Neděle 14 duben, 2024
„Móda za oponou častokrát není tak růžová, jak se zdá,“ prozrazuje Natália, zakladatelka Studió Loungewear
Fotografie: Se souhlasem Studió Loungwear
INTERVIEW

„Móda za oponou častokrát není tak růžová, jak se zdá,“ prozrazuje Natália, zakladatelka Studió Loungewear

Láska k módě přivedla Natálii k založení vlastní značky Studió Loungewear. Natália se v módě dokáže pořádně vyblbnout, její oblečení představuje ženskost, minimalismus, udržitelnost ale především pohodlí. V jejích modelech můžete jít na procházku, zaběhat si nebo si vychutnat šálek ranní kávy. Co všechno stojí za vytvořením kolekce a obejde se to i bez zbytečného odpadu? Nosí sama své návrhy? A jak vnímá konkurenci?

Původně jsi vystudovala management, působila jsi v oblasti výzkumu a vývoje, ale rozhodla ses rozběhnutou kariéru pověsit na hřebík. Vyměnila jsi ji totiž za módu. Proč?

Nápad založit Studió Loungewear mě nenapadl hned, ale postupem času. Miluji design, umění ve všech jeho podobách, módu, a tak jsem postupem času začala tvořit i Studió Loungewear. Mám specifický typ postavy a vím, jak náročné je najít kousek s dobrým střihem, který padne jako ulitý a je z kvalitního materiálu. Proto jsem se rozhodla šít nejprve pro sebe. Bylo pro mě zásadní vytvořit outfit, ve kterém se cítím pohodlně během dne, který vydrží moje hektické pracovní dny a ve kterém se zároveň budu cítit žensky –⁠ a tak vznikla tepláková souprava.

Vzpomínám si, že jsem opravdu dlouho hledala kvalitní materiál, několikrát jsme například zkoušeli a předělávali střih na první pohled obyčejných tepláků, testovali jsme znova a znova, až nakonec se nám to podařilo podle mých představ a zrodila se první minikolekce basic padnoucích kousků a s ní značka Studió Loungewear.

Návrhy si tvoříš sama. Co je pro tebe při tvorbě outfitu rozhodující?

Při tvorbě jednotlivých návrhů, které následně realizujeme do prototypů, je pro mě důležité to, jak se v nich bude naše klientka cítit, jak se v nich budu cítit během dne já. Tíhnu k ženskosti, minimalismu a vím, že dobře padnoucí střih dokáže z každé ženy udělat „bohyni“.

Pro jaké zákazníky je tvoje móda určená a čím jsou vaše modely odlišné?

Nemáme vytvořenou nějakou konkrétní segmentaci –⁠ tvoříme pro ženy, které se rády cítí žensky, ale přitom pohodlně a do jisté míry i výjimečně. Některé látky, které se nám podaří sehnat, jsou v kolekci limitované na několik metrů. Vždy se snažíme vytvořit zajímavý odlišný kousek, kombinovatelný, který vydrží v šatníku ne jednu, ale několik sezon, a toho se držíme. Aktuálně je to například prošívané kimono „The Godness“.

Fotografie: Se souhlasem Studió Loungwear

Vaše řada „basic oblečení“ je vhodná pro každodenní a volnočasové nošení. Proč ses rozhodla právě pro tento styl a jak bys popsala estetiku Studia Loungewear?

Značka Studió Loungewear se zaměřuje na pocit pohodlí s dávkou estetické ženskosti, minimalismu v dobře padnoucím střihu.

Jaké jsou tvé must-have kousky pro běžný den a co bys zvolila pro práci z domova?

Moje oblíbené kousky jsou určitě manšestráky a tepláky. Například manšestráky v našem pojetí jsou netradičně měkoučké a tento kousek v sobě má nádech retra. Když si k nim vezmete basic tričko a conversky, můžete po práci z domu rovnou vyběhnout na kávu do města a pořád jste chic.

Například na tepláky ze série Tennessee jsme ani nemuseli dělat promo, předběhly nás spokojené recenze našich klientek a ostatní se po nich hned začali doptávat. Vyrábíme je z organické bavlny bez příměsí a plastů a troufám si říct, že v šatníku vydrží několik sezon. Já je mám v šatníku už přes 2 roky a postupně doplňuju barvy.

Co by podle tebe nemělo chybět v žádném ženském šatníku?

Na zimu určitě dobře padnoucí tepláková souprava v neutrální barvě. Na léto jednoznačně lněné nebo mušelínové kimono v neutrální barvě, které lze kombinovat se šortkami, kalhotami, džíny…

V návrzích nechávám velký kus sebe. Přemýšlím, co by hodilo ženě, jako jsem já –⁠ běžné, která chodí do práce, na procházku do přírody, na kávu do města, za přáteli, sportovat, a v každém z těchto chvil se chce cítit pohodlně, krásně a žensky.

Fotografie: Se souhlasem Studió Loungwear

Jedním z hlavních pilířů Studia Loungewear je kvalita, odpovědný přístup k planetě a s tím spojená i udržitelnost. Jak probíhá výběr materiálů a s kým spolupracujete při výrobě?

Udržitelnost je jedním z hlavních pilířů značky Studió Loungewear. Materiály vybírám pečlivě, prototypy nejprve sama dlouhodobě testuji. S týmem nakupujeme lokálně, ale také v rámci EU, podmínkou je certifikace kvality. Velké procento materiálů, se kterým v dílně pracujeme, jsou v organické kvalitě. Navíc do sebe musí kousky z kolekce dokonale zapadat a tvořit celek –⁠ jednoduše kombinovatelnou kapsli na několik sezon.

Co se týče mého zapojení do výroby –⁠ nevystudovala jsem oděvní školu, měla jsem rozběhnutou kariéru v korporátním byznysu, ale rozhodla jsem se splnit si svůj sen – věnovat se práci, která mě naplňuje. Výroba kousků Studia Loungewear probíhá pod mým bedlivým dohledem v dílně v Žilině. Ve svém týmu mám zkušené švadleny, které dokáží realizovat mé nápady do finální podoby jen z papírové skici. Bez nich by to nešlo a mrzí mě, že je to řemeslo, které už pomalu nikdo z mladých nechce dělat. Stříh a šití kousků, jako jsou naše, je zdlouhavý proces a hotová věda. Kvalitu práce poznáte hned, jak si danou věc obléknete.

Desítky tisíc tun oblečení končí každý rok na skládkách. Jak zajišťujete, aby se výrobní proces vyhnul zbytečné nadprodukci? Pracujete s nějakou specifickou technologií?

Je třeba říci, že všechno šijeme a stříháme ručně, každým vyrobený kus projde několika rukama.

Všichni víme, jaký negativní dopad má nadprodukce textilního průmyslu na životní prostředí. Proto klademe velký důraz na výběr kvalitních materiálů a takto vyrobený kousek splní svůj účel, protože ho při správné péči budete mít v šatníku několik sezon. Důležité je, že kvalitní materiály jako například organická bavlna nezatěžují životní prostředí v takovém množství ve srovnání s jinými materiály, které jsou na umělé bázi. Vysoké procento látek, které nám zůstanou, spotřebujeme při výrobě, některé z nich darujeme.

V současné době jsme stále častěji svědky inovativních kroků směrem k udržitelnějším a pomalejším módním procesům. Myslíš si, že se etickému módnímu průmyslu podaří v blízké budoucnosti změnit svět módy, nebo je zde stále velká mezera?

Chtěla bych mít optimistickou odpověď, ale uvědomuji si, že v dnešním světě asi všichni žijeme tak trochu konzumním životem. Je těžké tomu předejít. Pevně věřím a budu doufat, že se módní průmysl bude v globálním měřítku ubírat správným směrem v duchu udržitelné módy. Všichni bychom měli začít u sebe. Samozřejmě víme, že móda za oponou často není tak růžová, jak se zdá –⁠ svědčí o tom medializované, „ututlané“ skandály obřích módních řetězců, které vykořisťují pracovníky v textilních továrnách. Proto bychom se měli zajímat o to, kdo za danou značkou stojí, kde probíhá výroba a zda jsou při práci dodržovány podmínky fair play. To je základ.

Fotografie: Se souhlasem Studió Loungwear

Na trhu je dnes mnoho značek, které se snaží prorazit. Jak vnímáš konkurenci?

Držím palce každému, kdo se rozhodl jít touto cestou, protože skloubit všechno dohromady vyžaduje pořádnou dávku odvahy a sebezapření. Střih a ušití kousků, jako jsou například naše, je zdlouhavý proces a hotová věda. Kéž by lokálních kvalitních výrobců stále přibývalo a byly pro ně v naší zemi vytvořeny vhodné ekonomické podmínky. Já sama vždy ráda podpořím lokální výrobce, a to nejen v oblasti módy.

Máš nějaké cíle a plány, ať už v soukromém, nebo profesním životě, kterých bys chtěla letos dosáhnout?

Vzhledem k společensko-ekonomické situaci u nás i ve světě zodpovědně zvažuji své další kroky. Značka se vyvíjí, máme spokojené zákaznice –⁠ což je pro mě prvořadé. Nejbližší plány se jednoznačně týkají investic do dílen a vývoje. Máme co ukázat, nápadů je hodně, ale neprozradím všechno. V soukromém životě mám celý seznam cílů, které bych si ráda splnila, každým rokem je ten seznam větší a větší. (smích) Jsem člověk, který neposedí, ráda vymýšlím nové věci, ráda cestuji, mám blízko k přírodě, ke svým blízkým, ke svému čtyřnohému chlupáčovi. Důležitý je pro mě seberozvoj, takže i můj osobní život se bude ubírat v tomto duchu a vždy se ráda nechám překvapit tím, co přijde dál.

Určitě není snadné celou kolekci realizovat. Co je na tvé práci nejnáročnější a co považuješ za svůj největší úspěch?

O střihu a šití jsme už mluvili, ale tím samozřejmě celý proces nekončí a je třeba udělat spoustu práce v zákulisí, která vlastně není vidět. O tom, jak to u nás vypadá, si můžete více přečíst na našem blogu, někdy je to opravdu blázinec, který však milujeme. (smích) Před pár lety bych na tuto otázku odpověděla asi jinak, ale upřímně říkám, že pro mě je úspěch zajistit fungování dílny i v této nelehké době, dělat radost našim klientkám, přitom stát nohama pevně na zemi a mít v sobě kus pokory, protože bez ní se člověk daleko nedostane.


Instagram | Web | Facebook | YouTube

Napsat komentář