Úterý 10.09.2024
„V květových vodách a olejích se zrcadlí krása a pestrost přírody,“ zmiňuje Veronika Koleva
Fotografie: Se souhlasem Veroniky Kolevy
INTERVIEW

„V květových vodách a olejích se zrcadlí krása a pestrost přírody,“ zmiňuje Veronika Koleva

Veronika Koleva je nadšenou spisovatelkou, milovnicí damašské růže a opravdových vůní. Svou lásku a sen zhmotnila, když si založila internetový obchod SoZoLe Rose, kde nabízí luxusní přírodní kosmetiku vyrobenou z pečlivě vybraných surovin. Veronika se domnívá, že si každá žena zaslouží speciální péči a díky omamné vůni královny všech květin, tedy růže, se navíc může cítit jako bohyně. Proč bychom měli dát přednost přírodní kosmetice a jaké produkty ve své pečující rutině rozhodně nevynechat?

Jak jste se k přírodní kosmetice dostala?

Překvapivě zcela přirozenou cestou. Až s postupem let jsem si uvědomila, že za vším stála moje babička, která milovala bylinky. Jako dítě jsem ji často doprovázela na jejich sběru. Naslouchala jejímu povídání s rostlinami a sledovala šetrný přístup k nim. Příroda byla vždy mou velkou součástí. A vzhledem k tomu, že mám sama velmi citlivou pleť, byla pro mne odjakživa první volbou. S příchodem dětí se můj zájem ještě prohloubil, toužila jsem se této sféře věnovat mnohem více. V roce 2020, kdy se svět zpomalil, jsem potřebovala nové pozitivní impulsy. A tak jsme se s manželem rozhodli odkládaný sen zrealizovat. Naše tři děti nám již trochu povyrostly a my jsme tak měli zdánlivě volnější ruce.

Proč je přírodní kosmetika pro pokožku důležitá?

Ráda bych se vyhnula obecně opakovaným klišé, a proto rozvedu můj osobní názor a zkušenost. Domnívám se, že je to vždy otázka osobního výběru, hodnot a preferencí. Přírodní kosmetika je šetrnější, přirozenější a jemnější. Zjednodušeně řečeno neobsahuje jakékoliv ropné a syntetické produkty. Obsahuje pouze přírodní složky, které pocházejí z organického či drobného zemědělství nebo z šetrného sběru v divoké přírodě. V minimalistické přírodní kosmetice je to ještě jednodušší – ta se totiž oprošťuje od bezpočtu kombinací jednotlivých složek a soustředí se na nejkvalitnější vstupní suroviny a jejich maximální využití v péči o pleť, tělo i vlasy. Víte třeba, že 100% mandlový olej můžete použít nejen k hydrataci pleti, ale i odlíčení make-upu? A růžová voda, která vám krásně osvěžuje obličej a uhlazuje vlasy, svým aroma navíc posiluje vaši sebedůvěru? Jsou to takové 3 až 4v1. Obsahují prvek hravosti.

Jsou produkty od SoZoLe vhodné pro jakýkoliv typ pleti?

Tak jako každá rostlina v přírodě má své hlavní poslání, tak jej mají i naše produkty. Měsíček lékařský uklidní citlivou pleť, růže bílá vyrovná smíšenou pleť, šalvěj muškátová dodá vzpruhu unavené pokožce, řebříček zase pomáhá při akné. Nejuniverzálnější je ovšem damašská růže, královna, která je vhodná opravdu pro každou pokožku.

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Kolevy

Jakým způsobem vybrat produkt, který bude pro naši pokožku ideální?

Nejprve je nutné být k sobě zcela upřímný a pokusit se popsat svou vlastní pleť. Zastavte se před zrcadlem, sledujte ji ráno, během dne i večer. Pozorujte, jak se mění a reaguje na nejrůznější podněty jako je teplo, zima, vítr, slunce i strava. Čtěte popis u produktů a pokud máte dotazy, kontaktujte prodejce či výrobce. Nestyďte se požádat o radu. Produkt, který vám vyhovuje, musí splňovat několik aspektů – pokožka by po něm měla být klidná, vyrovnaná, přípravek se vám příjemně aplikuje, sympaticky voní a máte z něj celkovou radost.

Je vhodné měnit péči o pleť s ohledem na roční období? Proč?

To je skvělá otázka! Ano, určitě. Naše pleť se mění v průběhu roku a také v průběhu života. Jiná je, když je nám 20 či 40 let. Jinak reaguje na nejrůznější podněty zvenku jako je mráz, slunce, vítr, vlhkost. Ovlivňuje ji i náš psychický stav. Stres a nedostatek spánku jí neprospívá. Stejně tak se na ní odráží dlouhý pobyt v přetopené, či naopak překlimatizované místnosti. Z těchto důvodů v zimě pleť obecně více vyživujeme hutnějšími složkami, a v létě je naopak odebereme a nahradíme lehčími produkty s osvěžujícími vůněmi. Typickým příkladem je mátová voda, kterou preferujeme zejména v horkých letních měsících.

Je nezbytné vlastnit řadu produktů určenou zvlášť pro denní a noční péči?

Toto je opět otázka vlastního výběru. Někomu vyhovuje dělení péče na noční a denní. Osobně preferuji označení hutnější a výživnější a lehčí a ochraňující. Na noc je více než vhodné zařadit právě výživnější produkty, které pomohou naši pleť během spánku regenerovat. Naopak ráno jí potřebujeme dodat zmíněné lehčí a ochraňující prvky. Tolik času, kolik věnujeme kosmetickému rituálu ráno, bychom mu měli věnovat i večer.

Jak zařadit květovou vodu a olej do naší pečující rutiny?

Postup je vlastně jednoduchý. Po odlíčení a následném očištění pleti květovou vodou pomocí kosmetického tamponku rozprašte na obličej vámi zvolenou květovou vodu. Hezky jej oroste a do takto připravené vlhké pleti naneste jednodruhový olej, například BIO šípkový nebo vybrané botanické sérum. Tento postup je nutný k tomu, aby se účinné látky dostaly z olejů hlouběji do vaší pokožky a nezůstaly pouze na povrchu. Vmasírujte jej pečlivě. Pokožka má ráda rozproudění krve i lymfy, díky kterému se z ní rychleji odplavují toxiny. Počítá se každý dotyk, který své pleti dopřejete.

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Kolevy

Jaký univerzální produkt od SoZoLe by neměl nikomu, kdo se rád stará o pleť, chybět?

Stoprocentně BIO květová voda damašské růže, která je nejlepším harmonizátorem pleti i naší duše. Její vůně je navíc nadpozemská! Pak BIO šípkový olej, který mnohé překvapí svou schopností sjednocovat tón pokožky a vyhlazovat jizvičky nebo vrásky. Dále doporučuji sérum s názvem Moře růží, jež svou funkcionalitou a aromatem potěší každého minimalistu. Tyto produkty jsou mým oblíbeným triem, které si beru na každou svou cestu. Zmiňované produkty jsou vzájemně kombinovatelné, a hlavně jsou takzvaně 4v1, tedy využitelné jak na pleť, tak i na tělo a vlasy, rovněž posilují dobrou náladu.

Blížící se jaro vybízí k detoxu a větší péči o tělo i pleť, a to jak zvenku, tak i zevnitř. Jaké produkty z nabídky SoZoLe jsou pro jarní detox ideální?

Už jen samotná BIO růžová voda, kterou můžete používat také v kulinárii. Jednu až dvě polévkové lžíce této květové vody v jednom litru vody můžete popíjet během celého dne a dopřát svému tělu jarní harmonizaci.

Spolupracujete s férovými a certifikovanými pěstiteli. Jakým způsobem probíhá výběr zemědělců, od kterých přísady pro přípravu vod a olejů odebíráte?

Vše je o úzké spolupráci a dobrých vztazích. Zemědělci či pěstitelé nám prokazují své certifikace, sledujeme férovost jejich přístupu nejen k rostlinám, ale také k pracovníkům a všech aspektů v kole výroby. Většina z nich jsou již našimi dobrými přáteli. Důvěra je velmi důležitá. Na konci každé sklizně se dohodneme, jak velkou produkci budeme potřebovat pro příští rok, a tu si u nich částečně předkoupíme. Naším cílem je, aby každý z nich měl motivaci a jistotu, že jeho práce nepřijde vniveč. Víte, tento segment je poměrně složitý proces, který nechává velké množství pěstitelů a zemědělců v nejistotě. Často je jejich produkce skupována pod cenou, a to je pro ně mnohdy likvidační. Přitom jsou to lidé, kteří se tomu věnují celý život, mají obrovské zkušenosti a znalosti. Máme před nimi velký respekt!

Jak velké množství květů je potřeba na výrobu jedné lahvičky růžové vody nebo oleje?

Na výrobu 1 kg vzácného růžového oleje z damašské růže je zapotřebí průměrně 3 500 až 4 000 kg jejich čerstvých otevřených květů. U růže bílé je to ještě více, tedy 6 000 až 7 000 kg květů na výrobu 1 kg vzácného oleje. Toto množství je proměnlivé – mění se sklizeň od sklizně. Určujícími faktory je počasí aktuálního roku, stáří rostliny, péče pěstitele, zkušenost sběračů a technologů destilace. Velké množství rostlinného materiálu a láskyplné péče se samozřejmě odráží v ceně výsledného produktu.

Fotografie: Se souhlasem Veroniky Kolevy

Jakým způsobem probíhá proces výroby přírodních vod?

SoZoLe Rose květové vody jsou produkty parní a také parovodní destilace. Záleží na druhu bylinky, ze které se produkt vyrábí, jelikož každá má svá specifika. Většina rostlin se zpracovává čerstvě posbíraná. Příkladem jsou růže, u kterých musí dojít k destilaci do dvanácti hodin od ranního sběru, tedy tentýž den! Růže skrápěny ranní rosou obsahují nejvíce éterických složek. Levandule se naopak destiluje, když jsou její květy na poli již zaschlé, a to opět kvůli největšímu obsahu aromatických složek. Máta se také sbírá v dopoledních hodinách během slunečních dní, když je alespoň 50 % květů rozkvetlých. V tento okamžik je v rostlině nejvyšší množství éterického oleje. Než je ovšem odvezena do destilerie, ponechává se na svazích zaschnout.

A jak je to s oleji?

Panenské oleje, jako šípkový, hroznový či třešňový, jsou vyráběny tradiční metodou lisování za studena, kdy se lisují semena, jadérka či pecky jejich plodů. Zůstává v nich zachováno velké množství prospěšných složek, které zkrášlují a hýčkají naši pleť, a zejména si uchovávají své neopakovatelné vůně a přírodní barvu. Šípkový olej je bohatý na karotenoidy, a proto se pyšní zlatooranžovou barvou. Sladce vonící hroznový olej je žlutý se zelenkavými odstíny a třeba marcipánově vonící třešňový je žlutý, ale s lehkým nádechem do červena. Zrcadlí se v nich krása a pestrost přírody, která nás obklopuje.

Květové vody jsou 100% přírodní a je možné je používat i k přípravě pokrmů. Prozradila byste, jaké recepty z květových vod jste si oblíbila?

Květové vody v kulinárii jsou velkými kouzelníky. Zpestřují a provoní naše běžné recepty. Miluji jednoduchost, a ta se odráží také v mých receptech. Některé z nich najdete na našem blogu. Protože mám doma malé mlsouny, jsou v tuto chvíli nejoblíbenější dva sladké recepty, a to lívanečky s růžovou vodou či sušenky s citronem a levandulí. Ovšem krása květových vod se také perfektně rozvine v ranních smoothies nebo večerních koktejlech. Zkoušeli jste někdy čerstvě odšťavněný červený pomeranč se lžičkou růžové vody? Když přidáte ještě banán, mango a lesní plody, je z toho báječné energizující smoothie.

Plánujete rozšířit svůj sortiment o nějakou novinku? Pokud ano, na co se mohou milovníci přírodní kosmetiky těšit?

Rozšiřujeme pozvolna a neustále. Každý kvalitní produkt potřebuje svůj čas, a i když se nám mnohdy chce, nemůžeme celý proces uspěchat. Mám tím na mysli proces pěstování, několikakrokovou technologickou výrobu, laboratorní sledování a výslednou certifikaci. Milujeme vědu a inovace, a to vše se snažíme snoubit s láskou a úctou k přírodě, která je obrovskou inspirací.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář