tak. Co pro tebe bylo nejtěžší, když jsi začínala podnikat, a jakým výzvám jsi musela čelit?

Stále je to těžké. Budování vlastní značky, pokud nemáte obrovský kapitál, je práce na roky, a pokud to chcete dělat jen za účelem zisku, tak vás asi zklamu. MACCU je hlavně moje záliba a věřím, že mě jednoho dne bude i živit.

V posledních letech se trh s lokálními a slow fashion značkami rozrostl. Čím se od nich MACCU liší?

MACCU představuje oblečení, které mi na našem trhu chybělo. Minimalistické, vycházející ze základních střihů. Takové, které se kvalitou šití a materiálu vyrovná luxusním značkám vysoké módy, ale koupíte ho za dostupnou cenu odpovídající skutečné hodnotě výrobku. Když jsem studovala v Itálii, chodívala jsem se často procházet do Quadrilatero d’Oro (Quadrilatero della Moda) – čtvrti s luxusními obchody. Jako obyčejný člověk jsem si nemohla dovolit v nich nakupovat, a tak jsem jen obdivovala výlohy. Když jsem se vrátila na Slovensko, už s ideou MACCU v hlavě, využila jsem faktu, že můj otec má krejčovskou výrobu. Díky tomu můžu vyrábět kvalitativně podobný výrobek za přijatelnou cenu, a tak jsem začala tvořit.

Fotografie: Se souhlasem Daniely Mačuhové

Váš otec provozuje krejčovskou dílnu v Prievidzi dodnes. Odkud pochází vaše látky?

Většinu látek pro nás vyrábí na míru slovenské tkalcovské a pletařské manufaktury. Společně tak umíme navrhnout materiál s unikátní texturou. Ne všechny látky se však dají vyrobit na Slovensku, proto mám už ověřené dodavatele z Nizozemska, Rakouska nebo Turecka – každá z těchto zemí se totiž specializuje na jiné druhy materiálů a já se vždy snažím najít ty nejlepší.

Vaše oblečení tvoří minimalistické a nadčasové kousky, které jsou vhodné pro sestavení kapslového šatníku. Jak vypadá tvůj šatník a kde nakupuješ oblečení?

Většinu mého šatníku tvoří kousky z MACCU, protože kromě toho, že většinu kolekce vlastním, testuji na sobě nošením všechny prototypy, na kterých právě pracuji. Co se týče stylu i počtu kusů oblečení v mém šatníku, jsem minimalista, takže mám svou „uniformu” – džíny, kalhoty ve stylu Karla nebo Greta kalhot, oversized trička, košile, bílá tílka, oversized saka a vintage koženky. Momentálně pracuji na trenčkotu, takže se těším, až tento kousek doplní kolekci MACCU a přibyde i do mého šatníku.

Máš osvědčené tipy a rady pro ty, kteří by si rádi vytvořili kapslový šatník, ale nevíí, jak na to? Co by v něm rozhodně nemělo chybět a na co si dát pozor při nákupu oblečení?

Existují určité základní kousky, o kterých se říká, že by měly tvořit kapslový šatník, ale především by si ho měl každý sestavit z věcí, které nosí nejraději a které odpovídají jeho životnímu stylu. Vytvořte si svou „uniformu”. Nemusíte si kupovat společenské šaty, pokud na takové akce nechodíte, ani bílou košili, pokud je neradi nosíte. Možná si kupte kalhotový kostým, který využijete na případné společenské události, a vynosíte ho i v běžný den – kalhoty s tričkem a teniskami, sako s džínami a tílkem. Jakmile si definujete svou „uniformu”, můžete postupně do svého šatníku přidávat podobné kousky.

Je potřeba si vybírat kvalitní kousky, abychom nakupovali co nejméně a věci nám vydržely co nejdéle. Tak budete mít vždy co nosit. Pokud jste ve svém šatníku ztracení, někdo vám může pomoci. Já vždy ráda zákaznicím poradím, když za mnou přijdou do studia.

Jaké máme jako spotřebitelé možnosti, co můžeme udělat pro snížení naší environmentální stopy, pokud jde o spotřebu oblečení?

Nenakupovat. A když nakupovat, tak plánovaně. Nejprve zhodnoťte, jaká je vaše „uniforma”, sepište si seznam toho, co potřebujete, a pak si vyberte nadčasové, kvalitně ušité věci z udržitelných materiálů. Ne všechno, co si koupíte, musí být nové. Kvalitní oblečení můžete sehnat i z druhé ruky, ale i zde je třeba nakupovat s rozmyslem, v mezích vaší uniformy. Já sama ráda doplňuji kolekci MACCU například vintage koženými bundami ze second handů.

Fotografie: Se souhlasem Daniely Mačuhové

Udržitelnost a s ní spojená ochrana životního prostředí je pro tebe jistě důležitá. Jak se snažíš vzdělávat své okolí a šířit osvětu?

Momentálně na sociálních sítích a nedávno jsem začala psát blog, v rámci MACCU MAGAZINE, na našich webových stránkách. Můžete si tam přečíst například o tom, proč je lepší kupovat oblečení na předobjednávku, nebo o materiálech, které používáme.

Zákazníci mohou nakupovat oblečení ve vašem e-shopu. Mohou vás také osobně navštívit, vyzvednout si svou objednávku a vyzkoušet si věci?

Zákaznice za mnou přicházejí do studia, kde si mohou oblečení vyzkoušet. Z fotografie na e-shopu většinou kvalitu nepoznáte, ale naživo si ji můžete prohlédnout a osahat. Schůzku si můžete rezervovat na webových stránkách MACCU. Zatím jsem byla ve sdíleném prostoru (co-worku), ale od dubna budu mít konečně vlastní prostor. Stěhuji své studio z Palisád do většího prostoru na Palackého ulici v centru Bratislavy.

Plánujete v budoucnu i kamennou prodejnu?

Nové MACCU bude ve vyvýšeném parteru – to je skoro jako kamenný obchod, ne? Prostor bude bez výloh, avšak plánuji, že bude mít stálou otevírací dobu, aby si zákazníci mohli rezervovat termín nebo zazvonit, když půjdou kolem. Mám vyhrazený čas pro každou zákaznici individuálně, abych se mu mohla plně věnovat a poradit s výběrem. Vedle výběru a zkoušení si můžete dát kávu a já si s vámi popovídám o materiálech, střizích nebo vám poradím, jak si vytvořit vlastní šatník.

Je ještě něco, co bys chtěla, aby naši čtenáři věděli o udržitelné módě, o tobě nebo o značce?

V dnešní době lidé bezmyšlenkovitě nakupují ve výprodejích velkých řetězců, mají plné skříně věcí, které nenosí. Nesedí jim, protože se zbláznili do střihu, který se nehodí k jejich postavě, nebo je nedokážou zkombinovat s jinými věcmi, které vlastní. Nebo se po několika vypráních zničí a stanou se nenositelnými. Stojí před plným šatníkem a nevědí, co si vzít na sebe. Proto nakupujme oblečení tak, jako si kupujeme zlaté náušnice – zřídka a s rozmyslem. Tak pro nás bude mít oblečení hodnotu a budeme vědět, co si ráno vzít na sebe.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář