Pátek 19 duben, 2024
„Většinou jsou všichni překvapeni, jak jednoduše se dá uklidit,” říká Kateřina Brožová
Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Brožové
INTERVIEW

„Většinou jsou všichni překvapeni, jak jednoduše se dá uklidit,” říká Kateřina Brožová

Kateřinu Brožovou pravděpodobně znáte z Instagramu, na kterém vede profil Úklid pro klid. Jeho prostřednictvím se se svými sledujícími dělí o jednoduché tipy a triky, díky kterým bude domácnost neustále uklizená a vy tak ušetříte spoustu času. Jak vznikl nápad na založení jejího uklízecího profilu a co stojí za jeho úspěchem? Který tip má u jejích sledujících největší ohlasy a jakou velkou novinkou Kateřina brzy zareaguje na jejich poptávku?

Jelikož je tvůj instagramový profil zaměřen na úklid, je naprosto jasné, že na úvod se tě zeptáme právě na něj. Měla jsi k úklidu kladný vztah od malička?

K úklidu jsem určitě neměla kladný vztah od dětství. Jsem spíš chaotický člověk, určitě ne puntičkář a udržet kolem sebe pořádek byla pro mě dlouhou dobu velká výzva. Hlavně když přišly děti. Necítím se příjemně, když mě obklopuje zmatek a nepořádek. A potřebovala jsem z toho najít cestu ven.

Jak se v tvé hlavě zrodil nápad zasvětit úklidu instagramový profil, web a facebookovou skupinu? Brala jsi inspiraci ze zahraničních profilů a blogů?

To právě vzniklo tím, že jsem sama potřebovala najít způsob, jak z chaosu udělat relativně pořádek. Relativně proto, že to nikdy není na 100 %. A taky mi ani nejde o to žít ve sterilní a perfektní domácnosti, jde mi především o to, abychom se doma cítili dobře.

Je celkem paradox, že k systematickému úklidu mě inspirovala kniha, která o úklidu vůbec není. Byla o tom, jak vést firmu a nezbláznit se z toho. (smích) A protože jsem byla na mateřské, aplikovala jsem to na domácnost.

No a protože mi systém v úklidu (TO DO LIST) naprosto změnil život, ušetřil mi čas a přinesl větší klid, říkala jsem si, že to musím poslat dál.

Díky tvým tipům a trikům se spousta lidí do úklidu zamilovala, protože zjistila, že může jít o poměrně snadnou činnost, pokud si vytvoří systém, kterého se budou držet. Byl hlavní cíl tvé aktivity probudit v lidech lásku k úklidu, nebo alespoň snížit jejich odpor k němu? Nebo jsi chtěla ulehčit maminkám, které toho mají často až nad hlavu?

Hlavním cílem stále je ulehčit si život. Užívat si s dětmi neustále nabitý program a vracet se do uklizeného domova, ve kterém se cítíme všichni fajn a příjemně.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Brožové

Vytvořila sis při úklidu vlastní systém, nebo ses nějakým inspirovala?

Mám vlastní systém. TO DO LIST jsem vytvořila dle sebe. Je to drobných 10 činností, které když uděláte každý den, vyhnete se velkým “víkendovým úklidům”. Držím se hesla, že pomocí malých krůčků každý den můžeme dosáhnout velkých výsledků za jeden měsíc.

Podělíš se s námi o úklidový tip, který měl od publika největší odezvu?

Vtipné je, že u mých sledujících má největší ohlas toaleta, takže vám můžu prozradit recept na čistící WC bomby. Ty jednoduše hodíte do WC, počkáte, až se rozpustí, a čistíte.

Jsou vyrobeny jen 4 ingrediencí a jsou naprosto přírodní.

  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1/4 hrnku kyseliny citronové
  • pár kapek Jaru na nádobí
  • pár kapek esenciálního oleje levandule

Vše smícháme dohromady a vložíme do silikonových forem. Necháme 2 hodiny vyschnout a máme hotovo.

Na Instagramu tvůj profil sleduje přes 60 tisíc uživatelů – pociťuješ na sobě kvůli tomu nějaký tlak? Pohání tě takto vysoké číslo sledujících k větší aktivitě na sítích?

Mě to především šíleně baví a mám radost, že to baví i ostatní.

Jak u tebe došlo k tak vysokému nárůstu sledujících?

Asi tím, že sdílím praktické a jednoduché tipy. Téměř každý má doma ocet a jedlou sodu, takže velmi rychle může vyzkoušet jejich skvělé účinky. Většinou jsou všichni ohromeni, co to mají doma za poklady a jak jednoduše se dá vlastně uklidit.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Brožové

Plánuješ svůj feed dopředu, nebo jsi spíše intuitivní kreativec?

Většinou mám naplánovaný obsah tak na týden dopředu. Ale když vím, že budeme mimo domov – třeba máme v plánu dovolenou, tak i déle.

Promítá se tvůj online život nějak do toho skutečného? Volají ti například kamarádky a ptají se na tipy?

Ne, to se mi ještě nestalo, ale klidně volat můžou.

Jak na tvou popularitu v online prostředí reaguje tvé okolí?

Nevnímám, že bych byla nějak populární, takže na to reakce nemám. Ale moji přátelé, kteří mě sledují, mi moc fandí a mám od nich velkou podporu. Jsou hlavně rádi, že dělám, co mě baví.

Jelikož příspěvky a stories přidáváš pravidelně a odpovídáš na většinu komentářů, musíme se zeptat na to, kolik času denně strávíš online…

Tak to nemám přesně spočítané. Ale Úklid pro klid je moje práce a stojí za tím spousta hodin. Natáčení videí, sestříhání, grafika, reakce na komentáře i ve zprávách… Když můžu, tak tvořím a pracuji.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Brožové

Setkala ses v online prostředí i s nějakými hejty a útoky na svou osobu? Pokud ano, jak ses s nimi dokázala vypořádat?

Musím zaklepat, že na tohle mám štěstí, protože takové ty “urýpané” komentáře bych spočítala na prstech… a nic si z nich nedělám, smažu a jede se dál.

Umíš si někdy dopřát digitální detox a odložit telefon z ruky?

Tohle mi moc nejde – buď něco natáčím, nebo stříhám. Ale když jsem s rodinou, užíváme si čas hlavně spolu.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Vydala jsi již několik tipů a TO DO LISTŮ – láká tě posunout svou tvorbu ještě někam dál?

Plány jsou veliké. Zrovna pracuji na aktualizaci TO DO LISTU, která bude k dispozici i těm, co už TO DO LIST mají. A na co se moji sledující můžou teď nejvíc těšit, to je nový e-shop, kterým reaguji na přání svých sledujích a bude na něm vše, co používám při úklidu.

Souzníš s tvrzením, že v uklizeném prostředí je člověk kreativnější a šťastnější?

Naprosto.


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář