Neděle 14.07.2024
„Nechci podporovat, že žena by měla nějak vypadat a něco splňovat,“ říká Karolína Černá
Fotografie: Se souhlasem Karolíny Černé a fotografky Thu Huong Truong
INTERVIEW

„Nechci podporovat, že žena by měla nějak vypadat a něco splňovat,“ říká Karolína Černá

Módní návrhářka Karolína Černá postrádala v nabídce obchodů kalhotky, a tak se rozhodla je sama navrhnout. Tímto způsobem se jí podařilo najít díru na trhu a zrodily se takzvané „crotchless”. Karolína v současné době žije a pracuje v Praze, kde pod značkou Sheio vyrábí soupravy erotického prádla a také komunikuje témata spojená s intimitou. Jak přišla na nápad šít spodní prádlo bez rozkroku? Setkala se někdy s negativními komentáři? A co podle Karolíny definuje ženskou krásu?

Historie spodního prádla je fascinující. Již v minulosti bylo dámské spodní prádlo standardně bez rozkroku. Jak vznikl nápad založit vlastní značku a proč ses rozhodla právě pro tento typ spodního prádla?

Kalhotky bez rozkroku jsem sháněla sama, jako zpestření pro sebe a svého partnera, ale na českém trhu se mi nedařilo sehnat takové, jaké bych si sama přála. Přišlo mi škoda, že v 21. století je pořád podobné prádlo nabízeno vulgárně a lascivně. A v jeden moment jsem si, coby vystudovaná módní návrhářka, řekla, že to zkusím po svém a začnu erotické prádlo šít podle svých představ, vkusně a bez vulgarit.

Název Sheio zní tak trochu japonsky. Jak vznikl a co znamená?

I když název zní japonsky, nemá s Japonskem nic společného. Jde o název zcela vymyšlený. A proč? Přála jsem si název, který nebude nic asociovat a na nic nám známého odkazovat. Bude tedy čistým plátnem pro to, abych mohla přepsat vnímání toho, co si představujeme pod pojmem erotické spodní prádlo.

Jaká byla zpětná vazba, když jsi první crotchless kalhotky představila na trhu?

K mému očekávání jen pozitivní. Měla jsem pocit, že budu muset svůj záměr více vysvětlovat, ale naopak. První reakce byly až překvapivě pozitivní a můj přístup a myšlenku většina zákazníků ihned pochopila a po prádlu začala toužit. To vesměs platí dodnes.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Černé a fotografky Thu Huong Truong

Tvé výtvory jsou jemné a smyslné zároveň. Jaké poselství chceš prostřednictvím tohoto spodního prádla poslat do světa?

Skrz svou tvorbu bych ráda změnila to, jak vnímáme erotično a jak obecně přistupujeme k věcem spojený se sexem. I když se o sexu pořád a všude hodně mluví, svým způsobem zůstává stále tabu. Prostřednictvím své práce bych ráda inspirovala ke zkoumání toho, co pro nás znamená potěšení a abychom se nestyděli za to, co nám dělá dobře.

Materiál a jeho kvalita jsou pro tebe velmi důležité. Jak probíhá jeho výběr? Zakládáš si na lokálních dodavatelích?

Na lokálních dodavatelích bych si zakládala nejradši, bohužel jsem ale v některých případech limitovaná nabídkou toho, co se u nás vyrábí a nabízí. Mám radost, že velkou část materiálů jsem schopná lokálně pořídit, avšak například krajky, které používám, jsou z velké části z ciziny. Výběr materiálů ale vždy probíhá tak, že dohledám dodavatele, objednám spoustu vzorků a z těch vzorků hledám poklady. Je to občas hledání jehly v kupce sena, ale naštěstí už za tu dobu fungování mám svoje zdroje, kam se obrátit.

Jak dlouho trvá výroba jednoho setu prádla? Používáš nějaké speciální druhy pomůcek?

Snažila jsem se výrobu prádla vymyslet tak, abych ji zpočátku zvládla s relativně obyčejným, avšak kvalitním strojem a nepotřebovala speciální a drahé nástroje a stroje. Nic extra tedy nepoužívám. 

Jeden set, tedy podprsenka a crotchlessky, trvá přibližně 4 hodiny. Samotné ušití netrvá až tak dlouho, časově náročná je především práce okolo. Objednávku domluvit. Když je objednávka na míru, vše pečlivě naměřit a střihy upravit. Odstřihat a začistit všechny nitky, když je prádlo ušité. Nažehlit logo, vše krásně porovnat, zabalit a podobně.

Kdo je tvůj ideální zákazník?

Odpovím spíš, kdo je můj typický zákazník. Během dvou let, co Sheio funguje, jsem zjistila, že má typická zákaznice je maminka dvou dětí. A to mě velmi těší. Maminky jsou ženy, které na sebe nemají dost často moc času. Nemají kolikrát ani moc času na své partnery. Jsou s partnerem většinu času rodiči a díky prádlu ode mě mají motivaci a impulz k tomu se zase vrátit do módu “partneři/milenci”, a to mi přijde krásné.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Černé a fotografky Thu Huong Truong

Každá z nás je jiná a každý má rád něco jiného. Crotchlessky se vyrábí ve 4 různých stylech. Jaký je mezi nimi rozdíl a pro jaký typ žen jsou určeny?

Každý střih je trochu jiný, tak aby si každá z nás mohla vybrat ten, který jí bude nejvíc vyhovovat. Všechny 4 střihy nějak pracují se zadečkem. Buď ho rovnou odhalují a lemují krajkou, nebo ho rafinovaně “skrývají” pod průsvitným materiál, takže ho vlastně až tak moc nezakrývají. Rozdíly mezi jednotlivými střihy tu asi nepopíšu, to by bylo na dlouho, ale na svém novém webu jsem přichystala průvodce střihy a tam si vše čtenář může v klidu projít.

Crotchlessky nejsou určeny pro každodenní běžné nošení, ale spíše pro zvláštní události a intimní chvíle. Při jakých příležitostech je mohou ženy nosit?

V tom se inspirace neomezuje. Mohou je nosit při „výjimečných” chvílích s partnerem nebo si je mohou vzít v letním dni pod volné šaty, třeba jako předehru. Určitě nejsou na celodenní nošení a určitě nedoporučuji nosit pod uplé oblečení, například džíny apod. 

Mám tip vzít si třeba prádlo doma pod oblečení, pod župan nebo ručník, a když přijde na „věc”, partner jakoby nic narazí při svlékání partnerky na crotchlessky. Nebo se klidně rovnou jakoby nic projít před partnerem po bytě.

Intimita je tabuizované téma, o kterém se často nemluví. Co bys vzkázala ženám, které se bojí nebo váhají, zda si koupit nějaký tvůj kousek?

Ať na sebe nespěchají a do ničeho se netlačí. Crotchlessky nejsou určitě pro každého a já je nabízím jako možnost pro ty, kteří je chtějí jako zpestření a touží po nich. Určitě neříkám, že by všechny ženy měly mít podobné prádlo ve svém šatníku. Pokud po prádle touží, ale váhají, tak nemusí nikam pospíchat. Až se jednoho dne rozhodnou, bude ta radost mnohem intenzivnější, než když se do toho budou nutit.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Černé a fotografky Thu Huong Truong

Spodní prádlo šiješ také na míru. Setkala ses někdy s bizarními speciálními požadavky zákazníků?

Asi záleží, co si kdo představí pod pojmem bizarní. Pár čtenářům může přijít bizarní už to, že šiji spodní prádlo bez rozkroku. Já sama bych řekla, že žádné bizarní požadavky jsem nedostala. Když můžu, tak vyhovím. Ne vždy to jde, především s ohledem na to, že vyhovět extra požadavkům je velmi časově náročné.

Co podle tebe definuje krásu ženy?

Nechci podporovat narativ, že žena by měla nějak vypadat a musí něco splňovat, aby byla považována za krásnou. Každá jsme nějaká a jiná a je to tak naprosto v pořádku. Pro mě je důležité, abychom se sami cítili dobře, ať už to pro každého z nás znamená něco jiného.

Erotické prádlo je často vnímáno jako vulgární. Setkala ses někdy s negativními komentáři?

Každý máme jiný vkus, tak samozřejmě počítám s tím, že ne každému se bude líbit to, co dělám. Negativní komentář jsem párkrát dostala, ale vždy jde o takový výstřel ze tmy, ze kterého si nic nedělám. To asi především proto, že je to negativní komentář v tom smyslu, že se mu prostě nelíbí ta moje estetika, ale přímo, že by měl někdo negativní komentář na to, o co se svou tvorbou snažím, tak to ne.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Černé a fotografky Thu Huong Truong

Jak se o spodní prádlo starat, aby vydrželo co nejdéle?

Co nejšetrněji. Každý výrobce má své ošetřovací údaje a doporučení, kterými je třeba se řídit. Obecně se doporučuje praní v ruce. Prádlo nijak drasticky nedrhnout. Neprat ve vysoké teplotě. Vyhnout se aviváži. Takto jemně vyprané prádlo pak nevěšet přímo na zdroj tepla, ale spíše rovnoměrně rozvěsit na sušák. Necvakat kolíčkama. Vždy říkám, že čím lépe se o prádlo zákaznice stará, tím déle jí bude dělat radost.

Jaké 3 kusy spodního prádla by měla vlastnit každá žena?

Takové, které jí vyhovují. Ve kterých se cítí dobře a splňují její potřeby a očekávání. Už se opakuji, ale každá jsme jiná, a tak by si každá z nás měla najít to pravé pro sebe. Neřídit se univerzálními radami – to může být vždy velmi zrádné.

Na co se můžeme v blízké době těšit? Plánuješ nadále rozšiřovat sortiment?

Ráda bych rozšiřovala sortiment. V tuto chvíli pracuji především na webu a e-shopu, aby dobře fungoval. Dále chystám nové barevné varianty prádla. A až toto splním, ráda bych se konečně také vrhla na vymýšlení a tvoření nových produktů. Nápadů mám spoustu, ruce však jen dvě. Určitě je se na co těšit a vyplatí se Sheio sledovat, například na Instagramu.


Instagram | Web

Napsat komentář