Úterý 22.10.2024
„Kdyby chtěl každý žít v luxusu jako průměrný Slovák, potřebovali bychom 2,8 planety,“ varuje Petra Slezáková
Fotografie: Se souhlasem Petry Slezákové
INTERVIEW

„Kdyby chtěl každý žít v luxusu jako průměrný Slovák, potřebovali bychom 2,8 planety,“ varuje Petra Slezáková

O život bez odpadu se příliš nezajímala a vždy se považovala za průměrného konzumenta. Dnes Petra Slezáková šíří osvětu o zero waste nejen prostřednictvím svého blogu. Co ji přimělo změnit životní styl? Jaké byly její začátky se zero waste? A v čem vidí největší výzvu?

Co pro tebe bylo spouštěčem? Jak a kdy ses dostala k myšlence produkovat co nejméně odpadu?

Nebyla jsem vždy takový environmentální nadšenec. Byla jsem průměrná žena, která se sice snažila žít zdravě, ale jediným měřítkem pro mě bylo zdraví mé rodiny. Zdravím planety jsem se nijak speciálně nezabývala. Ano, třídila jsem papír, plasty a sklo. A myslela jsem si, že to stačí.

Jednoho dne jsem při bezcílném brouzdání narazila na krátký dokumentární film z dílny Story of Stuff, který o současných problémech konzumní společnosti a jejím environmentálním dopadu hovoří tak polopaticky, až mě to trochu vyděsilo. Začala jsem si o tomto tématu googlit víc detailů, a tehdy jsem narazila na pojem „zero waste“. No a po zhlédnutí inspirativní přednášky Bei Johnson (hlavní propagátorky zero waste ve světě) už nebylo cesty zpět. V té době jsem ještě denně dojížděla do Vídně za prací a neměla jsem času nazbyt, ale přesto jsem se vrhla do změn v naší domácnosti, protože mi to všechno dávalo hluboký smysl.

Časem jsem začala psát blog o své cestě a šířit povědomí o tomto tématu na Slovensku. A psaní se postupně změnilo i v přednášky na školách, ve firmách a pro veřejnost. Takže už posledních šest let se věnuji projektům zero waste na plný úvazek.

Pro ty, kteří netuší, o co jde. V čem spočívá filozofie zero waste?

Zero waste v překladu znamená nulový odpad nebo nulové plýtvání. Takže se snažím minimalizovat obsah svého odpadkového koše, a zároveň plýtvat co nejmenším množstvím přírodních zdrojů. Koneckonců přírodní zdroje potřebujeme k výrobě všech věcí kolem nás. Například vodu, dřevo, kovy nebo ropu. A tyto přírodní zdroje jsou na naší planetě k dispozici pouze v omezeném množství. Momentálně však, zejména v západních zemích, žijeme ve stavu obrovské nadspotřeby. Kdyby každý člověk na světě chtěl žít v takovém luxusu jako průměrný Slovák, potřebovali bychom 2,8 planety zdrojů. My však máme pouze jednu.

Fotografie: Se souhlasem Petry Slezákové

Mnoho lidí od tohoto životního stylu odrazuje mylná představa, že je náročný na čas, energii i peníze. Je tomu skutečně tak? Musíme se ze dne na den zbavit veškerého odpadu, všech plastů a nahradit je vhodnými alternativami?

Změna ze dne na den není v našem rychlém životě úplně reálná. Podle mě je důležité hlavně změnit své myšlení, nastavení svých hodnot. A následně postupně měnit svůj život a každý den se rozhodovat lépe než včera. Co se týče finanční náročnosti, zde je třeba si uvědomit jednu věc – zero waste je o nekupování zbytečných věcí, o šetření zdrojů, o neplýtvání a používání toho, co už doma máme. Z toho tedy logicky vyplývá, že v konečném důsledku ušetříme. Jen se musíme před každým nákupem upřímně ptát sami sebe: „Opravdu to potřebuji? Co se stane, když si to nekoupím?“

Nulový odpad a minimalismus jdou takříkajíc ruku v ruce. Jak to vypadá v praxi? Nakupuješ v bezobalových obchodech a second handech?

Bydlíme v paneláku v Petržalce, uprostřed sídliště. Bioodpad vozíme na komunitní kompostoviště, které jsme zřídili s pomocí městské části. Nepoužíváme téměř nic jednorázového, snad kromě toaletního papíru. Potraviny, drogerii a kosmetiku nakupujeme v bezobalových obchodech a čepovaných drogeriích, kde si vždy naplníme vlastní nádoby a lahve, takže se obalům zcela vyhneme. Používáme lokální přírodní kosmetiku a na úklid domácnosti používám hlavně jedlou sodu, ocet a perkarbonát sodný.

Oblečení nekupujeme téměř vůbec – když už něco opravdu potřebujeme, koupíme si to z druhé ruky. Snažíme se vařit z lokálních surovin, často z vlastní zahrádky nebo z trhu, minimalizujeme živočišné produkty, snažíme se nikdy nevyhazovat jídlo ani neplýtvat surovinami a také šetřit vodou a energiemi. A namísto zbytečných materiálních dárků si dáváme zážitky a společně strávený čas. V běžné domácnosti se toho dá udělat opravdu hodně.

Setkáváš se často i s negativní zpětnou vazbou na zero waste? Jak řešíš kritiku?

Přiznám se, že s kritikou se setkávám velmi zřídka. Asi to bude tím, že lidi netlačím do změny, ale spíš se snažím motivovat a inspirovat vlastním příkladem. Případná kritika většinou pramení z výše zmíněných mýtů o zero waste, a tehdy se snažím věci citlivě vysvětlit.

Fotografie: Se souhlasem Petry Slezákové

Jak vidíš redukování odpadu u nás dnes? Začali si lidé víc uvědomovat škodlivost konzumismu, nebo jde jen o “trend”?

Myslím si, že za posledních 5 let je vidět výrazný posun ve spotřebitelském chování, a zejména mladší generace si již uvědomuje mnohé důsledky našeho konzumního chování a snaží se dělat věci lépe. Stále však máme značné mezery v chápání globálních souvislostí našeho konzumního chování.

V zahraničí je zero waste známý už poměrně dlouho. Existuje spousta kvalitních webových stránek, blogů, filmů i influencerů, kteří se tomuto tématu věnují. Kým se inspiruješ ty?

Přiznám se, že už nějakou dobu vědomě omezuju čas strávený na na sociálních sítích, a proto vůbec nemám přehled těchto věcech.

Jakým způsobem se snažíš motivovat své okolí, aby si vytvořilo pozitivnější vztah k udržitelnému způsobu života, zero waste a ochraně naší přírody?

Své okolí se snažím motivovat hlavně vlastním příkladem – inspirovat a ukazovat v každodenním životě, jak lze věci dělat šetrněji k životnímu prostředí. No a samozřejmě šířím osvětu prostřednictvím workshopů na školách, ve firmách a pro veřejnost.

Životní styl bez odpadu může být pro mnohé zastrašující. Jak doporučuješ lidem začít? Jaké jednoduché alternativy pro snížení množství odpadu a používání plastů existují pro začátečníky?

Je důležité rozdělit velký cíl na malé dílčí cíle. Jděte na to krok po kroku. Nejprve se podívejte do svého – čeho tam máte nejvíce? Co z toho byste mohli snadno snížit? Pokud tam máte hodně organického odpadu, můžete začít kompostovat na zahradě. Pokud tam máte hodně plastových sáčků z nákupů, můžete si začít nosit vlastní látkové tašky a síťky na zeleninu a ovoce. Pokud tam máte hodně kelímků od jogurtů, můžete si ho snadno vyrobit doma a bez odpadu – recept najdete také na mém blogu. Pokud tam máte hodně papírových kuchyňských utěrek, můžete je nahradit pratelnou kompostovatelnou houbou. Začněte se odličovat látkovými polštářky, používejte látkový kapesník, vodu si noste ve vlastní lahvi a svačinu si zabalte do svačinového boxu nebo voskovaného ubrousku. A tak dále.

Vždy si vyberte jednu věc, najděte řešení, jak ji redukovat, a zařaďte ji do své každodenní rutiny. Taková postupná cesta může být zábavná a inspirativní a může vás také naplnit hrdostí na sebe sama.

Fotografie: Se souhlasem Petry Slezákové

Některé položky nelze nahradit, například nádoby na vitamíny nebo volně prodejné léky. Existuje nějaké řešení, jak tyto věci obejít?

Mnohé z těchto věcí lze obejít díky správné životosprávě, dobře nastavenému jídelníčku a také s pomocí bylinek, které si můžeme sami vypěstovat a usušit, a vytvořit si tak vlastní domácí lékárnu. Když je však opravdu nutné po takových přípravcích sáhnout, nemáme k dispozici nebalené verze. Zdraví je však prvořadé.

Jak ti změna životního stylu a zero waste změnily život?

Ta otázka už vlastně obsahuje i odpověď. Můj život je nyní téměř bez odpadu a můj životní styl je mnohem zdravější. Kupuji kvalitnější a lokálnější potraviny bez zbytečných plastových obalů. Vyhýbám se živočišným produktům kvůli jejich dopadu na životní prostředí a také průmyslově zpracovaným potravinám – jednak kvůli obalům, ale hlavně kvůli jejich dopadu na lidské zdraví. Mnohem více vařím, díky čemuž jsem objevila nové chutě a moc mě to baví. Používám pouze přírodní kosmetiku a ekologické čisticí prostředky jako jedlá soda, ocet či Puer. Více přemýšlím o souvislostech, můj život je víc vědomý a zvýšila se i moje soběstačnost. A to je neuvěřitelně dobrý pocit.

Myslíš si, že život s nulovým odpadem je možný pro každého?

Nulový odpad je nereálný. Neznám nikoho, kdo by při současném nastavení systému dokázal žít úplně bez odpadu. Ale každý z nás může ve svém životě velmi snadno udělat spoustu změn, které odpad minimalizují. A to je přesně to, co tato planeta potřebuje. Ne pár dokonalých jedinců, ale masu lidí, kteří se snaží žít co nejzodpovědněji k životnímu prostředí.


Blog | Instagram | Facebook

Napsat komentář